На обекта бе намерен златен пъстен-печат
Най-прочутите лековити антични бани „Акве Калиде“ ще разкрият нови тайни. След броени дни- на 4 септември, започват археологическите проучвания на обекта.
Научните ръководители доц. д.н.а. Димчо Момчилов и ас. Мирослав Класнаков възнамеряват да продължат проучването на североизточния ъгъл на банята, в зоната на нейната североизточна кула, северна стена и новооткрит римски басейн.
Баните „Акве Калиде“ се намират в днешния бургаски квартал „Ветрен“. Те са били обитавани още през Халколита (V-IV хил. пр. Хр.), а впоследствие горещите термални извори са използвани от траки и елини. В края на I в. пр. Хр. тук са изградени монументални римски бани с площ от 5 декара, преустроени през VI в.
Горещите извори са използвани за лечение и през средните векове, за което говорят намерените над 50 византийски оловни печати, от X – XII в., както и златният пръстен-печат с надпис на кирилица, указващ че принадлежи на Петър – братовчед царев и виночерпец на неизвестен български цар.
През XV в. тук е построена нова баня, в центъра на римската.
Баните са били ползвани за лечение от римски, византийски и български владетели и аристократи, от аварския каган Баян и от самия султан Сюлейман Великолепни, който за благодарност ремонтира банята и учредява ежегоден панаир в Акве Калиде.