Защо Москва и Пекин заговориха за военни биолаборатории на САЩ в Украйна

Има документи, които стигат до извода, че Пентагонът разработва биологично оръжие в бившата съветска република 

В Русия и Китай официалните лица обърнаха внимание на американските военни биологични лаборатории, които се намират на територията на Украйна. САЩ са заподозрени в създаването на биологично оръжие в тези съоръжения. Какво е известно за американските биолаборатории близо до руските граници?

„Американското оръжие“

Началото на дискусията за американските биологични лаборатории беше улеснено от изявлението на секретаря на Руския съвет за сигурност Николай Патрушев. В интервю за "Комерсант" той, коментирайки слуховете, че Китай е замесен в появата на коронавирус, поведе разговора в друга посока: „Приканвам ви да обърнете внимание на факта, че все повече биологични лаборатории под контрола на САЩ нарастват скокообразно в света. И по странно стечение на обстоятелствата, те са главно на руската и китайската граница. Те ни уверяват, че това са изследователски центрове, където американците помагат на местните учени да разработят нови начини за борба с опасните болести".

Патрушев отбеляза, че въпреки официалните изявления, тези съоръжения са "мирни санитарни и епидемиологични станции", "те по някаква си причина по-скоро напомнят за Форт Детрик в Мериленд, където американците работят в областта на военната биология от десетилетия".

Според него, Русия има основателни причини да смята, че американците могат да разработват биологично оръжие в тези съоръжения. Затова Москва възнамерява да работи със своите партньори, особено в постсъветското пространство, за сътрудничество в областта на биологичната безопасност.

След Патрушев и Китай започна да говори за американските биологични лаборатории. По този начин официалният представител на външното министерство на КНР Чжао Лицзян заяви, че американските власти са длъжни да предоставят на международната общност информация за експериментите, които се провеждат във военните им лаборатории.

„Русия наскоро отново зададе въпрос на САЩ за тяхната военна и биологична дейност във Форт Детрик и в Украйна. Другите държави също повдигнаха подобни въпроси. Вземете например Украйна. САЩ са създали 16 биологични лаборатории само в Украйна. Защо САЩ създават толкова много лаборатории по света и какво правят там, включително и във Форт Детрик“, учуди се Лицзян.

САЩ са единствената държава, която все още блокира създаването на механизъм за проверка, съгласно Конвенцията от 1972 г. за забрана на разработката, производството и складирането на бактериологични (биологични) и токсични оръжия и за тяхното унищожаване, подчертава КНР.

„Надяваме се, че съответните държави и САЩ ще заемат отговорна и открита позиция, и ще започнат сътрудничество със СЗО, ще поканят своите експерти да извършат научни изследвания, за да открият произхода на коронавируса в САЩ“, обобщи Лицзян.

Секретните изследвания

Това не е първият случай, в който американските военни лаборатории в Украйна привличат вниманието. САЩ официално признаха присъствието на тези съоръжения на украинска територия преди година, като заявиха, че лабораториите работят съвместно с Министерството на отбраната и Министерството на здравеопазването на Украйна. За целта на тяхното съществуване, американската страна се позова на осигуряването на защитно съхранение на патогени и заплашителни токсини за последващи мирни изследвания и разработването на ваксини.
Други официални подробности за непосредствената работа в лабораториите все още не са известни.

С какво точно се занимават американските биологични лаборатории, се опитаха да разкрият опозиционните депутати от партията „Опозиционна платформа - за живота“, които изпратиха молба до президента и представителите на украинското правителство. Според тях в съоръженията могат да се провеждат биологични експерименти. Те също така обърнаха внимание на огнищата на инфекциозни заболявания в някои региони на Украйна след стартирането на биологични лаборатории.

В същото време бившият служител на Службата за Безопасност на Украйна (СБУ) Василий Прозоров на фона на тази история разсекрети докладите на украинското министерство на здравеопазването за Пентагона и плановете за тестване на опасни инфекции в Украйна. В материалите се отбелязва загриженост за възможната трансформация на украинските територии в американски биологичен полигон.

В интервю за „Газета.Ru“ Прозоров по-рано разказа за това как САЩ успяха да намерят вратичка в международното право да не носят отговорност за своите експерименти в биологичните лаборатории.
„Има документи, които ни позволяват да стигнем до извода, че Пентагонът всъщност разработва биологично оръжие в Украйна“, каза той.

Активната дискусия за американските лаборатории в крайна сметка провокира редица призиви към ООН и започналата дейност на територията на Украйна, а в момента нищо не се знае тяхната дейност. В същото време журналисти от украинския телевизионен канал TСН успяха да влязат в една от американските лаборатории.

Според сюжета, в центъра с трето ниво на защита те са търсили патогени на опасни заболявания в пробите, получени от цяла Украйна. Тоест, експертите се опитаха да разпознаят епидемията на ранен етап, като сравняха пробите с причинителите на антракс, холера, туларемия и други опасни вируси от лабораторната колекция.

Години на сътрудничество

Взаимодействието между САЩ и Украйна в областта на биологичните лаборатории всъщност започва през 1990-те години, а именно със създаването на междуправителствената организация Украински научно-технологичен център (УНТЦ), който да си сътрудничи с Вашингтон. През 2005 г. страните подписаха споразумение за сътрудничество за предотвратяването на разпространението на технологии, патогени и знания, които могат да се използват за разработване на биологични оръжия.

Документът предвижда събирането и съхраняването на всички опасни патогени на украинска територия в лаборатории, финансирани от Вашингтон, а също така се задължава, по искане на американската страна, да прехвърли копия от опасните щамове в САЩ за по-нататъшни изследвания.

За тези цели Украйна получи над $200 млн. от американска страна.
Проектът е финансиран от Агенцията за намаляване на заплахите за сигурността и УНТЦ, за които украинската опозиция подозира, че спонсорират организации, разработващи оръжия за масово поражение.

По време на сътрудничеството със САЩ в тази област Министерството на здравеопазването на Украйна и Държавната служба за безопасност на храните и защита на потребителите успяха да модернизират своите лаборатории, а до 2019 г. започна изграждането на нови съоръжения в Киев и Одеса.

В същото време броят на американските биологични лаборатории на украинска територия не е точно известен. Официално се споменава, че има 15 съоръжения, които получават подкрепа от Пентагона, въпреки че в Китай говорят за 16 лаборатории. СБУ ни уверява, че като цяло в Украйна няма чужди биологични лаборатории, макар от САЩ да признават този факт.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения