Космическата им индустрия може да достигне до $40 млрд.
Индия приземи апарата „Чандраян-3“ на южния полюс на Луната - огромно постижение за Индийската организация за космически изследвания (ИОКИ). Индия стана първата държава в света, която изобщо успява да приземи космическия апарат върху тази част на единствения естествен спътник на Земята.
Според председателя на ИОКИ Сридхара Соманат критичната фаза от мисията на „Чандраян-3“ предстои тепърва. Луноходът „Прагян“, задвижван от слънчева енергия, ще проучва областта на южния полюс на Луната, която до голяма степен е неизследвана, и ще предава изображения и данни оттам в продължение на две седмици.
Апаратът ще анализира минералния и химическия състав на лунната повърхност и ще събере ценна информация за свойствата на лунната почва и скали. Мисията има за цел да потвърди наличието на лед в региона, който би могъл „да осигури кислород, гориво и питейна вода за бъдещи космически изследвания“.
Мисията „Чандраян-3“, която разполага с ограничен бюджет от около 69 милиона евро, натоварва Индия редом със САЩ, Русия и Китай в малка група от държави, които са обезпечили контролираното кацане на Луната.
„Ние от ИОКИ ще стартираме мисията „Адития-Л1“ през първата седмица на септември, която ще изследва Слънцето“, добави ръководителят на ИОКИ. Спътникът носи санскритското наименование на Слънцето, а основната му цел обхваща изучаването на динамиката в горните слоеве на слънчевата атмосфера, включително хромосферата и короната.
„На дневен ред е и мисията до Венера, но тези детайли се уточняват и ще отнеме известно време, за да се превърне в реалност. Преминахме през много мъки и упорита работа за тази лунна мисия, ще успеем и в бъдеще“, добавя Соманат.
Успехът на „Чандраян-3“ вероятно ще се превърне в катализатор и за частните космически компании в Индия, които ще увеличат своя дял в световния пазар през следващите десетилетия.
Според доклад на консултантската фирма „Артър Д. Литъл“ космическата индустрия в Индия може да достигне стойност от около 40 милиарда долара до 2040 година. В момента този бранш в страната се оценява на около 8 милиарда долара, но е нараснал с 4 процента през последните години. В световен мащаб този ръст е едва 2%.
(Със съкращения)