Как да поставите постижими финансови цели за семейството си?

Защо ви е необходимо финансово планиране?

Като всеки процес на планиране, финансовото планиране има за цел да увеличи вероятността за постигане на най-добър резултат, в случая - финансов. Когато този резултат е обща цел за дадено домакинство, например партньори, партньори с деца, родители и/или други членове на домакинството, тогава той повишава осъзнатостта и ангажираността на членовете му за постигане на личните цели на всеки поотделно, както и общите цели на цялото домакинство. Спомага за единодействието и създава общ фокус. А той носи усещане за смисъл, яснота и спокойствие при вземането на важните семейни решения. Всичко това в крайна сметка допринася за хармонията и щастието в семейството.

По-добро управление на вашите финанси

Обикновено семейните цели са значими, а постигането на значими цели изисква и значими ресурси. За тяхното осигуряване е нужно адекватно управление на семейните средства и бъдещи парични потоци. Например една такава значима цел би могла да бъде осигуряването на средства за образование на децата в чужбина. Финансовото планиране включва в себе си отчитане на различни аспекти от финансовата материя, като например възможности за натрупване на средства, видове лихва, инвестиционни инструменти, предлагани продукти. Това планиране може съществено да допринесе за постигането на по-добър краен резултат.

Справяне с кризи и непредвидени ситуации

Финансовото планиране допринася и с това, че може значително да намали последствията от неочаквани проблеми и кризи, на които може да бъде подложен човек и/или неговите близки. Ето защо комплексният финансов план включва цяло направление, което има за цел да осигури и гарантира постигането на финансовите цели, независимо от обстоятелствата, известно още като „застрахователно планиране“ или „управление на риска“.

Как да се подготвим?

Когато говорим за поставянето на постижими финансови цели за семейството трябва да имаме предвид, че и поставянето, и постигането им  се влияе от два много различни фактора. Първо:  доколко ние самите умеем да управляваме взаимоотношенията си с нашия партньор. Второ: доколко убежденията ни, свързани с управлението на финансови средства (част от финансовата ни грамотност), са адекватни и подкрепящи.  И още – дали не сме наследили често срещани грешки от близки и познати?

Когато говорим за семейство, от значение сме не само ние и нашата ценностната система и цели (важно при индивидуалното финансово планиране), но и тази на всеки друг член от семейството. Ефективното планиране на семейните финансови цели е в пряка зависимост от хармонията в семейството, както и обратното.

За да започнете да планирате заедно семейните финансови цели, трябва да сте съгласни, че тяхното реализиране и последващо удовлетворение за всеки член на семейство зависи от това доколко вие (членовете на семейството):

  1. Осъзнавате важните за вас неща, т.е. вашите ценности. Те влияят на изборите, които правите в ежедневието си. За едни основна ценност може да е личното здраве, за други работата, а за трети щастието на околните;
  2. Познавате важните за вашия партньор неща, неговата ценностна система. Не е достатъчно да сте наясно само със себе си, но и с човека до вас. Затова говорим за семейни финансови цели. Кои са нещата, които го вълнуват; които определят неговите избори.
  3. Общувате открито, в дълбочина и с уважение. Комуникацията, която водите с партньора може да е на различно ниво – напр. за това какво е правил днес, какво е обядвал, къде е ходил и т.н. Друго ниво на комуникация обаче е да споделите или да го попитате как се е чувствал днес в определен момент или ситуация. Да говорите за това какво е важно за него в живота, какъв смисъл намира в нещата, които прави, или за какво мечтае. И това е много важно за семейното финансовото планиране, защото то включва големи, значими цели в живота ни. Те изискват големи усилия и цена, която трябва да се плати (освен финансовата). Ако  не общувате в дълбочина с вашия партньор няма  да разберете какви са неговите истински съображения за това напр. да иска да инвестира част от парите си на капиталовите пазари. Или да си направи застраховка живот, или да включи защита, обезпечаваща го в случай на тежки заболявания, операция или друго.
  4. Търсите третата алтернатива – „третата алтернатива“ е понятие, популяризирано от Стивън Кови, един от най-големите авторитети в сферата на личната, семейната и организационната ефективност. Третата алтернатива е решение, което е по-добро от твоето, но е по-добро и от моето. Решение при което и двамата печелим повече. Когато в семейството сме готови да търсим третата алтернатива, то ние започваме да работим в синхрон и резултатът, който постигаме заедно, е много по-голям и значим. Как това влияе на семейното финансово планиране ли? Отговорът е, че именно постигнатият синхрон ще ни помогне да бъдем заедно по-дисциплинирани, да се подкрепяме, да търсим нови решения, когато обстоятелствата са трудни и застрашават постигането на финансовите цели, които сме си поставили.

Семейното финансово планиране има цел да решава семейни финансови въпроси, които често са дългосрочни и значими. Когато семейството съществува в хармония и се придържа към доказани от времето и опита принципи и правила, то неговите финансови цели също ще бъдат устойчиви на времето и предизвикателствата, и в крайна сметка, ще бъдат постигнати.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари