Пет заблуди за  поставянето на семейни финансови цели

След като имате добрата основа на стабилна и подкрепяща семейна връзка, ред е да обърнете внимание на някои често срещани заблуди свързани с поставянето и постигането на семейни финансови цели. Първата от тях е, че:

„Няма смисъл от бюджет, защото нещата никога не се случват по план“

След като имате яснота по отношение на семейните цели, време е да направите бюджет за тях. Вярно е че плановете не винаги се сбъдват, но липсата на план намалява още повече шансовете за успех. Същото е и с бюджета. Ако нямате такъв, по-трудно бихте адаптирали или управлявали приходната и разходната част, а от там и свързаните с тях семейни цели. Не забравяйте, че когато той е общ, всеки се чувства ангажиран и ще може да преживее удовлетворение от постигането на конкретна финансова цел.

„Ще ги мисля тези разходи, когато му дойде времето“

Не забравяйте в бюджета да отразите и дългосрочните си цели. Те са свързани с най-големи разходи, които, за да посрещнете в бъдеще, е нужно да разделите на малки части, финансирани отрано и регулярно. Колкото по-рано го направите, толкова повече време ще имате пред себе си за осигуряване на нужните средства.

„Не мога да мисля за всеки разход, който правя“

С планирането на големите разходи не подценявайте малките. Една от пречките пред постигането на една голяма цел са многото малки, непредвидени разходи, като хубава напитка (регулярно), вкусна вечеря, чести разходки до вилата. Може да пропуснете да ги отбележите в бюджета. Но ако ви носят наслада и ви е трудно да се откажете от тях, по-добре ги включете в планирането.

„Мечтите са от приказките, а аз вече съм възрастен и сериозен човек“

Може би сте чували някои с раздразнение да предупреждават, че мечтите са за децата Че ако човек иска да постигне нещо, трябва да си постави конкретни цели. Донякъде това е вярно, защото измеримостта, срока, стратегията и т.н. подпомагат постигането на желания резултат.

От друга страна обаче, ако нашите цели не са родени в нашите мечти, то тяхното реализиране няма да ни донесе удовлетворение и радост. Често дори по пътя на преследването на целите губим интерес и насочваме фокуса и енергията си към нещо друго. Това е така, защото за постигането им  е нужна дисциплина. Да сме дисциплинирани е лесно, когато имаме високо ниво на енергия, хармония и увереност, че „лишението“ или „компромиса“ си струват. Именно процеса на „мечтаене“ осигурява това емоционално състояние. А когато го правим често и сме двама, тогава ефекта се увеличава поне по две.

„Жив и здрав съм, а и достатъчно отговорен, за да не ми се случи нищо лошо“

Постигането на финансовите цели зависи от това доколко източникът на средствата, който в повечето случаи сме ние самите, може да влага спечеления ресурс за постигането на тези цели.  Стандартът на живот на семейството, образованието на децата и други семейни блага зависят на 99,9(9)% от нас и способността ни да печелим. Останалата пренебрежима част се дължи на негативния ефект, който замърсения въздух, вода и почва оказват върху нас, а от там и на храните, които приемаме. На замърсената и стресираща градска среда, на шофьора, който е пил „едно малко“ и все пак е решил да се прибере с колата, на остарелия или счупен пътен знак, който е регулирал движението, а сега създава предпоставка за катастрофа, и на още много на брой други рискове, за които не сме се сетили, но могат да попречат на постигането на нашите цели. 

И тъй като се оказва, че тези рискове не са никак малко, както споменах по-горе, един от основните аспекти на финансовия план трябва да бъде застрахователното планиране. Времената показват, че рисковете, свързани със здравето на човек не трябва да бъдат пренебрегвани. Само взетите навреме решения, могат да намалят евентуални бъдещи загуби, включително и риска от невъзможност за постигане на някоя от значимите семейни житейски цели.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари