Киев започна да съска по Змийския остров

Фото: strana.ua

Украинските политици настояват Зеленски да се подготви за руската атака на единствения остров в Черно море в устието на Дунав

Украйна продължава да си измисля все повече и повече смъртоносни ужаси за себе си. Най-новият от тях към днешна дата е че Русия се готви да изпрати десант от "учтивите хора" на Владимир Путин на малкия Змийски остров в северозападната част на Черно море. Това самотно и почти безжизнено парче скала е на разстояние между крайните точки от само 615 и 560 метра на средната част на делтата на Дунава. И се намира само на 37 км източно от брега на Одеса. Оказва се, че от Змийския остров човек лесно може да поеме контрола над натовареното международно корабоплаване по Дунава, а в самата Одеса е главната база на украинския военен флот. Какво всъщност според мнението на някои политици в Киев се определя стратегическото значение на този остров за Москва.

Най-поразителното е, че такъв скрит, но страховит контекст в Киев беше открит онзи ден, след като те прочетоха под лупа статията на руския президент „За историческото единство на руснаци и украинци“, публикувана на 13 юли 2021 г. на сайта на Кремъл. Това, което си струва да се отбележи, е, че освен всичко друго, Змийският остров е споменат там само веднъж. И, изглежда, в напълно безобиден контекст за съседната държава. А именно: „През 1939 г. земите, които преди това бяха завзети от Полша, бяха върнати на СССР. Значителна част от тях бяха присъединени към Съветска Украйна. През 1940 г. част от Бесарабия, окупирана от Румъния през 1918 г., и Северна Буковина влизат в Украинската ССР. През 1948 г. Това се случи и със Змийският остров в Черно море”.

И след това Путин за пореден път реши да се изкаже за незаконния трансфер в Украйна на Крим, който по онова време също беше руски. Той го направи много правилно и внимателно, и по мое мнение, не засегна държавното самолюбие на украинците: „През 1954 г. Кримският регион на РСФСР беше прехвърлен в Украинската ССР и това беше в грубо нарушение на действащите по това време правни норми".

„Крадец и гадно копеле! - почти моментално изкрещяха силно в Киев. - Оказва се, че коварната Москва поставя под въпрос прехвърлянето не само на Крим, но и на Змийският остров към нас! Затова т.нар. „Кримски сценарий от 2014 г.“ е на път да се пръсне.

Забравиха ли сте как се чете на руски в столицата на Украйна? Къде в статията на Путин се говори за незаконността на прехвърлянето на споменатия остров в бившия Съветски съюз?

Но първият, който заби тревога, беше така или иначе, бившият министър на отбраната на Украйна (от 29 август 2019 г. до 4 март 2020 г.) Андрей Загороднюк. Неговият стратегически анализ пред възникващата конфликтна ситуация е следният: споменаването в един ред на изтегления при условията на Парижкия мирен договор от Румъния за нейното участие във Втората световна война на страната на Хитлер Змийски остров и нелегалното прехвърляне на Крим в страната 6 години по-късно не е случайно, а е таен знак за Киев от Кремъл. „Това неслучайно споменаване трябва да се тълкува като декларирана цел за по-нататъшно военно разширяване. Украйна и светът трябва, първо, да са наясно с тази заплаха, и второ, да се предприемат подходящите превантивни мерки“, каза Загороднюк.

Освен това пенсионираният министър на отбраната премина в сферата на смелите политически предположения: „Вероятно днес руските стратези обмислят сценариите за присвояването на Змийския остров. Всъщност, въпреки своята малка площ и малко отдалечено местоположение, островът има изключително важно геостратегическо значение за Украйна. Говорим за значителните находища на природен газ и нефт (според някои оценки това са 10 млн. тона нефт и 70 млрд. м3 газ)...

Пред растящата конкуренция от страна на Москва за контрола над черноморските комуникации, този компонент от геостратегическото значение за Змийският остров и това поражда реалната заплаха за неговата окупация от Русия".

Както подобава на неотдавнашен ръководител на военното ведомство, 42-годишният автор направи и чисто бойни разчети. Според неговите оценки Русия има способността да завземе Змийският остров буквално за 5-6 часа. Което всъщност е доста странно, като се има предвид това, че днес отбраната на острова от Киев е поверена на няколко една дузина от украински граничари от единствената застава, намираща се там. Трудно е да си представим, че ако нещо се случи, те ще могат да окажат въоръжена съпротива на обединените сили на корабите и морските пехотинци от Черноморския флот на Русия и нейните сили за специални операции за толкова дълго време.

Така или иначе, да бъдем снизходителни към този прекрасен млад стратег в Киев, който нито един ден не е служил в армията, и е получил своето юридическо образование в Киевския национален университет и британския Оксфорд. Преди поста му на началник на военното ведомство, истинският му контакт с проблемите на отбраната на собствената му страна се ограничаваше до краткосрочната доброволна служба по време на военните действия в Донбас и 4 години като ръководител на Проектното бюро за реформи на Министерството на отбраната на Украйна при министър Степан Полторак. Реформите на украинската армия чрез съвместните усилия на тези две личности завършиха така, както е известно. Затова повтарям: нека бъдем снизходителни. По-добре да бъдем търпеливи и да изслушаме Загороднюк по-нататък.

Бившият министър на отбраната на Украйна е откровено тъжен, когато гледа в посока на Змийския остров. „Украйна има доста ограничени възможности да реагира на нови заплахи. Главно - реактивният състав на силите и средствата от временната помощ, които са многократно по-големи, отколкото потенциално има Русия“, заяви бившият министър.

Според бившия чиновник, почти предопределената по този начин загуба от Украйна на Змийския остров може да доведе до тектонична геополитическа промяна в северозападната част на Черно море. Това ще се случи, предупреждава Загороднюк, след активирането на редица негативни процеси.

Първо ще бъде установена морска блокада на пристанището на Одеса. Второ, опирайки се на Змийския остров, Москва ще установи свои правила за контрол на корабния трафик в делтата на Дунав и ще започне да ги налага със сила в цяла Европа. Трето, има непосредствена пречка пред свободното корабоплаване в северозападната част на Черно море поради редовното затваряне на морските зони под прикритието на военни учения, "както вече се случва в Азовско море и около полуостров Крим".

Ден по-късно Бронислав Береза, депутат от Върховната Рада и член на украинската делегация в ПАСЕ, внезапно изпадна в истерия по същия повод: „Путин планира да завземе Змийския остров, за да нанесе вреда на Украйна в няколко посоки“. Освен това депутатът изкриви безсрамно прогнозата на Загороднюк, че предстоящата руско-украинска битка за острова няма да отнеме повече от 5-6 часа.

За да се спаси ситуацията, според Береза, това е възможно само чрез закотвяне близо до Змийския остров на 2 или 3 бойни кораба на страните членки на НАТО. Желателно е да са на САЩ или Великобритания. Но това изисква спешни политически решения на нивото на украинския президент Владимир Зеленски и незабавното му обжалване пред световната общност.

Депутатът призова Зеленски да свика Съвета за национална сигурност и отбрана, за да се вземат подходящите решения за отбраната на Змийския остров. ''Все още имате време. След това няма да го имате. Ще има последствия от вашите действия или бездействия'', заплаши Береза държавния глава.

Всъщност цялата тази ситуация около острова силно прилича на притчата от добре познатото „вълци, вълци!“ ... Защото първата заплаха за украинския Змийския остров от Русия съвсем не идва от бдителния и изключително проницателен Загороднюк. И още повече, не от някой си Береза. А от Аарон Корева, бивш съветник на шведския външен министър и изследовател в института Маккейн, който първи вдигна общоевропейски шум за това още през 2015 г., когато Путин дори не се беше сетил да напише своята статия за историческото ни единство с украинците.

В публикацията си „Какво предвещава 2016 година за Украйна“ на сайта на Атлантическия съвет той категорично прогнозира: „Вместо нова сухопътна военна офанзива Путин ще опита късмета си в морето ... Ако Русия завземе острова, то пристанището на Одеса може да бъде отрязано. Това ще затвори почти целия достъп на Украйна до море, тъй като Русия вече държи Крим и газовите находища между него и Змийския остров".

Освен това, Корева дава на Европа още гориво: „Ако Русия завземе Змийския остров, той може да бъде превърнат във военноморска база, откъдето „малките зелени човечета“ ще атакуват с моторни лодки, въоръжени с калашници и РПГ ... Но това звучи налудничаво и фалшиво? Може би, но по този начин Русия завзе Крим преди 2 години“, замислено отбелязва Корева.

Тоест, шведът изглежда е гледал доста новини за сомалийските пирати. И е усетил рядък прилив на вдъхновение за военно-политическите си прогнози за подобно развитие на ситуацията не само в Червено, но и в Черно море. Но защо той мисли, че ще излезем да заграбим Змийския остров, който може да бъде отнет от Украйна, с примитивни моторни лодки само с калашници и гранатомети? Съгласете се, че много по-лошо би било предположението, че Русия ще тръгне към Змийския остров, например, със станалите известни по целия свят след Сирия "Калибри". Или в най-лошия случай с "Искандер". И ще изсече подземни заслони за тях в скалите там, и ще оборудва защитени изходни позиции. И по този начин ще намали възможното време за полет на тези ракети до всякакви цели на НАТО в Европа до минимум.

Но ето ти лош късмет: изминаха 5 години, а десантните кораби не направиха десанта на украинския остров от Севастопол. Това обаче, както сме убедени днес, не пречи на Киев да се опитва да даде на старата песен нов по тревожен звук.

Ако говорим сериозно казано, при сегашните условия притежаването на Змийския остров от Русия, наистина няма да навреди. Най-малкото като аванпост за овладяване на ситуацията във все по-„горещия“ район на Черно море. В крайна сметка разрушителите и корветите на НАТО са твърде подозрително чести в украинската Одеса. Ако беше възможно да се разположат радарни станции за наблюдение, електронна война и електронно разузнаване на острова, за Москва щеше да бъде добре в тези части.

Между другото, Русия отдавана е осъзнала отбранителното значение на този безводен и почти безлюден остров, който принадлежеше на Румъния от 1848 г. и изглеждаше безполезен за никого, до началото на Първата световна война. Тогава в кавказко-черноморския театър на военните действия руската ескадра беше много раздразнена от най-модерния немски боен кораб „Гебен“ и тежкия крайцер „Бреслау“, които бяха прехвърлени в тези води, с вдигнати на мачтите си турски знамена, а тежкия крайцер „Бреслау“, дори нахлу в Севастопол. Турция, след като обяви своя неутралитет, съгласно съществуващите международни договори, нямаше право да пропуска корабите на воюващите страни през Босфора.

Но тя ги пропусна, като официално ги включи в своя флот. Макар и със същите немски екипажи.

Руските моряци се опитаха по всякакъв начин да проследят действията на "Гебен" (преименуван от турците на "Явуз султан Селим") и на "Бреслау" (който беше станал "Мидили"). Включително и от фара на остров Фидониси (както Змийския остров беше наричан през онези години). Това стана възможно, след като Румъния влезе във войната на страната на Антантата през 1916 година. На острова, който придоби огромна оперативна стойност за Русия, беше инсталирана руска военна радиостанция.

За да лиши Черноморския флот от този важен източник на информация, през нощта на 23 юни 1917 г. крайцерът "Мидили" нахлува във Фидониси. Радиостанцията и фарът бяха унищожени от артилерийски огън, а десантът плени малкия ни гарнизон от 11 човека.

След това немците минират близо до острова, и на 30 юни беше взривен руският миноносец „Лейтенант Зацаренний“, насочил се към Фидониси с нова радиостанция. Есминецът потъна, загинаха 37 моряци, включително и 3 офицери.

Затова отговорът на въпроса: „Има ли нужда Русия от Змийския остров?“, е ясен. Разбира се, и би бил полезен. Особено за военните. Но това не означава, че е възможно да го отнемем насила от Украйна. Никой „кримските сценарии“, от който се опасяват в Киев, просто не са реалистични там. Макар и само защото Крим през 2014 г. свали украинското знаме, без нито един изстрел, и вдигна руското само защото хората, населяващи полуострова, решиха това на референдум. А на Змийския остров изобщо няма постоянно население. Според различни източници тук живеят и работят по-малко от 100 специалисти - граничари, рибари, учени и обслужващи фаровете.

И накрая, за дългосрочното задържане на острова се изисква за него буквално всичко да се носи по море. От прясната вода и храната до горивото. Лесно е да се прави от Одеса, защото е близо. А такива пратки от Крим, дори и на теория, могат лесно да бъдат пресечени с незначителни сили, с които разполага съвременният украински флот.

И това е без да се вземе предвид най-важното. Най-сериозните външнополитически и разрушителни икономически последствия за Русия, които при такова развитие на събитията в Черно море със сигурност нямаше да чакат дълго. Но това не се ли разбира от Киев, когато правят своите провокативни Но те също така разбират, че образът на вечно „агресивната“ Русия, подготвена за следващия удар срещу Украйна, се нуждае от постоянно затопляне. Дори и абсолютно с фантастичните и изсмукани от пръстите заплахи. Иначе как ще съберем разочарованата "тълпа" около Киев, която всъщност е безразличен към техните проблеми?

За Змийския остров - от досието на „СП” (Свободная пресса):

Змийският остров е наречен така заради огромния брой черни змии, които са доплували до него от устието на Дунав, плавайки по клоните на дърветата. Същото явление е отразено и в имената на острова и на другите езици - Insula Şerpilor на румънски, Yılan Adası на турски, Fidonisi на гръцки.

Във военно-статистическото описание на Бесарабска област, съставено от офицери от руския Генерален щаб през 1849 г., се казва: „На 24 ½ морски мили от устието на Сулински почти в права посока на изток се намира малък необитаем остров, Фидониси или Змийски остров, единственият остров в Черно море там. Обиколката му е около две версти, дължината му по северната страна е 300 сажена. Скалното образувание принадлежи към най-древния гранит. Котвената стоянка на острова е неудобна и е на лоша земя. Лодките с гребла могат да акостират в югоизточните и северните покрайнини на острова, като върху скалата са изсечени стъпала.

Преди това Змийския остров е бил собственост на гърците, византийците, генуезците и турците. От края на XIV век властта над него, както и над устието на Дунав като цяло, в продължение на няколко десетилетия последователно принадлежи на княжествата Влашко и Молдова. Именно за този относително кратък период от историята са тези, които говорят за „древната“ и „първична“ принадлежност на Змийския остров на румънската държава.

Змийския остров става територия на Руската империя през 1829 г., след поредната руско-турска война. Тогава държава, наречена Румъния, просто не е съществувала. Въпреки това, след Кримската война, нашите британски и френски първоначално врагове, а след това „партньори“ предадоха тази територия на Румъния през 1878 г.

По време на Втората световна война, когато Румъния е съюзник на хитлеристка Германия, Змийския остров е под контрола на немското военноморско командване на силите в Черно море. През 1941 и 1944 г., съветската авиация многократно напада острова. На 28 август 1944 г. на острова се приземява десант на съветския Черноморски флот и Змийския остров попада под фактическия контрол на СССР.

Змийския остров се появява за първи път в сериозния световен политически дневен ред през 2009 г., когато Международният съд в Хага определя границите на изключителните икономически зони на Украйна и Румъния в района на този остров в Черно море. Страните оспорваха правата за добив на полезни изкопаеми на площ от 12 000 квадратни км. Според Румъния в тази площ може да има над 100 млрд. м3 природен газ и над 10 млн. тона нефт.

За да обоснове географското и историческото значение на Змийския остров, Украйна, наред с другите неща, пише на съда, че Ахил, героят от гръцките легенди за Троя, е погребан на острова.

Съдът в Хага единодушно не се съгласи с аргументите на която и да е от страните и самостоятелно очерта границата на икономическите зони на Украйна и Румъния и в резултат на това тя минава приблизително по средата на морския участък между териториите на двете държави. Новата линия се отнася до украинските води, малка част около Змийския остров с размери 12 морски мили и след това преминава между румънското крайбрежие с дължина 248 км и украинското крайбрежие с дължина 705 км. По този начин основната част от нефтения и газов шелф беше прехвърлена на Букурещ. И това, всъщност се превърна в най-голямото политическо и икономическо поражение за Киев.

(Превод за „Труд”  – Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения