Кой кого - държавата или Big Tech?

В Австралия продължава борбата между правителството и корпорацията Facebook

Всичко започна с това, че ръководството на страната поиска от Google и Facebook да споделят своите приходи за публикуването на местното съдържание с продуцентите на това съдържание, като вестници и списания. Измененията в Закона за конкуренцията и защита на правата на потребителите, изготвени от депутати, задължават компаниите да заплащат за новите публикации свързани с австралийските медийни новинарски портали. Измененията са подготвени в продължение на три години, приети са на 17 февруари на трето четене и австралийският сенат планира да ги подпише тази седмица.

Собствениците на Google бързо се съгласиха да дават пари на традиционните медии. Първоначално компанията заплаши да затвори своята търсачка на континента, но в крайна сметка тя прие бъдещия закон и се договори в индивидуални сделки с местните издатели. В момента текат дискусии с News Corp на Рупърт Мърдок, която притежава Sun, Times, Wall Street Journal и Australian. Такива частни споразумения ще позволят да се отклонят от сумите, които биха могли да бъдат законодателно утвърдени. IT гигантът възнамерява да разшири тази своя практика и в други страни.

Но Марк Зукърбърг все още е непреклонен и просто е „забранил“ Австралия. От 18 февруари австралийските жители не могат да публикуват на платформата препратки към всички австралийски медии. В същото време Facebook премахна страниците на редица официални институции, НПО, политици, както и връзките към най-важните правителствени сайтове с информация за пандемията и дори към спасителните служби, включително пожарната служба в региони, където заплахата от горски пожари остава висока. Освен това блокировката настъпи 3 дни преди началото на масовата ваксинация срещу коронавируса в страната.

Дори потребителите, живеещи в други страни, спряха да виждат австралийски медии във Facebook или вече не бяха в състояние да споделят новини от тях. Международните публикации също загубиха австралийската публика, идваща от социалната мрежа и жителите на страните не могат да преглеждат или да споделят своите препратки и публикации. Страниците на такива международни издания като New York Times, BBC, Wall Street Journal и Reuters също бяха недостъпни.

Жителите на Австралия бяха почти напълно откъснати от новините. В действителност, според изследванията, 21% от австралийците използват социалните мрежи като основен източник на новини, от които 39% получават новини от Facebook. Австралийските граждани веднага отговориха, като пуснаха в Twitter хаштаговете „Бойкот на Зукърбърг“ и „Премахни Facebook“ и започнаха масово да закриват своите акаунти. Австралийците настояват също така да изтрият своите акаунти и от другите услуги на компанията - WhatsApp и Instagram.

Правителството на страната се опитва да покаже твърдост. Австралийският премиер Скот Морисън определи ограниченията като заплаха на своята страница във Facebook: „Това е Австралия. Ако искате да правите бизнес тук, ще работите по нашите правила и това е разумно. Но идеята за закриване на сайтове е нещо като заплаха. Това не е много добра стъпка от тяхна страна". И добави, че е в постоянен контакт с лидерите на други държави по този въпрос.

„Опитите на Facebook да премахне Австралия като свой приятел, като прекъсне информационния достъп до спешните и здравните услуги, бяха враждебни и разочароващи. Но Big Tech няма да ни сплаши и няма да може да оказва натиск върху нашия парламент. Това поведение само потвърждава загрижеността, която все повече държави изразяват за действията на технологичните гиганти, които вярват, че са над правителството и не трябва да се подчиняват на правилата. Може да променят света, но това не означава, че те ще го контролират", каза премиерът.

Разбира се, много любопитно е, когато с категорията „суверенитет“ започват да говорят не „ретроградни“ страни като Русия и Китай, а правителството на една от най-либералните страни в света. Най-големите европейски медии говорят в същия дух.

„Facebook и Google показват в Австралия какво мислят за демократичните ценности и закони: нищо. През годините технологичните компании многократно подчертаваха, че техните услуги служат на демокрацията. Потребителите трябва да комуникират, да се информират ... Сега става ясно, че техният бизнес модел е по-важен от демократичните процеси. Австралийското правителство трябва да устои на натиска, за да покаже, че не може да има изключения за компании като Facebook или Google, а ЕС трябва да направи същото“, пише немският вестник Die Welt.

Това е първият случай на такава открита конфронтация между транснационална технологична компания и суверенна държава. Австралийското правителство създава прецедент и предупреждава, че подходът на Канбера ще се превърне в модел за поведение и на другите нации спрямо Facebook и други подобни компании.

Канада обяви, че и тя ще внесе законопроект, който ще задължи Facebook да плаща на местните медии за новините, публикувани от потребителите в социалната мрежа. Законът се изготвя от министъра на наследството на Канада Стивън Гилбо и документът ще бъде представен скоро. Министърът остро критикува Facebook, подчертавайки, че страната му няма да позволи на концерна да го постави на колене.

Според Гилбо има два варианта - да се следва пътя на Австралия или да се накарат IT гигантите да започнат преговори с местните медии, както е във Франция. Ситуацията е замръзнала и целият свят я наблюдава отблизо: кой ще спечели - държавата или Big Tech? Битката започна.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения