Коронавирус: Нито една балканска държава не е пощадена

Втори локдаун в Югоизточна Европа

Нови рестрикции, съмнения в способността на властта да се справи

Някои от държавите в югоизточната част на Европа вярваха, че са спрели развитието на пандемията, но втората вълна от коронавирус ги принуди отново да затегнат мерките.

В България за трето поредно денонощие там са регистрирани над 1000 заразени на ден. Вчера в болница се намираха 1732 души, а излекуваните са 184. България отбеляза и нов антирекорд: за изминалото денонощие са починали 29 души -най-много от началото на пандемията. От днес до края на ноември, докогато е в сила извънредната епидемична обстановка, носенето на маски на открито е задължително. Тревожно е и положението в болниците. Директорът на Александровска болница Борис Богов съобщи, че на среща със здравния министър е била обсъдена необходимостта всички 90 болници в София да открият отделения за коронавирус. В момента едва 13 болници разполагат с такива. Големият проблем не е липсата на легла, а липсата на специалисти, казва Богов.

В Гърция случаите са по-малко, но дали това е реалността? Страната премина през първата вълна образцово и сега също показва забележително ниски нива на инфекция - само по 43 нови случая на милион жители. Има обаче съмнения дали Гърция отчита действителния брой на коронавирусни инфекции. Там целенасочено се тестват уязвимите групи от населението - болногледачи и мигранти, но не се правят произволни тестове, от които да се разбере по-добре какъв дял от общото население е заразен с коронавирус.

Словения беше за пример, а сега е в частичен локдаун. Големият брой новозаразени - 300 души на 100 000 жители, принуди правителството пак да посегне към внезапната спирачка: частичен локдаун за 30 дни, полицейски час след 21,00 и излизане навън само за работа или при посещение на лекар. Словенците недоволстват, но подхождат с разбиране към ситуацията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения