Кризата в Куба принудила местните да смесват кафе зърната с печен грах

Кубинските производители на кафе започнали да смесват кафеените зърна с печен грах.

В страната на революционера Че Гевара кафето се консумира с мярка

Рецептите им за еспресо са сред най-популярните в света

Пият нискокачествени сортове, тъй като са по-евтини

Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com

“Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота!

Кафе с печен грах - налудничево звучи, нали? Оказва се, че това почти ежедневно пият кубинците от има - няма десет години. Идеята да се смесват две абсолютно различни реколти идва още от времето на революцията на Кастро, която от 1953 до 1961 г. донася и национализацията на кафе фермите и производството спада почти мигновено. След кубинската революция през 1959 г., производството на кафе в Куба намалява до голяма степен поради разпадането на големите ферми и възпирането на производството на малки стопанства.

В резултат на това кубинските производители на кафе започнали да смесват кафеените зърна с печен грах. След доста години пауза на “екзотичния микс”, през 2011 г. властите в Куба обявили възобновяването на специалната комбинация, вероятно като тактика за пестене на пари в отговор на повишаващите се цени на световното кафе и икономическата криза на страната.

Тогава цените на сорта Робуста се повишили с 69% до 2904 долара за тон, докато през същата година цената за тон грах била едва 500 долара, което прави миксът апетитен спрямо цена, но не и вкус...

Кафеварката, която е традиционният начин, чрез който да си свариш кафе в Куба, придава на напитката, миксирана с вкус на грах още при изпичането и смилането на зърната, остър вкус, заради това местните добавяли много кафява захар още вътре, докато се вари (именно това е едната им рецепта за еспресо в Куба). За местните било въпрос на време да свикнат с това кафе - имали само два избора пред тях - или това кафе или нищо. Дори местната любов към горещата чаша е регулирана. Наред с други дажби, консумацията на домашно кафе е ограничена до две унции (половин килограм) на възрастен на всеки две седмици. Ограничението било наложено, за да се поддържа износът на кафе и да се генерират доходи за икономиката.

Все още се срещат кубинци, които избягват веригите за кафе и продължават да купуват миксирано кафе с грах, защото просто са свикнали с този вкус и за тях чистото еспресо не е толкова вкусно, колкото това с грах.

През 2020 г.

Япония и Франция - основните пазари за износ

Cubaexport плаща правителствена цена на производителите

Куба има уникална връзка с кафето, която е пряко свързана с политическата история на Карибския остров.
Куба има уникална връзка с кафето, която е пряко свързана с политическата история на Карибския остров. Кафето идва в Куба от остров Хиспаниола през 1748 г., но няма кафе индустрия, за която да се говори, докато не идват френски заселници през 1791 г., бягащи от Хаитянската революция. Към 1827 г. на острова е имало около две хиляди ферми за кафе и реколтата се превръща в основен износ на страната, генерирайки повече пари от захарта, която е една от основните им реколти там. Тъй като кафе индустрията на Куба се разпада, доста от страните от Централна Америка продължават да се радват на по-голям износ и успех на международните пазари.

Растението е въведено от Жозе Антонио Гелаберт през 18 век. По-късно френските колонисти донесли и свои собствени методи на производство и по времето на Кубинската революция през 1959 г. страната била основен световен износител.

Политическият контекст и национализацията на индустрията довели до много намалено производство. Днес Япония и Франция са основните пазари на Куба. Цялото кафе от Куба се изнася от Cubaexport, който плаща правителствена цена на производителите и преработвателите на кафе.

Факти

Търговско ембарго спъва стоката в САЩ

Пробутват бразилско за негов аналог

Кубинското кафе е незаконно в САЩ, поради търговското ембарго, наложено на стоката. Често пекари описват кафета от Бразилия с произход Куба.

Те са избирани така, че да представят ароматите, които човек би могъл да очаква от Куба, но има, разбира се, притеснения за объркване сред клиентите и неправилно етикетиране на стоките.

Най-добрите кафета от Куба обикновено се изнасят, представлявайки около една пета от общото производство, като останалото количество остава за вътрешно потребление.

Самото производство на Куба не стигаq за да покрива вътрешното търсене и през 2013 г. страната изразходва близо 40 милиона долара за вносно кафе.

Кафето, което се внася в Куба, не е от най-високо качество и е сравнително евтино, но високите пазарни цени довеждат до повторно появяване на навика да се смесва печен грах към насипното кафе.

В духа на Карибския регион

Три рецепти за неповторимо еспресо

Куба е една от малкото страни в света, не с една, а с цели три собствени рецепти за еспресо. По традиция самото кубинско еспресо или се пече със захар, или се подслажда още при приготвянето в кафеварката.

Рецептата на Cafe cubano може да изпълните само с обикновена машина за еспресо и кафява захар. Когато сложите дозата от смляното кафе в обикновена ръчна кафе машина, добавете една чаена лъжица кафява захар в цедката и по този начин, докато капките еспресо изтичат в чашата, ще получите неповторим сладък вкус на кафето, който не може да направите по друг начин. А ако решите да добавите топло прясно мляко в съотношение 50 на 50 или 75 (мляко) на 25 (кафе), то ще получите така популярното Cortadito.

Въпреки че рецептата за Cafe con Leche е много популярна в Испания, корените є са от Куба. По същност това е кубинското капучино, но не съвсем. В рецептата кафето задължително се прави в кафеварка или джезве на котлон, като отново кафявата захар е важен компонент при варенето. Накрая се добавя мляко и таадаа.

В региона на Карибите

Ниски равнини, но и планини приютяват храстите

Куба е най-големият остров в региона на Карибите. Голяма част от реколтата там е разположена в сравнително ниски равнини, но има някои планински райони, подходящи за високо отглеждане на кафето. Сиера Маестра е един от тях. Този планински регион е разположен по дължината на южното крайбрежие и има дълга история свързана с партизанската война, от 1500-те години до революцията през 1950-те години. Повечето от производството на кафе на острова се намира тук. Надморската височина за отглеждане на реколтата е 1000 - 1200 метра.

В Сиера Дел Ескамбрей се произвежда малко количество от кубинското кафе, в сравнение с това в планинската верига в средата на острова. Надморска височина за отглеждане на реколтата е сравнително ниска - 350 - 900 метра. Сиера Дел Росарио е друг регион, в който съществуват кафе ферми от 1790 г., макар и сравнително малко от кафето на Куба сега да се отглежда тук. Вместо това планините са дом на Първият биосферен резерват на Куба и това е защитена зона.

Нисък добив

Производители все още събират реколтата с мулета

Механично сушене

И към момента производството на кубинско кафе остава ниско около 6000 - 7000 тона на година. Голяма част от използваното оборудване е старо и много от производителите все още разчитат на мулета. Пътищата в страната често са силно повредени от редуващите се дъжд и суша и са лошо поддържани. Кафето обикновено се суши на слънце въпреки, че се извършва известно механично сушене и повечето кафетата, отглеждани за износ, се измиват. Климатът на Куба и топографията са много подходящи за отглеждане на кафе и неговия недостиг може да добави много към стойността му, но има много предизвикателства пред тези производители, които искат да създадат високо качествени кафета. Кубинските кафета е малко вероятно да бъдат проследени до едно стопанство и често се проследяват само до конкретен регион или подрегион на страната.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме