Магнитуд

Едно от най-силните земетресения у нас е в София през 1858 г. Магнитудът по Рихтер се оценява на 6,6.

2024 година се очертава като период на бедствия и аварии по света

Трусът идва от Бог, а разрушенията – главно от Човека

При Mag = 10,6. - на местата на планините се разливат морета

Годината 2024 се очертава като период на бедствия и аварии по света. Особено внимание предизвикват прогнозите за предстоящи мегатрусове в Истанбул, Калифорния и Япония. Поради това предлагам подобрен вариант на една моя стара статия за земетресенията и тяхното оценяване. Съвременната наука измерва силата на земетресенията с т.нар. „магнитуд“. Понятието „магнитуд по Рихтер“ се използва от 1935 г. Как тогава казваме, че земетресението в Крупник до град Сандански през 1904 г., най-голямото в Европа за последните 200 години, е било с магнитуд 7,8 по Рихтер? Като тогава не го е имало този „магнитуд“ като понятие, а не е имало и уреди, с които да се измери? Отговорът е, че магнитудът по Рихтер на земетресенията от миналото днес се оценява по разрушенията и по спомени на очевидци. Например, магнитудът по Рихтер на земетресението в София през 1858 г. се оценява на 6,6, като тогава са били срутени 19 от 24-те минарета и две от седемте църкви в града.

Днес за измерване на силата на земетресенията се използва мярката „моментен магнитуд“, съкратено Mag. Тя измерва отделената при труса енергия и е близка до магнитуда по Рихтер. Mag се използва от Американската геологическа агенция, от Европейския сеизмологичен център и от Българската академия на науките. Тази мярка е логаритмична с коефициент на нарастване 32. Така, нарастване с 1 на Mag отговаря на увеличение 32 пъти на отделената енергия, нарастване на Mag с 2 отговаря на увеличение от 1000 пъти на енергията и т.н. Например, при трус с Mag = 8 се отделя 32 пъти повече енергия отколкото при трус с Mag = 7 и 1000 пъти повече енергия в сравнение с трус с Mag = 6.

Разбира се, земетресение с 1000 пъти повече отделена енергия не предизвиква 1000 пъти повече разрушения и жертви. Защото трусът идва от Бог, а разрушенията – главно от Човека. За измерване на ефекта от земетресенията доскоро се използваше скалата на Медведев-Шпонхойер-Карлик. Днес се използва близката до нея Европейска скала на Меркали, или MMI, с максимална стойност 12. И тя се има предвид като се казва, че сградите в София трябва да издържат земетресение от „9-та степен“. Очевидно се визира 9-та степен по Европейската скала, а не магнитудът. Съвсем условно, 9-та степен по Меркали отговаря на магнитуд Mag = 7. Важно е да се знае, че Mag е характеристика на труса, а степента по Меркали е мярка за ефекта в дадена локация близо до епицентъра. Често трусове с близък магнитуд предизвикват различни щети и жертви.

Защото разрушенията и жертвите зависят не само от магнитуда, но също от разстоянието до епицентъра, от разстоянието до  фокуса на труса (хипоцентъра) и от геологичните условия, например вида на терена и на сеизмичните вълни. Тези ефекти критично зависят от качеството на сградите и съоръженията. Това го видяхме при последното земетресение в Турция, където многоетажни блокове се сплескаха и убиха всичките си обитатели. Сега някои от строителите и предприемачите в Турция ще прекарат години в затвора, но това няма да върне живота на загиналите. 

А какво ще стане при силен трус в София със сградите по „Витошка“, дето умните собственици ги изкорубиха, за да направят магазинчета и заведения, не ми се мисли. Разнебитените след труса сгради в Турция вече са съборени. Трябваше обаче да ги съборят преди, а не след това. Дали ще имаме воля ние самите да съборим сградите, в които има фатални дефекти, преди те да затрупат обитателите си както в Турция?

Земетресението във Фукушима през 2011 г. с  Mag = 9,1. То е известно не само с големия брой жертви, но и с последвалото цунами, разрушило ядрената електроцентрала в префектурата.

Сред големите трусове са тези в Чили през 1960 г. с Mag = 9,5, в Аляска през 1964 г. с Mag = 9,2, в Индонезия през 2004 г. с Mag = 9,1 и във Фукушима през 2011 г. също с  Mag = 9,1. Последното земетресение е известно не само с големия  брой жертви, но и с последвалото цунами, разрушило ядрената електроцентрала в префектурата, предизвиквайки катастрофа от най-високата 7-ма степен по скалата на Международната агенция за атомна енергия. Същата най-висока степен има и Чернобилската катастрофа от 1986 г. в несъществуващия вече Съветски съюз. Аварията в Чернобил и войната в Афганистан доведоха до рухването на Съветския съюз.

Докъде може да стигне магнитудът? Максималната му стойност според съвременните разбирания е Mag = 10,6. При трус с по-голям магнитуд земната кора се разрушава, на местата на планините се разливат морета, и обратно, от моретата изникват планини. Подобни земетресения са се случвали в геологическата история на Земята. Tук е моментът да ни обземе смирение пред необхватната мощ на Природата. Или на Бог за тези, които са вярващи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения