“Мисис Америка”: Империята нанася ответен удар

Кадър от сериала „Мисис Америка”.

В мрежата се появи сериал за най-консервативната жена в американската история

Филис Шлафли е майка на шест деца, пламенен антикомунист и привърженик на Републиканската партия

Какво е това? Провокация? Диверсия? Саботаж? В утробата на либерализма и прогресисизма, на континента на свободата и демокрацията, в САЩ излезе сериала „Мисис Америка” за Филис Шлафли, може би най-консервативната жена от втората половина на ХХ век.

За тези, които не са в темата.

Филис Шлафли е родена през 1924 г. Майка е на шест деца, пламенен антикомунист и пламенен привърженик на Републиканската партия и при това на дясното, консервативно крило. Шлафли е лидер на домакините, неистов пазител на традиционните ценности и семейното огнище, безупречна католичка, а също така и заплаха за феминистките и сексуалните малцинства. Тя приветства Студената война и надпреварата във въоръженията, и предложи едва ли не да се разположат ядрени бойни глави в земната орбита. В крайна сметка тя помогна на Рейгън да дойде на власт.

Ах, каква жена.

Пикът на нейната политическа активност и слава идва през 70-те години, когато прогресивните жени в Америка откриха, че в американската конституция не се споменава нищо за равните права на мъжете и жените. По споразумение между „магаретата” и „слоновете” (Демократичната и Републиканската партии) този досаден пропуск бързо беше премахнат. „Женската поправка” беше приета от две палати на Конгреса. Оставаше само да се ратифицира от всички щати. След Конгреса този етап винаги е бил символичен. И правата на американските жени най-накрая трябваше да са равни на тези на мъжете.

Би трябвало. Но не се получи.

Шлафли организира кампания в няколко щата, където „женската поправка” още не бе приета. Тя се обърна към безмълвната сила, към обикновените американци, които винаги стоят настрана, тя се обърна към „дълбокия” народ, който винаги е чужд на политическите игри. И тук борбата за правата на жените се разгоря не на шега. В някои региони войната между жените събуди древния расистки дух - от тъмната гора на историятаотново излезе на сцената Ку Клукс Клан, и именно през 70-те той преживя третото си раждане. Прогресивните жени в Америка очевидно не очакваха подобна реакция.

О, Боже! Ужасните „червени вратове!”. Те са против гейовете и абортите!

В библията е казано, че жената е направена от реброто на мъжа, така че жребия на жената е да бъде на второ място след мъжа и да му служи - в това вярваше Шлафли. Но нейната позиция се основаваше не само на древните писания. Другите нейни аргументи срещу равноправието не бяха лишени от рационалност. С навлизането на жените на пазара на труда всички ще получават по-малко, както жените, така и мъжете, казваше тя. На жената винаги се плаща по-малко, защото е жена. А нивото на заплатите на мъжете ще намалее заради засилената конкуренция. Шлафли също изказа доста разумни аргументи, че с придобиването на равни права една жена ще придобие равното право да загине в битка. А войната, макар и в „студения” u етап, в онези години беше в разгара си със СССР. (А в „горещия” u етап, той вероятно вече се бе настанил в съзнанието на Шлафли.)

А жена активист, която протестира срещу равноправието на жените - наистина е парадокс!

А парадоксите, са като чупенето на шаблони и винаги са интересни. Днес жената активист е свързана с движението #MeToo и със скандалните обвинения на тази или онази публична мъжка фигура в тормоз и насилие. Но очевидно нещо се променя в дневния ред. Самият сериал говори за това.

Невъзможно е да се направи филма без да има съчувствие към главния герой. А тук главната героиня се играе от атрактивната Кейт Бланшет и тя играе добре. Наистина, трябва да отдадем дължимото и на съперницата на Шлафли, феминистката Бела Абзуг, която изглежда по-естествено на екрана. Като цяло лагерът на амазонките в сериала не е представен в най-добрата светлина. Те се измъчват от спорове и раздори. Те изневеряват на своите приятели и партньори, паметта им пази преживяното насилие срещу тях. Те са пълни със съмнения и комплекси.

Е, наистина, може ли да се пренапише Конституцията заради техните лични проблеми?

Дали това е Филис. Стройна, гъвкава, твърда и непоколебима като кинжала на Мойсей. Да, тя вярва, че жената трябва да се подчинява на своя мъж, да му ражда деца, да поддържа огъня в семейното огнище. Да, нейните възгледи са ужасно остарели и консервативни. Тя може да бъде прототип на някакъв отрицателен герой от сериала „Разказ за слугинята”. Но нали динозаврите са красиви по своя си начин, не сте ли съгласни?

Вижте само какви зъби и люспи имат.

Послепис: Абсурдно, но е факт. Поправката за равноправието между половете все още отсъства в конституцията на САЩ. Отсъства благодарение на „Мисис Америка”, Филис Шлафли.

Превод за „Труд” - Павел Павлов

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения