Незаконни: къщата, басейнът и оградите на Прокопиев, пристанът и 7 постройки около лятната резиденция на Доган

Прокурорската проверка откри строителни нарушения по морето

Пратени са писма до шефа на ДНСК и кметовете на Бургас и Созопол, които да издадат заповеди за отстраняване на постройките

Открити са данни за документно престъпление

Пристанът и седем постройки около лятната резиденция на Ахмед Доган, къщата, басейнът и оградите на Иво Прокопиев са незаконни. Това установи проверката, разпоредена от Върховна административна прокуратура (ВАП) на трима министри - на регионалното развитие, туризма и транспорта, както и на шефа на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).

Открити са множество нарушения при изграждането и експлоатирането на обекти по Черноморието, сочат от ВАП. Изпратени са писма по компетентност до ДНСК, когато става дума за строежи до III категория, а до кметове на общини - за обекти от IV до VI категория, които да предприемат действия по Закона за устройства на територията. Ако в определен срок не бъдат представени изискваните по закон документи, шефът на ДНСК и кметовете трябва да издадат заповеди на собствениците да премахнат доброволно незаконните обекти. Ако откажат, с премахването се заемат държавата и общините, както това се случва например с циганските гета, обясниха експерти пред “Труд”.

В парк “Росенец” към момента няма одобрен инвестиционен проект и издадено разрешение за строеж за специализиран пристанищен обект - пристан за яхти и лодки. В община Бургас не се съхраняват строителни книжа и няма искания за издаване на разрешение за строеж за мостик - кейова стена. Пристанището в “Росенец” не е вписвано в регистъра на пристанищните обекти, не е било издавано удостоверение за експлоатационна годност на “Пристан за яхти и лодки - Отманли”. Нещо повече - от кадастрални скици на имота се установява, че пристрояването на пристанището не е извършено през 80-те години на миналия век, както е посочено в нотариалния акт. За констатираните данни за извършено документно престъпление материалите са изпратени на Върховна касационна прокуратура.

Пристанът за яхти и лодки, за който липсва разрешение за строеж и одобрени инвестиционни проекти, е от III категория и конкретни мерки и действия за отстраняване на закононарушенията трябва да вземе началникът на ДНСК, уточняват от ВАП.

Около основната сграда в парк “Росенец”, която е законна, има 3 едноетажни бунгала, две двуетажни и една триетажна постройки, като и оранжерия, за които на място не са представени строителни книжа. При проверката в община Бургас не е установено наличие на одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж. Няма разрешение и за будка “Преместваем обект - охрана”. Изпратено е писмо на кмета на Бургас да разпореди предприемане на последващи действия за законосъобразното приключване на случая.

В имота на Иво Прокопиев в местността “Буджака” край Созопол, е изграден открит басейн. Имотът е заграден от изток, север и частично от запад с плътна масивна ограда с височина около 2 метра. Конкретно не са налични изискуемите протоколи за определяне на линия и ниво на намиращите се на мястото ограда и басейн, като последният не фигурира в издаденото удостоверение на главния архитект на община Созопол и не е въведен в експлоатация. В нарушение на действащия Подробен устройствен план (ПУП) е издадено разрешение за строеж на еднофамилна жилищна сграда в имот, отреден за вилно застрояване, а същият строеж е ситуиран в два имота и се касае за една сграда, която е функционално свързана, а не за две отделни сгради, разположени в два имота, което противоречи на действащия ПУП към момента на издаване на разрешение за строеж. С оглед на това е съставен констативен протокол от служители на РДНСК Бургас и е сезиран кметът на община Созопол за предприемане на законосъобразни действия по компетентност.

Нарушения са открити и при строежа на жилищна сграда на южния плаж в Обзор. За укрепване на терена там са излети стоманобетонни пилоти, но няма представени актове и протоколи, съставени по време на строителство, удостоверяващи извършените строително-монтажни работи и законността на самите пилоти.

В Община Бургас

Даден е срок да се представят документи за парк „Росенец“

В Община Бургас все още не е пристигнало писмото с констатациите на ДНСК и РДНСК относно обекти в парк “Росенец”. В момента, в който документът се получи, ще се предприемат всички действия по отстраняването на нередностите, съобщиха пред “Труд” от кметството в морския град.

Освен това миналата седмица от страна на общината е бил даден срок на собственика на имотите, строителния надзор и строителя да представят необходимите документи за актуване на сградите. Представянето на исканите документи е започнало и е в ход.

По казуса с парк “Росенец” миналата седмица от община Бургас обявиха, че са поискали строителната ограда да бъде незабавно премахната и да се осигури свободен достъп на гражданите по общинската улица.

“Категорично заявяваме, че общинската улица никога не е водила до морския бряг, а до частен терен, което е видно и от актуалната кадастрална карта”, допълниха от администрацията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения