Номинираният от президента Джо Байдън за следващ посланик на САЩ в България Кенет Мъртън беше изслушан в Комисията по външни отношения на американския Сенат, където се яви заедно със съпругата си Сюзън. Пред сенаторите той припомни своите над 20 години стаж като посланик и общо 35 като дипломат, като акцентира на мандата му в Хаити по време на епидемия от холера и ураган и в Хърватия в последните етапи преди приемане на страната в ЕС.
"Ако бъда утвърден, този опит ще формира усещането ми за приоритетите на САЩ в България. Първо и преди всичко - безопасността и благосъстоянието на гражданите на САЩ, живеещи, работещи и пътуващи в България, като както и на екипа на Посолството в София, ще бъде моята най-важна и свята отговорност", каза Мъртън.
"България е стратегически партньор и съюзник на САЩ. След присъединяването си към НАТО през 2004 г. България последователно демонстрира своя ангажимент към Алианса. Допринесе със сили и продължителни жертви в Ирак и Афганистан", напомни дипломатът.
"Непровокираната и неоправдана война на Русия срещу Украйна прави нашата все по-близка координация още по-належаща, особено предвид позицията на страната на Източния фланг на Европа. България е домакин на многонационална бойна група на НАТО, която включва американски войски. В нея са регистрирани временно над 145 000 бежанци от Украйна, страната напълно подкрепи санкциите срещу Русия, а през ноември българският парламент гласува с голямо мнозинство в подкрепа на военна помощ за Украйна. Придобиването от България на втория транш от F-16 ще отбележи значителна стъпка към покриване на ангажимента за разходите за отбрана в НАТО", изреди Мъртън.
"Ако бъда утвърден, ще продължа да увеличавам ангажираността на нашата мисия по въпросите на сигурността и подкрепа на усилията на България за борба със зловредното влияние на Русия", заяви той.
"Ако бъда утвърден, ще приоритизирам и разширяването и диверсификацията на нашите икономически връзки с България, служейки като неуморен защитник на по-силно върховенство на закона и на справедливо отношение към фирми от САЩ. Има огромен потенциал за засилване на нашите отношения и разширяване на търговските интереси на САЩ в ключови области като технологии и иновации, селско стопанство, образование и предприемачество, инфраструктура и специално в енергетиката", анонсира Мъртън.
"България предприе положителни стъпки към енергийна диверсификация, особено след прекъсването доставките на природен газ от Русия през април, след като българското правителство отказа да плаща на "Газпром" в рубли", заяви той.
"Завършването на интерконектора Гърция-България, който улеснява вноса на природен газ от Азербайджан, беше голямо постижение в това отношение. Остава да се направи още, от осигуряването по-нататъшни доставки на втечнен природен газ, до осигуряване на ядрено гориво, за което да не се разчита на руски внос. Ако бъда утвърден, ще се ангажирам да подкрепя усилията на България за укрепване на енергийната сигурност, включително с помощта на технологиите и ноу-хауто на американските компании", каза Кенет Мъртън.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш