Обещаха компенсации за скъпия ток (обзор)

Снимка: Пламен Стоименов
Протестиращите пред Министерски съвет бяха категорични, че ще дойдат пак на площада, ако няма решения.

След протест под прозорците на Министерски съвет

Служебният кабинет казва утре мерките

Бизнесът иска да получи парите още в началото на ноември 

Хиляди излязоха под прозорците на Министерски съвет заради липсата на мерки за подпомагане на бизнеса във връзка с високата цена на електроенергията. “Спрете геноцида над българския бизнес” и “Не на енергийното робство”, поискаха работещи и собственици на предприятия в страната, които вече плащат двойно и тройно по-високи сметки за ток.

Този ценови шок ще погълне 3 милиарда лева и ще доведе икономиката до колапс, предупреди Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Той предупреди, че търпението на хората е изчерпано. Мария Минчева от БСК заяви, че мястото на работодателите не е на площада, необичайната ситуация събрала заедно синдикати и работодатели, което също е необичайно. По думите є много фирми се борят да оцеляват първо след ковид кризата, а сега при ценовата с тока.

Васил Велев заедно с президента на КНСБ Пламен Димитров влязоха на среща със служебните министри на енергетиката Андрей Живков и на труда и социалната политика Гълъб Донев, както и с шефа на КЕВР Иван Иванов и на БЕХ Валентин Николов. Имаме съгласие да бъдат платени компенсации на фирмите за надвзетите суми, заяви след нея Васил Велев. Това е първата мярка, като ние настояваме финансовите компенсации да бъдат преведени още в началото на ноември - преди предприятията да получат новите сметки за ток, уточни той. По думите му това не е държавна помощ, тъй като средства ще получат всички 600 000 небитови потребители. Как точно ще се осъществи този механизъм, трябва да се обсъди на среща по-късно между финансовия министър Валери Белчев, колегата му Андрей Живков и служебния премиер Стефан Янев, допълни председателят на АИКБ.

Целият пакет от мерки пък трябва да бъде представен и обсъден утре на заседанието на Министерски съвет.
Освен първата мярка трябва да се мисли и за други, които да доведат до понижение на цената на електроенергията занапред, посочи и Пламен Димитров. Това може да стане по два начина - чрез промяна в методиката на цената от доставчик последна инстанция или чрез отрицателна такса “задължения към обществото”. Решенията обаче ще видим утре. Ако няма такива или не ни удовлетворяват, може да дойдем пак на площада, закани се Димитров.

Протестиращите бяха категорични, че остават в протестна готовност.

Искат да падне ДДС върху електроенергията

 

Недоволни излязоха и в Русе

Представители на ресторантьорския и шивашкия бранш излязоха на протест срещу скъпия ток и в Русе. Те блокираха за кратко възлово кръстовище в центъра на Русе, след което направиха шествие до сградата на областната управа, съобщи БНР.

“Исканията ни са да направят така, че да имаме предвидимост поне 1 година напред, или поне 6 месеца, да знаем ние на каква цена плащаме този ток”, обясни Красимир Иванчев, председател на местната организация на хотелиерите и ресторантьорите.

Според него страната ни трябва да направи като Чехия - да премахне ДДС, което е 20%. От 1 януари всички ние ще усетим тежестта на всичко това, допълни Иванчев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес