Морският дъждосвирец живее само сред пясъците
Да бъдат опазени пясъчните дюни и обитателите им, които живеят само сред техните пясъци. На тази кауза ще бъде посветена 2024 година.
„От началото на януари вече сме в "Годината на живите пясъци". Започва кампанията за опазване на дюните по Българското Черноморие, защото те са застрашени от застрояване и разрушение, обясни пред ТРУД news Радостина Ценова, експерт от фондация "Биоразнообразие".
Старт на кампанията дава и отпечатването на календар, който разказва защо са важни дюните и кои са обитателите им.
Така например, птици како морският дъждосвирец живеят и снасят яйцата си само в дюните. Оперението на морските дъждосвирци е такова, че те се сливат с пясъка, и правят гнездата си директно в образуванията. Балканската чесновница пък е вид жаба, която също е типичен обитател на дюните
Растителни видове, които растат в пясъците, са съответно "Ниска марезия", "Сибирска аргузия" и др.
Дюните се раждат от природните стихии вода и вятър, които раздвижват пясъка, те са в постоянна промяна движение и взаимодействие с околната среда и са като един жив организъм, коментира Радостина Ценова.
Всеизвестен факт е, че те предпазват от наводнения и бури, пазят от ерозия морският бряг, но в същото време са много уязвими и крехки, обясняват още експертите.