Отварят сергия за властта в мол

Четири партии пращат преговорни екипи в „Парадайс”

До събота по трима експерти от ПП, БСП, ИТН и ДБ търсят пресечни точки в 18 сектора

Президентът не бърза с първото заседание на НС

За първи път в историята на България преговори за бъдещ кабинет и приоритети на бъдеща коалиция ще се водят в мол. Такова е решението на лидерите на проекта „Продължаваме промяната” Кирил Петков и Асен Василев. Вместо в парламентарните зали „Изток” и „Запад” или в големите зали за заседания на комисии в бившия партиен дом, където традиционно се провеждаха досега преговори, новите претенденти за властта са решили да поканят желаните си политически партньори в мол „Парадайс”.

Очакванията са опитът за ново правителство да се направи по формулата за четирипартийна коалиция, съставена от „Продължаваме промяната” (ПП), БСП, ИТН и ДБ. Вече бе заявено, че участието на тези формации в изпълнителната власт ще се базира на парламентарната тежест на всяка от партиите, влизащи в коалицията. Математици изчислиха, че формулата ще е 8:4:4:2.

Лидерите на четирите партии Кирил Петков, Корнелия Нинова, Слави Трифонов и Христо Иванов заявиха готовност заедно да търсят допирни точки, върху които да стъпи новото управление на България.

„Правителство ще има в условията на нож в гърба и лицемерни усмивки”, коментира пред БНР проф. Иво Христов. Според него в коалицията от четири партии няма да мине без „взаимен рекет и извиване на ръце”.

От днес (вторник) започват работните срещи по 18 теми за бъдещото управление.

Във всяка от секторните дискусии от ПП са поканени да участват по трима експерти на БСП, „Има такъв народ” и „Демократична България”. Срещите ще се излъчват онлайн, на тях ще се обсъждат предложенията и мерките на партиите и ще се търсят пресечни точки. Никакви изявления за медиите не са предвидени.

Интересно е как ИТН и ДБ биха приели искането на БСП за строителство на АЕЦ „Белене”, както и идеята им болниците да не са търговски дружества. Има и други съществени разделителни линии, по които компромисът засега изглежда невъзможен, коментираха пред „Труд” участници в преговорите.

Във вторник ще бъдат обсъдени секторите енергетика, икономика, транспорт и правосъдие.

В сряда - здравеопазване, земеделие, образование и електронно правителство.

В четвъртък - вътрешна сигурност, екология, регионално развитие и култура.

В петък - труд и социални грижи, туризъм, национална сигурност, спорт.

В събота - финанси и международни отношения.

Сутрешните сбирки ще са от 10 часа, а следобедните от 15 часа. Депутати, които ще участват в преговорите, допускат, че президентът няма да бърза със свикването на първо заседание на 47-ото НС, а ще изчака да минат дискусиите по сектори. Според тях най-вероятно било Радев да насрочи първото заседание за следващата седмица.

Мерят програмите с шаблон за съвпадения

ДБ не искат да дават министри заради БСП

Кирил Петков и Асен Василев три пъти сменяли формата за преговори и два пъти променяли мястото за тях. Първо било решено срещите да са в НДК, но после се спрели на мола. Депутати коментираха, че от ПП щели да използват технологии като при проверка на тестове. В таблици със шаблон щели да засичат съвпаденията и разликите в програмите на преговарящите партии.

„Има такъв народ” ще разчитат на Мика Зайкова в областта социална политика, на Пламен Данаилов в сферата финанси и на Иван Хиновски в енергетиката. И тримата добри експерти на Слави Трифонов не успяха да се класират за 47-ото НС. Сред партийните остриета са и Ива Митева в сектор правосъдие, Николай Радулов във вътрешен ред и сигурност, неосъщественият премиер Пламен Николов в образование. Любопитна подробност е, че Гроздан Караджов ще е преговарящ експерт на ИТН за транспорт и регионално развитие.

От ДБ ще участват по един депутат и трима експерти от трите парии в коалицията - ДСБ, „Да, България” и „Зелено движение”. Тъй като темите са 18, това означава, че депутатите на ДБ дори няма да достигнат и на двама ще се наложи да участват в по две секторни дискусии.

Възможно е „Демократична България” да не предложи министри, а да участва само като подкрепа на парламента, допусна Борислав Сандов. Идеята била, че ДБ не може да е в един кабинет с БСП.

От БСП веднага реагираха, че ако хората на Христо Иванов и Атанас Атанасов не се включат в правителство и те ще трябва да останат извън него. Преговарящи социалистите уточняваха до късно снощи. По принцип трябваше шефовете на съвети към пленума да участват в дискусиите, но се появи и още един фактор. В преговорите от името на социалистическата партия да бъдат допуснати само верни на Корнелия Нинова кадри.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения