Някои от параметрите на бюджета се оказаха ябълката на раздора, които не отговарят на нашите искания и предварителни разговори с МФ. По тази причина ние не подкрепихме бюджета в този му вариант.
Това каза Петър Мишев, икономически анализатор от КНСБ, по Euronews Bulgaria.
"Има нужда от допълнителни 600-700 млн. по отношение на политиката по доходите. Някои от сферите останаха частично или изцяло недофинансирани. Ако нашите искания не бъдат удовлетворени ще има протести. Най-голямо е напрежението в земеделието, висшето, основното и средното образование", каза той.
"През последните две седмици видяхме, че бюджетът се ревизира в крачка и се намаляват капиталовите разходи. От гледна точна на двете големи цели пред правителството - Шенеген и еврозоаната - в момента се отчете инфлация в еврозоната 2.9% през октомври. Твърде вероятно е ЕЦБ да успее да смъкне инфлацията до 2% до края на годината. Ние сме на 5.8%, т.е. продължаваме да сме два пъти повече. За следващата година е планирано да е 4.8%. Какви са ни шансовете да изпълним критериите за еврозоната, неизпълнявайки критериите за инфлацията", коментира на свой ред Румен Гълъбинов.
"Бюджетният дефицит в рамките на 3% може да остане и за следващата година, но въпросът е кога ще получим 1.4 млрд. лв. от Брюксел. Бюджетният дефицит за догодина би могъл да намалее, ако пак в средата на годината се преоцени капиталовата програма. Близо 10 млрд. лв. е твърде амбициозна цифра, при положение, че тази година и наполовина не можахме да изпълним", допълни той.
В политиката по доходите се върви с много плахи стъпки към догонването на европейските и трябва много по-амбициозна политика в тази сфера, смята Мишев.
В бюджета за догодина предостатъчно средства са предвидени да вземаме като нови дългове. Дори ревизираният лимит, който се предлага за догодина пак е висок. Знаем, че когато се приеме лимит, той винаги се изпълнява изцяло. Не повече от 9-9.5 млрд. са ни необходими за 2024 г. Ако се погледне до 2026 г. какво е предвидено да вземаме като заеми, България изпада в една дългова зависимост, каза още Гълъбинов.