Пишат нов кодекс в строителството

Представителите на архитектурно-строителния бранш представиха общи искания за промени в законодателството.

Браншът се обедини в исканията си към управляващите

Настояват за въвеждане на електронни разрешителни

Четири района за планиране

Имаме предложение за изготвяне на нов кодекс, който да обедини всички закони в сектора на строителството, каза арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България. Седем основни приоритета за развитие на сектора представиха от архитектурно-строителния бранш. А основната им цел е да се ускори и улесни издаването на разрешителни за изграждането на сгради.

Основните ни искания са за максимално облекчаване на строителството, въвеждане на дигитални разрешителни за строителство и на регистрационен режим на проектите, каза арх. Владимир Милков, председател на Камарата на архитектите в България (КАБ). Искаме да разтоварим главните архитекти от отговорността да одобряват строителните проекти, допълни той. Има недобросъвестни архитекти, които използват правата си за корупционни практики, мотивира искането на бранша арх. Владимир Милков.

Искаме и да бъдат прецизирани текстовете в законодателството, които уреждат правилата за строителство на инженеринг, каза председателят на КАБ. Според него трябва да се прецизира в кои случаи този подход в строителството може да се използва, и в кои не. Във всички европейски страни е дефинирано в кои случаи може да се строи на инженеринг, и в кои задължително трябва да се мине през конкурс с архитектурен проект. При строителството на големи публични сгради първо трябва да се разработи точен проект и след това да се обви обществена поръчка за избор на строител, обясни арх. Владимир Милков. Но при строителството на атомни електроцентрали, тунели, мостове, помпени и пречиствателни станции може да се използва инженеринг, допълни той.

Около представените искания се обединиха всички асоциации в бранша - Камарата на архитектите в България, Камарата на строителите в България (КСБ), Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), Българска асоциация на архитектите и инженерите-консултанти, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Искаме среща с министъра на финансите Асен Василев, за да обсъдим промените в Закона за обществените поръчки, каза арх. Владимир Милков. „Вярвам, че новото правителство ще се съобрази с нашата експертиза. Всички браншови организации желаем да работим съвместно с правителството в полза на обществения интерес“, допълни той.

Браншът предлага да се намали броят на районите за планиране - от сегашните шест да станат четири, да се регламентира само един вид общ устройствен план (вместо четири в момента), както и да се въведат 5 степени (вместо три) за височина на застрояването с различни градоустройствени изисквания - много ниско, ниско, средно, високо и много високо.

Предложение

Две фази за одобрение на проектите

Държим да се намали административната тежест като бъдат въведени две нови фази в проектирането, каза арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ. 

Първата фаза е тази на инвестиционния проект за одобряване. Идеята е в тази фаза да се дава разрешително за строеж на база по-малък обем документи, а не да се представят всички чертежи по проекта. Според бранша това може да доведе и до намаление числеността на администрацията. 

Втората фаза е на инвестиционния проект за изпълнение на строителството. При тази фаза трябва да се представя пълният проект на строителния обект с всички подробности, но режимът да бъде регистрационен, а не разрешителен, смятат от бранша.

Георги Шопов, председател на НАСП: Строителството ни прави по-богати

Строителството е около 9% от Брутния вътрешен продукт на страната, което е 12 млрд. лв. на година. Това означава, че всеки 15-ти гражданин на страната се издържа от строителството. Една държава е богата не когато се говори много, когато се създават много документи, а когато се произвежда. Администрацията не създава продукт, нейната роля е тези, които са се хванали да създават продукт, да могат да го създават в по-голямо количество и по-качествено. Тогава ние ще станем по-богати и ще живеем по-добре. Представили сме много предложения за промени в законодателството. Надяваме се след дискусия с администрацията тези промени да се случат и по този начин продуктът, който прави нацията по-богата, строителството, да се предлага в по-голямо количество и по-качествено.

Илиян Терзиев, председател на КСБ: Сроковете трябва да бъдат съкратени

Необходими са промени в законодателната рамка. В Германия от датата на подаване на документация в дадена община до разрешение за строителството средно се губят между 52 и 62 работни дни. При най-добро стечение на обстоятелствата и спазване на всички срокове, които са дадени от нашата администрация, у нас това отнема 278 работни дни. Кой, който идва в България с парите си, ще иска да стои и да чака толкова дълго. А ние и тези 278 дни не можем да му ги обещаем. За тези година и половина - две знаете какво става с цените и когато проектът получи съответното разрешение дали не трябва да се прави наново. Ще се съсредоточим в промяна в законодателството и особено в промяна на сроковете за издаване на разрешение за строителство.

Арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ: Ще работим с държавните институции

Имаме много предложения за промяна на законодателството с цел намаляване на административната тежест и корупционната среда. Държим да работим заедно с държавните институции и няма да допуснем отделни администрации да не се съобразяват с бранша. Ние сме обединени за основните приоритети, които трябва да постигнем. Има много несвойствени дейности в администрацията, които ако отпаднат, ще се намали корупцията. Ако всичко при подаване на строителните документи е в дигитален вид също ще се намали корупцията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения