Полицаите няма да са свидетели срещу арестуван от тях

Полицаи при задържане, ако бъдат приети поправките в НПК: “Вие сте арестуван! Всичко, което ни кажете в отсъствие на адвокат, не може да се използва срещу вас в съда!”

Предлагат изменения в Наказателно-процесуалния кодекс

Казаното в “разузнавателна беседа” не може да е годно доказателство в съда

Гарантират справедлив процес

Полицаите, провели с арестувания първите разговори, наречени още “разузнавателна беседа”, вече няма да могат да дават показания като свидетели по делото срещу него в съда. Тази промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) предлага Министерския съвет в проект, внесен в 49-то Народно събрание.

Целта на поправката е да гарантира правото на справедлив процес. Често полицейската практика е “разузнавателните беседи” със задържаните да се провеждат преди образуване на наказателното производство, преди повдигане на обвинението и преди намесата на адвокат, независимо дали е повикан от задържания или му е назначен служебен защитник. Разказаното от арестанта в този начален етап няма стойност на доказателство, но досега законът не забранява изрично да бъдат призовавани полицаите като свидетели. Пред съда те могат да разкажат какво е говорил обвиняемият, включително и че е правил самопризнания, от които по-късно се е отрекъл.

Правният сайт “Лекс” припомни днес, че по този повод през 2018 г. България е била осъдена в Страсбург по дело, водено от Димитър Митев. Мъжът е от Вълчи дол, Варненско и през 2006 г. е бил задържан за убийство на 75-годишна жена и кражба от дома є. При “разузнавателна беседа” с двама полицаи от Варна той признал за убийството, но после започнал да отрича и твърдял, че е бил изтезаван от тях, за да си признае. И нашият Върховен касационен съд, и Европейският съд в Страсбург посочват, че свидетелските показания на полицаите не следва да се приемат за доказателства, защото те не могат да заместят едни действителни самопризнания, направени при обяснения лично от подсъдимия.

Други от предложените промени в НПК дават право на обвиняемия и неговия защитник да се запознаят с доказателствата, въз основа на които се определя мярката “задържане под стража”. В момента това става след приключване на разследването. Урежда се също правото на свидетелите да се явяват с адвокат на разпити пред разследващи или пред съда, както и да се консултират с него, преди да отговорят на някои от зададените въпроси.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право