Военни моряци тренираха стрелба от борда
Експедицията струва около 5 млн. лв.
Моряци от екипажа на българския военен научноизследователски кораб НИК 421 “Св. св. Кирил и Методий” тренираха стрелба с щатното въоръжение на борда, след като навлязоха в опасен заради пиратски набези район в Атлантическия океан. Това съобщиха от ВВМУ “Никола Вапцаров”, в чийто състав е корабът.
Той отплава от Варна на 8 ноември за участие в 32-ата българска антарктическа експедиция и след спирка в испанския порт Картахена на 28 ноември навлезе в рисковата зона край бреговете на Западна Африка на път за аржентинското пристанище Мар дел Плата.
34-членният му екипаж се ръководи от кап. II ранг Николай Данаилов.
Екипажът е приведен във висока готовност за отразяване на атаките на бързоходни плавателни и летателни средства, а корабът получава и излъчва ежедневни доклади за надводната обстановка от и към центъра за сътрудничество Maritime Domain Awareness Trade - Gulf of Guinea (MDAT-GOG), допълниха от ВВМУ. Центърът е създаден през 2016 г. от френските и британски ВМС, за да обезпечи сигурността на корабоплаването в района, където вър#луват нигерийски пирати.
НИК 421 “Св. св. Кирил и Методий” ще напусне опасните води на 2 декември. 34-членният му екипаж се ръководи от кап. II ранг Николай Данаилов, който бе командир и на първото полярно плаване миналата година. Сега корабът пренася конструкцията за модерна лаборатория, която ще бъде изградена до финала на експедицията в българската база “Св. Климент Охридски” на о. Ливингстън. Попътно корабът ще акостира за първи път в най-южния град на планетата - Ушуая на Огнена земя.
На Ледения континент военните моряци ще си партнират с 25 учени, които ще работят по 10 научни проекта. Част от тях са свързани с телекомуникациите, с изследването на потенциала на антарктическите дрожди за лечението на рак, както и с проучването на о. Смит, който също е част от архипелага на Южните Шетландски острови. Оттам водолазна експедиция ще вземе проби от морското дъно. Плавателният съд пренася и сензори, които учените ще бъдат поставени в пукнатини на ледника и ще отчитат температурата и влажността.
Очаква се НИК 421 да се завърне във Варна през април. Втората му експедиция струва около 5 млн. лв., а бъдещата лаборатория ще се ползва от учени от цял свят, каза при изпращането проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт.