Потъват 150 млн. лева от студентски такси

Николай Денков и Асен Василев

Набързо списани промени в Закона за висшето образование водят до хаос

Премахването на модела на споделено финансиране на висшето образование е необмислено, категорични са преподавали и експерти

Популизъм, без други смислени аргументи

Парите от таксите на студентите държавна поръчка у нас или средно 150 милиона лева на година потъват. Причината е, че обявената от премиера акад. Николай Денков идея държавата да поеме това задължение от следващите висше и те да бъдат освободени от плащане не почива върху финансов анализ и няма предвидени средства в държавния бюджет за нея.

Това обявиха пред “Труд news” ректори, синдикалисти, преподавали и експерти с дългогодишен опит в системата на висшето образование по повод набързо качените за обществено обсъждане промени в закона за Висшето образование. Те бяха категорични, че напрежението расте и ще има вълнѕ от протести, защото в средата на академичната година университетите и студентите са хвърлени в хаос да събират или не пари.

“Трябват ни 7 милиона за заплати и 37 милиона за заплати на служителите, изведнъж имало 150 милиона лева за таксите някъде - не знаем къде са, някъде в нечия друга глава и сметка, но в държавния бюджет не сме видели такива пари. Няма да оставим нещата”, каза председателят на синдикат “Висше образование” проф. Лиляна Вълчева пред “Труд news”. Тя заяви, че отпадането на плащанията не е наболял за системата въпрос и не е бил обсъждан в работната група за промени в ЗВО, създадена със заповед на просветния министър в края на септември. Това потвърди и бившият ректор на СУ проф. Анастас Герджиков пред “Труд news”.

Всъщност идеята да няма такси, анонсирана в началото на седмицата от премиера и подкрепа от финансовия министър Асен Василев, предизвикала сериозно учудване, признаха академици и професори, след като досега 4 месеца са работили по съвсем други предложения за промени в закона под шапката на МОН и не са чули и дума за такси. От свои източници “Труд news” научи, че освен тях, никой в МОН също не е подозирал за намеренията на премиера.

Все пак в официален отговор до “Труд news” от просветното министерство твърдят, че таксите са били тема на разговори в работната група. Целта є била “настоящият ЗВО да се актуализира в съответствие със заложените цели и мерки в Стратегията за развитие на висшето образование за периода 2021-2023 година, както и със заложеното в Законодателната програма на Министерския съвет за периода септември - декември 2023 г.” (виж карето.) Проверка на последния документ обаче сочи, че и в програмата на кабинета “Денков” въпросът за таксите не съществува.

Според дългогодишни експерти в системата на висшето образование премахването на модела на споделено финансиране е необмислено и контрапродуктивно решение. Освен популизъм, зад него не стоели други смислени аргументи.

С отмяната на таксите “на калпак” за всички специалности държавата се отказва да прави политика за стимулиране на приема в специалности с най-голям очакван бъдещ недостиг на кадри като “Хидростроителство”, “Ядрена техника и енергетика”, “Математика”, “Химични технологии”, “Химични науки”, “Физически науки”, “Корабостроене и морска техника”, “Машини и апарати са хранително-вкусовата и биохимичната промишленост” и др.

Категорично е мнението, че безплатното висше, няма да подобри достъпа до него, както и че няма да увеличи средствата за висше образование. Напротив, може да се очаква, че ще ги намали в следващите години, ако държавният бюджет не актуализира компенсацията за премахнатите такси, а в момента българската система на висше образование е най-ниско финансираната в ЕС - средно 0,98%.

Докато тече общественото обсъждане на промените от Съвета на ректорите подготвят своето становище и събират конкретни казуси, които ще се появяват за студентите, като например какво правят тези от тях, които учат в две специалности.

В Законодателната програма на МС

Четири приоритета, но не включват семестриални вноски

Промени в Закона за висшето образование:

- регламентиране на възможността за 3-годишно обучение в образователно-квалификационна степен “бакалавър”

- уреждане статута на изследователските, образователните и професионални висши училища;

- предвиждане на споделени ресурси относно образователни и човешки ресурси и бази данни, съвместни програми, електронен портал и обучителни материали по специалности и др;

- регламентиране на Обединен регистър на академичното признаване, поддържан и воден от МОН чрез Национален център за информация и документация.

Във Варна:

Студенти масово питат дължат ли пари за втория семестър

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Заради множеството запитвания от студенти дали дължат такси за летния семестър, от Икономическия университет във Варна публикуваха на сайта си специално разяснение, че към момента това задължение е валидно.

Анонсът на премиера акад. Николай Денков, че приетите по държавна поръчка студенти и докторанти ще се обучават безплатно, предизвика лек хаос. Учебните отдели на варненските университети са засипани от запитвания трябва ли да се плащат такси за летния семестър. Всички държавни висши училища събират таксите в очакване на някакво официално решение от властта. На сайтовете им са качени конкретните срокове, някои от които изтичат тези дни, други - до 1 март

По темата в Икономическия университет днес ще има извънреден академичен съвет. На сайта на ИУ вчера бе публикувано и разяснение, в което пише, че предложените промени в Закона за висшето образование са на етап провеждане на обществени консултации до 28 февруари. “Към настоящия момент няма прието от Народното събрание на Република България и обнародвано в Държавен вестник изменение и допълнение на ЗВО, по силата на което да отпада задължението на студентите и докторантите за внасяне на дължимите такси за обучение за летния семестър на 2023/2024 г. Заплащането на таксите трябва да бъде извършено в определените за това срокове, а след влизане в сила на предвидените промени в ЗВО заплатените суми ще бъдат възстановявани”, гласи съобщението.

Към момента ректори и преподаватели се въздържат от коментар с мотива, че анонсираната промяна е съвсем нова и трябва да се обсъди и огледа от всички страни. Мнението на академичната общност ще бъде прецизирано в общо становище на Съвета на ректорите, казаха от Технически университет-Варна.

МОН, в отговор на “Труд news”: Всички предложения за промени са обсъдени в работната група

Работната група за изготвяне на Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование е създадена със заповед на министъра на образованието. Целта е настоящият закон да се актуализира и да се приведе в съответствие със заложените цели и мерки в Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021-2023 година, както и със заложеното в Законодателната програма на Министерския съвет за периода септември - декември 2023 г.

Това написаха в отговор до “Труд news” от МОН във връзка с казуса кога и кой предлага отпадането на таксите.

“Всички предложения за промени в Закона за висшето образование са дискутирани по време на заседанията на работната група, която е провела 3 заседания в пълен състав. Проведени са и 5 заседания на експертно ниво с представители на ресорните институции, в зависимост от обсъжданите теми”, пишат от министерството, макар че участниците в групата твърдят, че не са чували подобна идея по време на разговорите.

Проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат “Висше образование”, пред “Труд news”: Подготвяме протести против предложението

Студентите държавна поръчка у нас са 140 573. За миналата година са били 140 615 души, но не са 188 000. Ние сме в смесено финансиране - финансираме приоритетни професионални направления, защитени специалности, освободена са от такси, по ред, описан в закона.

Имаме платени, безплатни и частично платени от студентите. Отпадането на таксите не е дневният ред на системата - такъв са заплати, стипендии, коефициенти по професионални направления, дори е БВП, ощетени сме за последните три години с над 320 милиона лева, а сега нямало да има и такси, и ние не знам под какви условия ще бъде това.

Ако са искрено поставени условия, щеше да бъде посочено като текст в закона, с посочени пари. А сега тези пари са някъде в главата на някого, витаят във въздуха. Лъжат обществото, студентите и нас. Но няма да ни отклонят. Върви подписка от нас и от “Подкрепа”, ние подготвяме протести.

Проф. Христо Бонджолов, зам.-ректор на ВТУ: ВУЗ-овете ще станат тежко зависими от министъра

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Отпадането на таксите е начин за овладяване на университетите под политическото ръководство на министъра на образованието. Той е политическо лице и университетите ще станат зависими от министъра повече, отколкото това е било по времето на социализма. Сега министърът подписва Договор за управление с ректора и съгласно този договор ректорската добавка се взема от бюджета на университета, не от министерството. Когато стане така, че министърът да дава пари, тогава той ще може да определя договора с ректора, ще може да си избира когото си пожелае за ръководител на съответния ВУЗ, ще може да посочва политически угоден нему ректор. Това е груба намеса в автономията на висшите учебни заведения. Реално с тази централизация категорично ще бъде съсипано висшето образование. Това е грубо нарушение на Конституцията.

Проф. Георги Вълчев, ректор на СУ, пред “Труд news”: Не можем да не събираме таксите, идеята идва по средата на годината

Проблемът с таксите не е обсъждан в работната група, нито във формат съвет на ректори, изцяло изненадващо предложение е. Реално няма как да не събираме такси за втория семестър - нямаме нормативен документ, върху които да стъпим и да кажем, че не можем да събираме таксите.

Ако всички това се официализира в акт, след това ще връщаме таксите. Ние сме длъжни да ги върнем и нямаме нищо против да го направим. Въпросът е, че това беше напълно изненадващо и то по средата на учебната година.

Технология е цялото това нещо да се приложи, защото не е уточнено в какъв размер ще бъдат компенсирани университети. Таксите по сега действащата нормативна уредба могат да бъдат до 2/3 от държавната субсидия. Има много чисто практически неща, които въобще не са уговаряни. Когато нещата се случват на парче, има безкрайно много неизвестни.

Мярката да се плаща не е лоша, но това трябва да стане след анализ и ясна цел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения