Прецакахме ли се с ваксините

Австрия и Италия няма да имунизират хора над 55 г. с оксфордската ваксина

Клиничната ефикасност на препарата АstraZeneca е 59,5%, а на останалите регистрирани - над 90%

Дозата струва само 1,78 евро

Прецакахме ли се с ваксините след като страната ни е заложила да закупи най-големи количества от френската Sanofi (4 650 000 дози) и от АstraZeneca/Oxford (4 518 232 дози). От Sanofi засега дават само ориентировъчни срокове кога ще публикуват данни от тестовете и те са в края на 2021 г.

За АstraZeneca/Oxford клиничната ѝ ефикасност е 59,5%. За сравнение ефикасността на руската ваксина “Спутник V” и РНК ваксините e между 91% и 95%. Освен това, според подробната информация на Европейската агенция по лекарствата/European Medicines agency (EMA), преведена на български и публикувана на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата, “наличните понастоящем данни от клинични изпитвания не позволяват оценка на ефикасността на ваксината при лица над 55 години.”

Австрия съобщи, че няма да поставя ваксината на AstraZeneca на хора над 55 години. Италианската агенция по лекарствата също взе това решение. Германия пък препоръча препаратът да се поставя на хора до 65-годишна възраст. Българската Изпълнителна агенция по лекарствата и Национален ваксинационен щаб все още нямат решение по темата. “Труд” установи, че не е обсъждан все още и въпросът дали да не се намалят заявките към тази фирма. Преди да станат известни подробности около препарата на АstraZeneca/Oxford здравните ни власти обявиха, че масовата имунизация основно ще разчита именно на този препарат.

Представителят за България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов коментира, че в момента текат две клинични изпитвания на оксфордската ваксина, които са насочени преобладаващо във възрастта 65+, т. е. в рамките на следващите месец и половина-два се очаква информацията за тази ваксина да бъде допълнена и за по-възрастни пациенти. “Това, че е записано, че няма данни за ефикасност над 55 г., е, защото ние приехме за валидни данните от две клинични изпитвания, в които делът на пациентите над 55 г. бе много малък и не данните не можеха да защитят ваксиналната ефикасност”, коментира проф. Гетов.

“60 на сто е ваксиналната ефикасност в стандартния режим на приложение. От 100 човека има риск 40 да развият заболяването, въпреки че са убодени два пъти, но шансът да изкарат тежко заболяването, е много малък”, подчерта професорът.

Като предимства на тази ваксина здравните ни власти изтъкваха, че е сред най-евтините и не изисква никаква специална логистика - съхранява се при температура между 2 и 8 градуса. Според изтекли данни от Брюксел доза от ваксината на AstraZeneca струва 1,78 евро, на Johnson & Johnson - 8,50 долара, на Sanofi - 7,56 евро, на Pfizer - 12 евро, на CureVac - 10 евро, а на Moderna - 18 долара.

Еврокомисията компенсира липсващите количества

Компаниите връщат пари

Еврокомисията обяви, че променя стратегията си за ваксинация срещу коронавируса и няма да разчита толкова на препарата на AstraZeneca/Oxford, след като от компанията заявиха, че няма да изпълнят зададените параметри за доставка на определени количества до края на март.

Ръководителят на Генералната дирекция по здраве и безопасност на храните към комисията - Сандра Галина - каза, че ваксината на фирмата е трябвало да бъде препаратът за масова имунизация на европейските граждани за първите три месеца на годината. По думите ѝ, в момента, Брюксел мисли за ваксините на Pfizer /BioN-Tech и Johnson & Johnson с които да попълни липсващите количества.

Галина заяви, че през второто тримесечие ще има много повече ваксини, тъй като ще действа нов договор.
По повод забавянето на доставките тя каза още, че в момента “текат проверки” и отбеляза, че според договорите с фирмите производителки, Еврокомисията има възможност да получи парите си обратно, ако заявените количества от препаратите не пристигнат.

Британският щам мутира отново

Вече наподобява южноафриканския и бразилския вариант

Британският щам на коронавируса е мутирал отново, съобщиха учени от Великобритания.

Новините са притеснителни, тъй като настоящата мутация наподобява тази на южноафриканския и бразилския варианти, които успяват да устоят на някои ваксини и да намалят тяхната ефективност, пише Би Би Си. При лабораторно изследване на проби е открита мутация с име Е484К. Тази промяна може и да повлияе върху ефекта на ваксините, макар настоящите позволени за ползване на територията на Острова да се смята, че ще се справят и с нея.

Здравните експерти посочват, че не е нещо необичайно настоящите вируси да продължат да мутират по начин, който да им позволи по-бързо разпространение.

Все още не е напълно ясно дали тази мутация наистина успява да избегне напълно ваксините.

Ранни проучвания сочат, че Е484К може да игнорира антителата от предишни заболявания. Но дори и събитията да се развият по най-неблагоприятния начин, фармацевтичните гиганти могат да променят препаратите и да пуснат в употреба такива, които предпазват и от новите мутации.

Божественият лек на Тръмп пуска Европа 

ЕМА даде бърза писта на терапевтичния препарат за COVID-19

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) започна предварителното разглеждане на данните на препарат срещу COVID-19, използван при лечението на Доналд Тръмп, съобщиха от Агенцията. Лекарството е комбинация от моноклонални (насочени срещу определен антиген) антитела.

Самият Тръмп нарече препарата “божествен лек”, след като състоянието му се подобри доста бързо. Представителят за България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов съобщи пред “Труд”, че от понеделник Агенцията е започнала поетапна оценка на коктейла от моноклонални антитела с индикация терапия на COVID-19. Самият препарат е инжекционен разтвор на две готови моноклонални антитела, които блокират два локуса на спайк протеина и не позволяват той да се закачи за клетката и съответно да предизвика усложненията.

Медикаментът е както за лечение, така и за превенция на COVID-19. За него ЕМА започва т. нар. rolling review, при което данните от различните етапи на клиничните проучвания постъпват при регулатора веднага, щом са налични, а не както при стандартните процедури чак при кандидатстването за разрешение за употреба. ЕМА разглежда по бързата писта и ваксините за COVID-19.

Междувременно бе съобщено, че моноклоналните антитела се оказват безсилни пред новите варианти на коронавируса. Заключението е на учени, цитирани от британския в. “Гардиън”. Лечението с подобни антитела бе една от големите надежди в борбата с COVID-19. Към днешна дата три разработки стъпват върху тази технология. Един от тях в момента се тества във Великобритания, а преди няколко дни Германия обяви намерението си да стане първата европейска държава, която да въведе лечение с т. нар. “антивирусни коктейли”.

Данни от трета фаза на проучванията

„Спутник V“ дава 91,6% защита

При хората над 60 години е още по-ефективна

Още едно предимство на руската ваксина “Спутник V” се съхранява на температура между 2 и 8 градуса.
Руската ваксина “Спутник V” осигурява 91,6% защита от заразяване с COVID-19, смятана е за безопасна и осигурява имунитет на 18-ия ден след първата доза. Това показват изпитанията на препарата в трета фаза, резултати от които бяха публикувани днес в авторитетното специализирано издание “Лансет”.

Във въпросната трета фаза участвали над 20 000 доброволци. Към 1/4 от участниците били със съпътващи заболявания, които представляват риск от по-тежко прекарване на болестта и от усложнения.

Проучването показва, че “Спутник V” осигурява имунитет на 18-ия ден от поставянето на първата доза. Тази защита се отнася за всички възрастови групи, включително и тези над 60 години, като при тях ефективността е още по-голяма - 91,8%.

При изпитанията са починали трима души със съпътстващи заболявания, но смъртта им не е свързана с ваксината. Тя дава и незначителни странични ефекти като умора и лека температура.

“Спутник V” използва векторна технология, подобна на тази, с която работят ваксината на “Астра Зенека”, разработена във Великобритания, както и китайската ваксина. Всички те използват аденовирус като носител на малък фрагмент от генетичния код на коронавируса. След ваксинацията организмът започва да изработва антитела, приспособени специално за коронавируса. “Спутник V” се поставя на две дози през 21 дни.

“Разработката на “Спутник V” бе критикувана заради прекаленото бързане и липсата на прозрачност, но резултатите, които се публикуват сега, са ясни и означават, че още една ваксина може да се присъедини към борбата за намаляване на разпространението на COVID-19”, заявяват пред “Лансет” двама независими експерти - Иън Джоунс и Поли Рой.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения