Икономиката на Китай нарасна с 5% миналата година на фона на нарастващото производство, показват официални данни, тъй като компаниите зареждаха износа в очакване на по-високи мита от САЩ и след като Пекин засили усилията за стимулиране, пише Financial Times.
Икономиката се „възстанови забележително“ през четвъртото тримесечие на 2024 г., каза Националното статистическо бюро, нараствайки с 5,4% на годишна база и възстановявайки се от по-бавния растеж през третото тримесечие.
Годишната цифра, която леко надхвърли прогнозите на икономистите от 4,9 на сто, изостана от миналогодишния растеж от 5,2 на сто и беше най-ниската от 1990 г., като се изключат годините, изкривени от пандемията на коронавирус.
Данните идват, когато Пекин се опитва да съживи силния растеж в икономика на две скорости, в която силният износ и производството компенсират слабите настроения на домакинствата.
През септември централната банка обяви парично облекчаване и подкрепа за фондовия пазар. Пекин също така стартира програма за рефинансиране на дълга на местното правителство и за ускоряване на разходите за стимулиране, насочени към инфраструктура и други области.
Но икономистите се притесняват, че Китай е изложен на риск от задълбочена дефлация. Цените на производител са на отрицателна територия повече от две години, а потребителските цени успяха да нараснат с едва 0,1 на сто през декември.
Директорът на NBS Канг Ю каза на пресконференция, че 2024 г. може да бъде „описана като силно турбулентна, белязана от засилени геополитически конфликти и ескалиращ търговски протекционизъм“.
Анализаторите очакват Пекин да определи официалната си цел за растеж за 2025 г. от около 5 процента за трета поредна година, когато неговият парламент заседава през март, въпреки че се очаква търговията да се сблъска с предизвикателства предвид заплахите на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп за по-високи мита.
„Неблагоприятните въздействия на външната среда се задълбочават. Във вътрешен план продължава да има недостатъчно търсене“, каза Канг, добавяйки, че „заетостта и растежът на доходите“ са под натиск.
Продажбите на дребно нараснаха с 3,5% миналата година, тъй като доверието на потребителите остана слабо на фона на продължителния спад в жилищния сектор, докато промишленото производство нарасна с 5,8% благодарение на силния ръст в производството.
Цените на жилищните имоти паднаха в най-големите градове на Китай, но цените на новите жилища се повишиха в Шанхай.
Като друг знак за дългосрочните структурни предизвикателства на страната, населението на Китай се сви с почти 1,4 милиона през 2024 г., третата поредна година на спад, тъй като лекото увеличение на раждаемостта спрямо предходната година до 9,54 милиона беше изпреварено от 10,93 милиона смъртни случая.
Въпреки че икономическият растеж на Китай надмина очакванията, заглавната цифра „маскира някои основни уязвимости“, каза Фредерик Нойман, главен икономист за Азия в HSBC.
„Ръстът в растежа наистина беше движен от промишленото производство, което намеква за подкрепа от предното натоварване на износа в очакване на ограниченията за внос от САЩ“, каза Нойман. „Това неизбежно ще доведе до изплащане, тъй като ограниченията за внос на САЩ започват да хапят.“
Търговският излишък на Китай с останалия свят достигна рекорд от почти 1 трилион долара през 2024 г., показаха данни на митниците миналата седмица, благодарение на силния растеж на износа, тъй като китайските производители увеличиха производството, за да компенсират слабото вътрешно търсене. Растежът на вноса остава по-скромен.
„Настоящата ахилесова пета в китайската икономика е наистина колебливият потребител“, добави Нойман. „Всичко това сочи необходимостта от повече стимули, особено необходимостта от подкрепа на покупателната способност на потребителите.“
Съобщението също така подчерта съмненията относно официалните данни на Китай, които някои анализатори все повече се притесняват, че не отразяват основната слабост в икономиката.
„Привидното постигане на целта за растеж от страна на китайското правителство е Пирова победа, която допълнително подкопава доверието в официалните данни и в най-добрия случай отразява икономика, която все още е засегната от основни нестабилности и загуба на доверие в правителствената политика“, каза Есуар Прасад, професор в Cornell и старши сътрудник в института Брукингс.
Анализатори от Morgan Stanley казаха, че по-добрият от очаквания растеж през четвъртото тримесечие „може да е краткотраен“ и може да се смекчи от второто тримесечие поради зареждането на износа отпред и недостатъчните мерки за стимулиране.
„Смятаме, че по-добрите данни вероятно са намалили усещането на Пекин за неотложност и политиката може да продължи да се проваля по отношение на жилищното настаняване и социалните грижи“, пишат те в бележка.
Китайският индекс CSI 300 на компаниите със сини чипове, регистрирани в континенталната част, се повиши с 0,5% в сутрешната търговия след публикуването на данните, след като отвори с понижение по-рано през деня.
Бенчмаркът все още е надолу с около 14% спрямо пика си от 8 октомври, когато съобщенията за политиката за стимулиране предизвикаха рали на акциите.