Световен скандал: Шпионският софтуер може да направи телефона ви враг

Проектът „Пегас“ поставя спешни въпроси за приватизацията на надзорната индустрия и отсъствието на предпазни мерки за гражданите

Лоран Ричард е основател и директор на консорциум от журналисти „Забранени истории“. Получил е наградата на европейската преса за 2019 г. и наградата „Джордж Полк“ през 2021 г. за своята работа, като продължава да разследва заплашените репортери. Сандрин Риго е главен редактор на „Забранени истории“.


Днес за първи път в историята на съвременния шпионаж виждаме лицата на жертвите на едно целенасочено кибер наблюдение. Това е световен скандал. Да, има глобална мрежа за наблюдение, чийто обхват е без прецедент.

Атаката е невидима. Но веднъж „заразен“, вашият телефон се превръща в най-лошия враг. От джоба ви той незабавно и непрекъснато започва да издава вашите тайни и да предоставя вашите лични разговори, вашите лични снимки, почти всичко за вас. Това наблюдение има драматични, а в някои случаи дори животозастрашаващи последствия за обикновените хора, които се появиха заради тяхната работа, разкриваща злодеянията на техните управляващи или заради това, че защитават правата на своите съграждани.

Всички тези лица бяха селектирани за наблюдение от държавите, използващи един и същи инструмент за шпионаж, софтуера ''Пегас'', продаван от NSO Group.

Нашата мисия в Forbidden Stories („Забранени истории“) е да продължим съвместната си работа със заплашените и затворени или да търсим истината за убитите журналисти. За проекта „Пегас“ разследвахме тази нова заплаха срещу свободата на пресата в продължение на месеци, като работихме заедно с над 80 журналисти от 16 медийни организации.

Това разследване започна с огромно изтичане на документи, до които ''Забранени истории'' и Amnesty International имаха достъп. В този списък има над 50 000 телефонни номера, идентифицирани преди потенциалното наблюдение от клиентите на NSO Group, и ние дори открихме имената на някои от нашите колеги - журналисти, с които сме работили по миналите си разследвания.

Мащабът на този скандал може да бъде разкрит само от журналисти по целия свят, които работят заедно. Споделяйки достъпа до тези данни с останалите медийни организации в консорциума „Забранени истории“, успяхме да разгледаме допълнителни източници, да съберем стотици документи и тревожни доказателства за апарата за наблюдение, който свирепо се бореше с гражданското общество, извън всички законови ограничения.

Сред тези, чиито телефонни номера фигурират в данните, има правозащитници, политически опоненти, адвокати, дипломати и държавни глави, и да не говорим за над 180 журналисти от над 50 държави. Някои са местни репортери, други са известни телевизионни водещи. Много от тях разследват корупцията и политическите скандали, които застрашават най-високите нива на властта. Повечето вече са били изправени пред цензура и сплашване. Но малцина биха могли да си представят, че те са избрани от техните правителства за тази невидима и инвазивна форма на наблюдение.

Списъкът с журналисти, които са били насочени за следене от ''Пегас'', е дълъг: наградената азербайджанска журналистка Хадиджа Исмаилова, репортерът Сшаболч Пани от Direkt36, унгарска разследваща медия, журналистът на свободна практика от Мароко Хичам Мансури, директорът на френския разследващ сайт Mediapart, Едуи Пленел; и основателите на индийската независима медия The Wire, една от малкото новинарски организации в страната, която не разчита на пари от частните стопански субекти.

За правителствените клиенти на NSO Group ''Пегас'' е идеалното оръжие за „убиване на историята“. Инвазивното наблюдение на журналистите и активистите не е просто атака срещу тези лица, а това е начинът да се лишат милионите граждани от независима информация за собствените им правителства. Когато хакнат телефона на журналиста, те могат да извлекат най-чувствителната информация, която той съдържа. По какво работи този журналист? Кои са неговите източници? Къде той укрива своите документи? Кои са неговите близки? Каква лична информация може да се използва за изнудване и клевета?

Журналистите отдавна смятат, че новите технологии, тази армада от криптирани комуникации, на които разчитат, са техните съюзници и критичните блокади срещу цензурата. Обаче при съществуването на инструменти за кибер наблюдение, толкова напреднали като ''Пегас'', те са жестоко събудени от това, че най-големите заплахи се крият в онези места, които някога са смятали за най-безопасните. Проектът „Пегас“ поставя важни въпроси за приватизацията на надзорната индустрия и липсата на глобални гаранции за ежедневните граждани.

Когато се появи толкова голяма заплаха, която нарушава основните права, като правото на свобода на словото, журналистите трябва да се обединят. Ако един репортер е заплашен или убит, друг може да поеме и да гарантира, че историята не се заглушава. 

Преди 45 години стартира първият съвместен журналистически проект след убийството на Дон Болъс, журналист от Финикс, Аризона. През 2018 г. „Забранени истории“ координираха проекта „Дафне“ след убийството на Дафне Каруана Галиция в Малта. Продължихме да вършим работата на журналисти, които са били убити заради своята работа,  независимо дали това е разследване на екологични скандали или за проследяване на мексиканските наркокартели, заедно с десетки новинарски организации. Сътрудничеството на журналистите от цял свят без съмнение е една от най-добрите защити срещу тези насилствени атаки срещу глобалната демокрация.

(Превод за "Труд"- Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения