Невероятни движения под хореографията на Мустафа Ердоган
Хармония между тела, визия и музика
Една от най-успешните сценични шоу програми
Изобилие от исторически теми, епохи и сюжети
Честване на 100 години от основаването на Турската република
Изключителната танцова група от Турция „Огънят на Анадола“ предложи незабравим сценичен епос на публиката във Варна и София, в две поредни вечери, в препълнени със зрители зали. Шоуто също носи името „Огънят на Анадола“ и събира фолклорното богатство на народите от Кавказкия регион и Турция, като преплита съвременност и традиция в танцовото изкуство.
Талантливите артисти потопиха хилядите хора във фолклорната магия на Турция, Грузия, Азербайджан и други държави с танцов разказ за обединяващата сила на огъня. „Огънят на Анадола“ е сред трите най-големи танцови формации в света и включва в състава си 120 танцьори, които и у нас демонстрираха колко гъвкаво, изящно, силно, издръжливо, координирано и поетично може да бъде човешкото тяло по време на танц. Гравитацията не успя да приземи полета на артистите и тяхното въображение, подкрепени от великолепната хореография на прочутия майстор Мустафа Ердоган, както и от часове на ефективни тренировки.
В началото спектакълът се откри с призив за съпричастност към пострадалите от земетресенията в Турция. След това на огромния екран в зала 1 на НДК в София изгряха величествени образи на древни земи, образи, символи и мотиви, а епична музика настрои сетивата за нещо специално. Сцената се напълни с изключително способни и вдъхновени танцьори, които с движенията на телата си разказваха истории от няколко хилядолетия, цивилизации и култури. Вниманието към детайла превръща това сценично зрелище в световно явление. Участниците пренесоха сетивата на зрителите през няколко епически сюжета, смениха много разкошни костюми и стилове на танц.
Публиката бурно аплодираше тази хармония между тела, визия и музика. В зала 1 на НДК бяха дошли да гледат спектакъла на живо много известни българи, сред които Вежди Рашидов и част от екипа на настоящото правителство. Точно на най-първия ред, директно пред сцената се бяха настанали Симеон Сакскобургготски, дъщеря му Калина, нейният съпруг Китин Муньос и техният син Симеон-Хасан. След епичната кулминация и продължилите над 15 минути аплодисменти от станалата на крака препълнена зала, главният хореограф Мустафа Ердоган се поздрави с царското семейство.
Историята на шоуто започва на 3 май 2001 г. в Турция и оттогава е играно на четири континента. В София то гостува за пръв път преди седем години, но сега е в нова версия, чиито първи представления пред публика бяха именно у нас.
Хореографът, наричан наследникът на Морис Бежар, не само обновява периодично състава, но и променя елементи в спектакъла. „За да може едно шоу да живее дълго във времето, трябва да се развива. Всеки нов танцьор или актьор допринасят за изграждането на нещо ново. Изкуството е процес в развитие, не музей, в който не смееш нищо да докоснеш", разказва Мустафа Ердоган. Спектаклите в България бяха и част от честванията на 100 години от създаването на Република Турция.
„Българската публика е изключително взискателна и същевременно много емоционална. Работата продължи повече от 5 години. Не беше лесно да изградим драматургия, в която има много исторически препратки. Същевременно трябваше да изградим едно съвременно зрелище, което да се харесва на няколко поколения зрители", коментира още той.
„Огънят на Анадола" е приказка за огъня, който възниква от древната мозайка на любовта, културната история и мира в Анадола. През 1999 г. Мустафа Ердоган прави първите си стъпки към осъществяването на дългогодишната си мечта и започва интензивна работа по проекта, който първоначално става известен като Sultans of the Dance.
За да се постигне изключително зрелищния ефект от този сложен спектакъл върху сетивата на публиката са били необходими над 8000 часа репетиции, 500 танцови обувки, десетки метри плат за костюми. Изработени са 2000 дизайнерски костюма, които тежат общо 2 тона и половина. „Огънят на Анадола“ е опит по-атрактивен начин да сдобрим традицията с динамиката на днешното време, да се открием в миналото вдъхновение, да почерпим от енергията на ритъма и да популяризираме турската култура“, смята прочутият хореограф Мустафа Ердоган.