Териториални планове за „справедлив“ преход на въглищните региони, които предстои да се приемат от МС в петък, са скандални.
Загубите от прехода ще са за работещите и живеещите във въглищните региони, а ползите за отбрани спонсори на ППДБ (виж снимките).
Получателите на големите суми от плана са поименно изредени, за да не стават грешки. Избрани без процедура.
За тях преходът ще е наистина справедлив.
От друга страна в плана липсват каквото и да е намерение за инвестиции в преходни технологии за удължаване на живота на централите. Добрата идея за изграждане на водородна долина на територията на Марица - Изток и на предприятия, работещи на водород, могат да се осъществят, само ако в региона останат хора.
Производството на енергия от въглища може спадне с 2/3 до 2026 година и с 90 на сто до 2030 г., а новите инвестиции ще се реализират най-рано 2035 година. Дотогава хората ще се разбягат и районът ще се превърне в икономическа пустиня. А технологичните инвеститори днес отиват там, където има технически кадри. Технологичният потенциал на въглищните райони се крепи на хората.
Удължаването на живота на въглищните централи не е самоцел и не пречи на прехода. Напротив, ако не го направим, няма да останат хора и няма да има преход. Без хора, никакви инвеститори няма да дойдат и никакви водородни долини няма се случат. И това очевидно не разбират авторите на документите. Или не искат да го разберат. Защото нямат мисия да защитават интереса на регионите, на хората в тях и на енергетиката. Само за спонсорите си. Но това са Добрите сили. За съжаление всичко, за което се съмнявахме и предупреждавахме се случва.
Утре, един ден преди крайния срок ще симулират обществено обсъждане. Без да е предварително обявено. За да кажат, че са обсъждани. И за да излъжат отново. Но вече никой не им вярва.
Уточнение от Министерството на енергетиката
По повод на публикацията във в. „Труд“ „Териториални планове за „справедлив“ преход на въглищните региони са скандални“, Министерството на енергетиката прави следните уточнения:
Териториалните планове за справедлив преход са стратегически документ, който има за цел да очертае най-подходящите мерки за справяне с негативните последици от прехода към нисковъглеродна икономика, поставяйки акцент върху социалното измерение. Планът за област Стара Загора не съдържа изброени поименно „получатели на големи суми“, още по-малко – избрани без конкурсна процедура. В публикуваната от Министерството на енергетиката покана още на 15 август за набиране на заявления за интерес изрично е посочено, че „списъкът на производствените инвестиции и предприятия остава индикативен, дори след като бъде одобрен от Европейската комисия в рамките на Териториалния план за справедлив преход на област Стара Загора“. В същото време, инвестициите, които ще получат финансиране, ще бъдат избирани чрез открити, прозрачни и конкурентни процедури. Присъствието в индикативния списък не означава финансиране и не осигурява предимство за дадена фирма.
Наличието на индикативен списък на операции и предприятия в Териториалния план за Стара Загора е изрично условие за принципна допустимост на финансиране на големи предприятия в областта съгласно Регламента за създаване на Фонда за справедлив преход.
Индикативният списък на заявения инвеститорки интерес не дава предимство като точки за участието в конкурсните процедури , които ще бъдат обявени на последващ етап. Целта на този списък е да покаже на партньорите ни в Европейската комисия, необходимостта от участие както на МСП, така и на големи предприятия, които имат потенциал за създаване на работни места и местна икономика.
Подобни подвеждащи твърдения вредят на инвестиционния климат в страната.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш