Търсят вариант за подпомагане на екскурзоводите, които се осигуряват сами

От Министерство на туризма подготвят мерки, с които да подпомогнат екскурзоводите и планинските водачи, които се осигуряват сами и не могат да получат помощ чрез предвидените до момента програми с европейско финансиране, защото не са наети към фирма и не притежават собствена компания, а работят на свободна практика. Това стана ясно по време на среща между служебния министър Стела Балтова и представители на екскурзоводските сдружения и на неформална група на самонаетите в сектора. Едно от възможните решения е сумите за подпомагане на тези близо 2000 самоосигуряващи се водачи и гидове е да става чрез плащания директно от националния бюджет. Представителите на гилдията припомниха, че до момента те са 14 месеца без работа, предвид затрудненията и забраните за пътувания и до момента не са получили компенсация от страна на държавата. Според сметки на самите водачи, за да бъдат подпомогнати целево с по средно 1000 лева на месец за 12 месеца са необходими 24 млн. лв. от бюджета.

Освен това представителите на екскурзоводите са получили и уверения, че ще се работи по създаването на туристическа полиция, която да контролира дали гидовете, които практикуват по родните туристически обекти имат съотвнетния лиценз. Това е практика в почти всички развити туристическия държави. Затова и от бранша настояват в Закона за туризма да залегне изискване задължително групите в България да се водят от екскурзоводи вписани в Националния туристически регистър.

Представителите на сектора настояват още за мерки за бъдеща заетост на екскурзоводите, да се разреши регистрацията на автомобилите с 8 плюс 1 място за извършване на туристическа дейност, да се забрани на всички клубове по интереси да организират пътувания, ако нямат валиден лиценз за туроператор, да се освободят екскурзоводите от заплащане на входни такси за туристическите обекти, които посещават с групи, да отпаднат изискванията за PCR и антигенни тестове за екскурзоводите, пътуващи извън България, както и да се проведе разяснителна кампания за борба със сивия сектор. Сред исканията на екскурзоводите са още санкции за транспортни фирми, които отдават под наем транспортни средства на фирми без туроператорски лиценз за организиране на пътувания, общините да наемат гидове на постоянен договор към стопанисваните от тях атракции, да се помисли за социализиране на туристическите обекти, така че да са подходящи за посещение от хора с увреждания и деца, да се повиши контролът върху работните часове на водачите на автобуси, както и да се преразгледа наредбата за екскурзоводите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм