Условията за бизнес стават все по-лоши

През ноември най-много се влошава бизнес климатът в търговията на дребно.

Шести пореден месец

Изтрито е възстановяването на икономиката, реализирано от януари до май 2021 г.

Попарени са очакванията за Коледа

Въпреки приближаващите празници очакванията на мениджърите за търсене на услуги са близки до нивото от месец януари, като шест поредни месеца прогнозите им се влошават.

През ноември общият показател на бизнес климата се понижава в сравнение с октомврийското ниво, като това се дължи на влошения бизнес климат в строителството, търговията на дребно и сектора на услугите, обявиха от Националния статистически институт (НСИ).

От НСИ правят ежемесечна анкета сред мениджъри на фирми от различни сектори на икономиката, като те отговарят на въпроси за това какво е настоящето състояние на дружествата, какви са очакванията им за следващите месеци, както и какви са основните пречки пред дейността им. Тенденцията за влошаване на ситуацията в страната започва още от месец юни, много преди четвъртата вълна на коронавируса, и продължава досега. Данните от анкетите на НСИ показват, че по време на управлението на служебното правителство е изтрито цялото възстановяване в икономиката, което е било постигнато през първите месеци от настоящата година.

През първите месеци от началото на пандемията - през април и май миналата година, бизнес климатът рязко се влошава. След това започва възстановяване на икономиката, което временно е прекъснато през ноември и декември 2020 г. заради нарасналите случаи на заболели и мерките, които бяха въведени срещу разпространението на Covid-19. От януари до месец май 2021 г. имаше сериозно възстановяване като показателят за бизнес климат беше достигнал до нивата от преди пандемията. Но в резултат на действията на служебното правителство от юни насам ситуацията сериозно се влошава, показват данните на НСИ.

През ноември най-много се влошава бизнес климатът в търговията на дребно, което се дължи на въвеждането на зеления сертификат за достъп до различни обществени места без предварителен срок, в който гражданите и бизнесът да могат да се подготвят. Това води до влошаване на оценките и очакванията на търгов­ците на дребно за състоянието на фирмите. Песимистични са и прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца. Тези негативни настроения са в месеца преди декември - когато традиционно всички търговци очакват ръст на продажбите заради предстоящите празници. Сега обаче надеждите на търговците на дребно за големи обороти са попарени, като съществена роля за това имат действията на служебното правителство.

По-дългосрочните очаквания на търговците на дребно - за ситуацията през следващите шест месеца, също не са розови. Песимизмът сред мениджърите е на нивото от месец май миналата година, когато все още нищо не се знаеше за пандемията и какво предстои. Сега настроенията са подобни. Влошават се и оценките на мениджърите за нуждата им от персонал през следващите месеци.

През ноември бизнес климатът в сектора на услугите също се влошава в резултат на по-песимистичните оценки и очаквания на мениджърите за състоянието на фирмите. Негативни са и мненията им относно настоящото и очакваното търсене на услуги. Въпреки приближаващите празници очакванията на мениджърите за търсене на услуги са близки до нивото от месец януари, като шест поредни месеца прогнозите им се влошават. По-дългосрочните очаквания на мениджърите са на най-ниското ниво от януари насам.

В промишлеността през ноември бизнес климатът леко се подобрява, което се дължи на по-благоприятните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за състоянието на предприятията. Същевременно настоящата производствена активност се оценява като леко намалена, като и прогнозите за дейността на предприятията през следващите три месеца са по-умерени. Оценките на мениджърите за нуждата на работна ръка в промишле­ността са на най-ниското ниво за последните 12 месеца.

Бизнес климатът в строителството през ноември също се влошава в резултат на по-негативните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на компаниите. По тяхно мнение настоящата строителна активност и осигуреността на производството с поръчки са намалени спрямо октомври, като и прогнозите им за дейността през следващите три месеца са по-песимистични. Оценките на строителните предприемачи за нуждите им от работна ръка, както и за състояние на фирмите през следващите шест месеца, са достигнали най-негативното ниво от януари насам.

Все повече шефове прогнозират покачване на цените

Очакванията за инфлацията са като през кризата от 2008 г.

Настроенията са еднакви във всички сектори

Очакванията за повишаване на инфлацията нарастват във всички сектори на икономиката.

Оценките на мениджърите за състоянието на фирмите се влошават, но най-голямата разлика в бизнес климата спрямо началото на пандемията и спрямо миналата зима е инфлацията. През последните месеци все повече мениджъри очакват покачване на цените, показва анкетата на НСИ.

Очакванията на търговците на дребно по отношение на продажните цени през следващите три месеца продължават да са в посока на увеличение. Като инфлационните очаквания са на най-високото ниво от световната финансова криза през 2008 г. насам. Подобна е ситуацията и в сектора на услугите, промишлеността и строителството. НСИ отчита най-ясно изразени очаквания за повишаване на инфлация от 2008 г. насам сред мениджърите от всички сектори на икономиката.

Анкета сред мениджъри

Несигурната икономическа среда е най-големият проблем

Търсенето е ограничено

Несигурната среда е най-големият проблем във всички сектори на икономиката, показва анкета на Националния статистически институт сред мениджърите на фирми. В сферата на търговията обаче този проблем значително се задълбочава през последните месеци. 75,6% от шефовете на фирми в търговията през ноември са посочили несигурната икономическа среда като най-големият проблем. Това е значително влошаване на ситуацията дори в сравнение с месец април миналата година, през първия месец на анти-ковид мерките, когато несигурната среда е била проблем за 67,2% от търговците. Всъщност показателят за несигурната среда в сферата на търговията е на най-лошото ниво откакто НСИ го включва като показател за бизнес климата в страната.

Вторият най-голям проблем в търговията на дребно е недостатъчното търсене. Като за това съществено значение също има въвеждането на зеления сертификат, както и неяснотата сред потребителите дали ще имат работа и какви ще са доходите им през следващите месеци. При несигурност в бъдещето повечето хора ограничават разходите си.

В сектора на услугите негативното влияние на несигурната икономическа среда през ноември също се повишава, показва анкетата на НСИ. Вторият съществен проблем в услугите, който обаче има значително по-малко значение, е конкуренцията в бранша.

Основните проблеми за развитието на дружествата в сферата на строителството продължават да са свързани с несигурната икономическа среда, цените на материалите и недостига на работна ръка, като последната анкета отчита нарастване на негативното им влияние, съобщиха от НСИ. Несигурната среда е проблем за близо 66% от фирмите в бранша, като това е свързано със забавените плащания от страна на служебното правителство за вече свършена работа.

Най-сериозните затруднения за дейността на предприятията от промишлеността е несигурната икономическа среда, следвана от недостига на работна ръка и недостатъчното търсене от страната. Като проблемите с несигурната среда са на нивото от месеците април и май миналата година, когато въобще не се знаеше накъде отива светът заради пандемията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения