Хашимото може да се контролира с хранене

Тиреоидитът на Хашимото е едно от най-честите автоимунни заболявания.

Яжте месо, риба и зеленчуци, избягвайте зърнени, бобови, яйца и ядки

Не се лекува напълно, но се стига до ремисия

Автоимунният тиреоидит (болест на Хашимото) е едно от най-честите заболявания на щитовидната жлеза. Според традиционните методи състоянието се контролира с медикаменти, но един от съвременните начини е подобряването на храненето.

За съжаление все повече хора на планетата се диагностицират с автоимунни заболявания. Атака на имунната система срещу себе си е налице под някаква форма при много заболявания - мигрена, сърдечни патологии, хипертония и др. 

Най-често в клиничната практика се случват ситуации, когато имунната система атакува щитовидната жлеза. Говорим за автоимунен тиреоидит или тиреоидит на Хашимото - патология, която не може да се стабилизира с хормонална терапия. Невъзможно е да се излекува напълно, но е възможно да се стигне до ремисия.

Как да коригираме проблемите с автоимунните хормони

Традиционният метод е да се предписват лекарства, които са предназначени да отслабят атакуващите имунни клетки. Но лекарствата от тази серия имат свои собствени странични ефекти, като задействане процеса на преждевременно стареене на тялото, намаляване нивото на защита от опасни инфекции отвън и от вътрешни разрушители като рака.

Оказва се, че в опитите си да избавят човек от проявите на автоимунните заболявания, лекарите блокират естествените защитни механизми и излагат тялото на нови и неприятни странични ефекти. Болки в ставите, депресия, умора, язвен стоматит и други са усложнения на традиционното лечение. 

В допълнение към лекарствения има и друг, обещаващ метод за решаване на автоимунните проблеми - да се намали натоварването на имунната система чрез храната, тоест да се наблегне на консумацията на противовъзпалителни храни. Едновременно с това се правят корекции в начина на живот и мислене, които могат да стабилизират имунната толерантност на собствените клетки на тялото, привеждайки автоимунните заболявания във фаза на стабилна ремисия.

Позволено

* Месните субпродукти да се ядат до 5 пъти седмично, говорим за карантия - сърце, черен дроб, мозък;

* Честота на консумация на риба и морски дарове - до 3 пъти седмично, предпочитание трябва да се даде на дивата риба;

* Зеленчуците се консумират във всякакъв вид, различни цветове и в големи количества - от 8 до 14 плитки купички с обем около 250 мл дневно;

* Разрешени са гъби и водорасли (с изключение на спирулина и хлорела - естествени имуностимулатори);

* Всякакви подправки, билки;

* Висококачествено месо (отгледано във ферми, без синтетични фуражи), пиле - в ограничени количества;

* Зехтин, кокосово масло и масло от авокадо (нерафинирано);

* Плодове с фруктоза ограничено до 20-40 г през ден;

* Богати на глицин и ферментирали храни.

Рибата е разрешена до 3 пъти седмично, но ядките са забранени.

Забранено

* Всички зърнени и бобови растения;

* Рафинирано масло и захар;

* Ядки, семена;

* Яйца;

* Картофи, патладжани, домати, пипер, физалис;

* Продукти с глутен;

* Подсладители, включително стевия;

* Алкохолни напитки;

* Сгъстители, емулгатори и други добавки.

Горните диетични ограничения не са постоянни, след определен период от време в диетата могат да бъдат въведени храни от „забранения“ списък, но не всички наведнъж и много постепенно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве