Хиляда водещи кардиолози от 30 страни пристигат у нас за Световния ден на сърцето

Хиляда водещи кардиолози от 30 страни пристигат у нас за Световния ден на сърцето

 

България е домакин на XXVIII Световен конгрес по ехокардиография и мултимодална образна диагностика

 

Инициатор на форума е доц. д-р Красимира Христова

Научно събитие от световен мащаб предстои в София по повод Световния ден на сърцето – 29 септември. Очаква на XXVIII Световен конгрес по ехокардиография и мултимодална образна диагностика да пристигнат 1000 водещи кардиолози от 30 страни. Сред тях са експерти от Майо Клиник, Кливланд Клиник, Джонс Хопкинс и други световно признати специализирани болници за лечение на сърдечносъдови заболявания. Роботиката и изкуственият интелект в ехокардиографията е сред основните теми на конгреса.

Авторитетното научно събитие е по инициатива на българката доц. д-р Красимира Христова, дм, специалист кардиолог и експерт по ехокардиография в Националната кардиологична болница, председател на организационния комитет на конгреса и председател на Асоциацията по сърдечносъдова образна диагностика. Асоциацията е организатор на международния медицински форум в партньорство с Международната асоциация по сърдечносъдов ултразвук /International Society of Cardiovascular Ultrasound - ISCU/.  Изключителна чест за България е да бъде за втори път домакин на едно от най-големите и значими събития в областта на ехокардиографията и мултимодалната образна диагностика от световен мащаб. 

Програмата на форума ще представи последните постижения и приложението на иновативните технологии в ехокардиографията и другите образни методики за диагностика и превенция на сърдечносъдовите заболявания - изследвания с ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография на сърце. 

Международен председател на форума е проф. Навин Нанда, професор по медицина и сърдечносъдови заболявания, директор на ехокардиографската лаборатория към Университета в Бирмингам, Алабама, САЩ. Роботика и изкуствен интелект в сърдечносъдовата образна диагностика е една от основните теми, които той ще представи на конгреса. Освен това проф. Нанда ще води практически курсове по 2D и 3D ехокардиография. Професорът е автор на над 1000 публикации, 8 учебника по ехокардиография, 3 от които са преведени на френски, немски и италиански език. Повече от 300 кардиолози са започнали кариера в областта на ехокардиографията под негово ръководство.

Проф.  Натеса Пандиан от Университета Тафтс, Бостън, САЩ, ще проведе практически курс по доплер ехокардиография и ще представи новостите и специфичните техники, използвани при доплерова оценка на сърцето. Доплер ехокардиография при клапна недостатъчност е темата на лекцията му. Изследователската дейност на проф. Пандиан е насочена към неинвазивната диагностика на клапните болести. Пионер е в областта на хемодинамичната оценка на камерната функция и доплеровата диагностика.

Организаторите ще дадат възможност за изява и на млади специалисти, които ще представят оригинални резюмета на интересни изследвания и доклади за казуси, които да бъдат обсъдени по време на постерните сесии.

Изложба показва „лицата на женското сърце“

Като част от Световния конгрес по ехокардиография ден по-рано, на 28 септември, в Галерията на открито на НДК (алеята на кино „Кабана“) официално ще бъде открита фотографската изложба „Лицата на женското сърце - превенция на сърдечносъдови заболявания при жени“. Изложбата ще представи 27 интересни и популярни жени от различни професии и възрасти, като акцентира на превенцията, грижата за сърцето и свеждане до минимум на рисковете при жените  от сърдечносъдови заболявания и инциденти в различните етапи от живота им.

Най-четени