ЦИК не знае как ще прави изборите

Най-спешната задача на ЦИК била да назначи районни комисии, защото споразумения били постигнати едва за 6 РИК.

Питат министъра на транспорта за помощ

Търсят решение за техниците и транспорта на машините за вота

Ще ползват IT от предишния вот

ЦИК не знаят как ще правят изборите с машинното гласуване, установи проверка на “Труд”. Все още в комисията нямат представа как ще набират необходимите 2500 - 3000 техници, които да обезпечат изправността на устройствата в деня на вота, няма решение и за логистиката - която включва осигуряване на транспортни средства за доставяне на машините до секциите. В ЦИК няма назначен нито един IT специалист, а в комисията нямат отговор кой ще конфигурира и инсталира софтуера за вота, както и кой ще генерира ключа за устройствата, заради който скандали съпътстват всяка кампания. От ЦИК са категорични единствено затова, че този път “Сиела” няма да участва нито в инсталирането на машините, нито в техническото им обезпечаване в деня на вота.

Разчитали единствено на това, до края на август от “Сиела норма” да проверят машините, които все още са в частен склад и да ремонтират повредените. Това включвала клауза от договора с фирмата, според която е поет ангажимент за следгаранционно обслужване. Оказа се, че и това не е съвсем така. Собственикът на “Сиела норма” Веселин Тодоров коментира пред “Труд”, че такава клауза има, но те нямат ангажимент да проверяват всички 12 837 машини дали да изправни. “ЦИК трябва да ни кажат кои са дефектиралите устройства, а ние ще ги оправим”, поясни Тодоров. Той каза, че още от последното гласуване през ноември миналата година имало около 600 машини с проблеми, за които имали готовност да реагират.

Машините стоят в частен склад в София.

“Не се притеснявайте, всичко ще е наред”, увери репортер на “Труд” зам.-председателят на ЦИК Емил Войнов. Той каза, че на срещата при президента Румен Радев във вторник бил поставен въпросът за логистиката и техниците за вота. “Ще използваме компютърните специалисти, които работиха и миналата година. Те ни бяха препоръчани от Министерски съвет и от ДАЕУ”, поясни Войнов, имайки предвид IT експертите, всети на граждански договор към ЦИК, заради които стана скандал.

“Двама братя и съдружник на съветник на Стефан Янев и Асен Василев държат кодовете за машините в ЦИК”, обяви тогава на брифинг на ГЕРБ Тома Биков. Той поясни, че единият компютърен спец - Александър Кирков идва от IT-фирма, където е взимал над 10 000 лв. “Идва да работи в ЦИК за 2000 лв. Брат му прави същото и това е по-интересното. Той обаче отива в ДАЕУ (Държавна агенция за електронно управление). Там се занимава със сертифицирането на ключа. Единият брат изобретява ключа, другият го одобрява”, коментира Биков. Оказа се, че братът на Александър - Петър Кирков е шеф на дирекция “Мрежова и информационна сигурност” в ДАЕУ (преди това е бил мениджър по управление на риска в Telelink).

Другият IT, препоръчан на ЦИК - Пламен Желязов се оказа съдружник с Атанас Шарков, който беше първо съветник на Стефан Янев, после на Асен Василев, беше и в ЦИК, докато не стана част от инициативния комитет, който издигна Лозан Панов за президент. “Става въпрос за много дълбоки политически обвързаности. Едните участват в изборите, а другите ги организират”, коментира Тома Биков.

В ЦИК отново са готови да сключат граждански договори с тези експерти, но на тях ще могат да разчитат само за генериране на ключа и конфигурирането на софтуера. За инсталирането на този софтуер в машините на последните избори бяха ползвани 220 компютърни специалисти, тъй като срокът е кратък, пет-шест дни. За деня на вота пък бяха наети 2 500 техници, които да решават проблеми, свързани с устройствата. От ЦИК признаха, че и тази година може да разчитат на тях. Оказа се, че имената и ЕГН-тата на експертите се пазят в МВР, тъй като е извършена проверка преди да бъдат допуснати в изборния ден до машините.

“С министъра на транспорта и съобщенията се разбрахме да му напишем писмо, каква логистика ни е необходима и той ще ни отговори с какво може държавата да ни помогне и с какво не може. Тогава ще вземем решение”, обясни пред “Труд” Войнов. Той каза, че им предстои и среща с министъра на е-управлението.

Другият зам.-председател на ЦИК Цветозар Томов подчерта, че все още техниците за машините не са на дневен ред, тъй като имало други важни проблеми за решаване. “Консултациите за РИК-ове са довели само до 6 споразумения, останалите РИК-ове ще трябва да ги назначим ние. Това ни е най-важната задача. Ще обявим и секциите извън страната. Имаме лавина от спешни неща. Въпросът с техниците не е толкова спешен, ще се решава в края на август”, заяви Томов.

Срокът е до 17 февруари

Без опашки за регистрация на партии и коалиции

ГЕРБ-СДС ще се регистрира днес в 11 часа

Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова коментира, че е не е изненада да няма желаещи и опашки в първия ден.

До ранни следобед вчера в ЦИК не бяха постъпили документи от нито една партия или коалиция за участие в изборите. Това съобщи заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова.

В 9:00 часа вчера в ЦИК започна приемът на документи за регистрация на партии и коалиции за предсрочния парламентарен вот на 2 октомври. Той ще продължи до 17:00 часа на 17 август.

Нейкова коментира факта, че към момента няма получени регистрации като “нещо не необичайно”. Имало е години, в които в първия ден е имало подадени документи, но сега е така. Очакваме да се подадат документите за регистрация и както казах в последните дни на срока се получава малко по-голямо струпване, коментира тя.

Нейкова призова партиите и коалициите да подадат документите за своята регистрация навреме, защото внасяните подписки минават през проверка. Тази проверка трябва да бъде направена до 20 август, такъв беше срокът по ГД ГРАО по хронограма.

“Не съм привърженик на регистрации при незавършена проверка и ако се случи така подписите да не отговарят на необходимия броя по Изборен кодекс, да се стига до заличаване на регистрация”, каза Нейкова.

Председателят на ЦИК припомни, че след вчерашната среща между различните институции при президента е поет ангажимент да се търси държавен имот, който да бъде предназначен за склад за съхранение на машините. В отговор на въпрос Нейкова отбеляза, че не към момента не се предвижда преместването им, тъй като организационните въпроси, свързани с подготовката на машините за гласуване за втори октомври изисква доста натоварена работа и едно преместване би било забавило този процес, каза още Нейкова.

Междувременно от коалицията ГЕРБ-СДС обявиха, че ще се регистрират днес - 11 август. Документите ще бъдат внесени в 11:00 часа. На място ще бъдат зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев, председателят на СДС Румен Христов, Костадин Ангелов, член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, административният секретар на партията Цветомир Паунов и председателят на МГЕРБ Георг Георгиев, както и младежи от ГЕРБ.

Важно решение

Бели чували за изборните книжа

ЦИК взе важно решение - изборните книжа и материали ще се съхраняват само и единствено в бели чували. Чувалите (торбите), в които се поставят за съхранение изборните книжа и материали при произвеждане на изборите за народни представители, трябва да притежават следните характеристики: цвят - бял, вид - чувал (тъкана торба) от полипропилен с вътрешна полиетиленова торба, товароподемност - минимум 25 кг, размери 60/90 см с възможни отклонения ±10 см. Това е записано в решението на комисията.

 Кутиите, в които се поставят откъснатите отрязъци с номерата от бюлетините при гласуването с хартиени бюлетини при произвеждането на изборите за народни представители, трябва да са прозрачни с капак, с прорез. Прорезът на капака ще е с размери, позволяващи свободното поставяне на отрязъците с номерата от бюлетините.

Пробив

ВАС позволи е-подпис под книжа за вота

Върховният административен съд (ВАС) разреши използването на електронен подпис под изборни книжа, които партиите внасят в ЦИК. Върховните магистрати отмениха решение от 2 август 2022 г. на ЦИК, в частта, в която се предвижда документите, с които партиите определят свои членове в районните избирателни комисии (РИК), да са саморъчно подписани, без да е необходима нотариална заверка.

ВАС изпраща преписката на ЦИК за ново произнасяне при спазване на указанията, дадени в мотивите на решението.

Върховните магистрати приемат, че изискването на ЦИК противоречи на разпоредби от националното и европейското законодателство. Общият принцип, (извън изключенията) е, че документите могат да бъдат подписани с ръчно положен подпис или с квалифициран електронен подпис, посочват от ВАС.

Проф. Георги Попов, преподавател по информационни технологии, пред “Труд”: Да се броят и квитанциите и да има тест за грамотност

Машините за гласуване са уязвими. Най-честото манипулиране става чрез софтуеъра, който е качен на машините. Той може да бъде модифициран, като му бъде вкаран някакъв код. Самата програма също може да бъде променена - може в блутут интерфейса да се добави нещо, което да направи това. Също така изборът може да се промени чрез начина, по който се източват данните от машините, което се нарича даунлоуд, и как се пренасят резултатите до някакво централно място чрез флашки с цел да бъде контролиран вота от изборите. Комуникационният канал за събиране на данните също може да бъде манипулиран. Машините са хубаво нещо, ако се броят квитанциите и всеки да може да си ги види. Даже може да се направи и някакъв елементарен тест за грамотност. Примерно - кой е президент на България. Защото не може човек, който е неграмотен, да отиде да гласува. Той или гласува на сляпо, или му е платено. В Турция машините да са написани не на турски, а на български, та да се види дали гласуващият може да чете. Не искаме образование, искаме грамотност. Демокрацията е скъпо нещо, но ако работи добре, е хубаво.

Доц. Иван Иванов, ВУП, пред “Труд”: И картата може да бъде манипулирана

Както казвам и на моите студенти, след като нещо е направено от човек, няма начин да не може да се манипулира. Проблемът идва от вътрешните хора.

Картата, с която се отключва и активира съответният софуеър и тъчскрийнът, при всички положения също може да бъде манипулирана от гледна точка на това дали с нея е отключвано веднъж или ен на брой пъти. В една секция има 3-4 карти, които се въртят и от време на време се сменят. И трябва да се проверява дали някой следващ избирател не е гласувал със същата карта, защото не трябва да има повторение. А няма проверка колко пъти е гласувано с една карта и дали някой след това си прави труда да види дали броят на общия брой гласували в дадена секция отговаря на броя на регистрациите на картите в машината. Защото това е регистрация - пъхаш картата в машината и тя е да кажем, с номер едно. Един от вариантите за манипулация е няколко пъти поред да бъде гласувано с една карта от някой от членовете на комисията. Може да се случи, защото няма вариант или поне аз не съм видял да се направи засичане - да кажем има 200 избиратели и точно толкова да бъдат регистрациите в машината. А защо е направено или защо не е направено зависи от гледната точка. Това е, което може да бъде манипулирано - дали общият брой на избирателите отговаря на регистрациите в машината. Затова трябва да се броят и разписките. При всички положения самата машина може да бъде пипана преди, по време и след гласуването. Тя си е като един компютър. Зависи от интерфейса, дали е свързан с мрежата. Ако му е заложено модул за блуут и някой “случайно” го забрави, всяко едно устройство на 5-10 метра може да се свърже с машината.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения