Шоколадово кафе расте в сърцето на Мачу Пикчу

Когато споменем Перу, често се сещаме за огромната площ на тропическите гори на Амазонка, която минава през източната част на страната, или за най-дългата континентална планинска верига в света, Андите.

Сладостта му наподобява тръстикова захар

Плантациите се отглеждат на екстремни височини

Популярната туристическа дестинация крие уникални за света зърна

Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота!

Отглеждано на едни от най-екстремните височини за кафе в света - 2000 метра надморска височина, в сърцето на “Изгубения град на инките” или т. нар. Мачу Пикчу, с богат аромат на тъмен шоколад, кафето 100% Арабика на Перу е може би най-уникалното за региона. Перу отглежда всяка година 3,2 милиарда торби от по 60 кг с вкусното кафе и е вторият най-голям износител на кафе след Мексико. С отлична надморска височина за отглеждане, успешни кооперации и скъпоценна генетика на сорта, заложена в гените на това кафе, перуанските плантации се нареждат в топ класациите на кафе пекарите. Не без значение остава фактът, че зърната се берат на ръка от хората.

Когато споменем Перу, често се сещаме за огромната площ на тропическите гори на Амазонка, която минава през източната част на страната, или за най-дългата континентална планинска верига в света, Андите, които образуват непрекъснато високопланински район по западния край на Южна Америка.

Инфраструктурата в Перу е в добро състояние, което допринася на страната да произвежда изключително висококачествени партиди. Малко преработвателни станции са разположени в близост до ферми, което означава, че преди да стартира обработката, кафето често пътува по-дълго, отколкото е желателно. Интересното е, че около една четвърт от сто хиляди малки производители в страната вече са членове на кооперации, затова е важно да се спомене това, че справедливата търговия (Fair Trade) може да се прилага само за кафе, произведено от кооперация.

Има и много силна култура за биологично производство в Перу, макар и рядко това да дава по-високо качество при крайния резултат в чашата. Всъщност органичните кафета произведени в Перу, често са толкова евтини, че в крайна сметка намаляват цените, плащани на други фермери, независимо от това, че те произвеждат по-висококачествено кафе. Може би заради това, а също и заради широко разпространеното отглеждане на сорта Типика, ръждата по листата (болест по кафеените разтения) е все по-голям проблем за перуанските производители. Докато реколтата през 2013 г. била добра, но имало сериозни огнища на листна ръжда, това би могло да намали общото производство в близкото бъдеще.

Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com

В страната

 

120 хиляди фермери без кой знае какви условия

 

В момента над 120 000 фермери отглеждат перуанско кафе по склоновете на огромна площ от извисяващата се планина - Андите. Важно е да запомните, че повечето от производителите на кафе, имат минимален достъп до техника и без много финансови стимули, чрез които инвестират в качество, отглеждат изключително кафе. Това е така заради комбинацията от плодородна почва и климат. Сладостта на кафето 100% Арабика в Перу наподобявало захарна тръстика.

От 1966 г.

 

Кооператив обучава как се гледат зърната

Постоянно търсят млади кадри

 

От стартирането си през 1966 г., кооперацията вече включва 1200 членове в своя пик.

Група от 50 дребни производители на кафе от перуанския регион Чанчамайо се събрали през 1966 г., за да сформират Cooperativa Agraria Cafetalera La Florida (CAC La Florida), за да заобиколят местните посредници в кафе производството. От стартирането си през 1966 г., кооперацията вече включва 1200 членове в своя пик. Подобно на Cenfrocafe Co-op, те предлагат образователни програми, които осигуряват обучение за своите членовете, семинари за производството на кафе и управленски сесии за младежи в общността. CAC La Florida вярва, че техните деца са бъдещето на кооперацията и следователно трябва да предоставят подкрепа при обучението на силни лидери, способни да управляват кафе производството.

Над 235 000 акра

 

Историята на производството

 

Въвеждат редица закони през 70-те години, които осакатяват растежа

Международното споразумение за кафето гарантира продажбите и цените така, че стимул за създаване на подходяща инфраструктура няма.

За първи път кафето е донесено в Перу между 1740 г. и 1760 г., по това време Вицекралството на Перу обхващало по-голяма територия, отколкото страната днес.

Въпреки че климатът е бил подходящ за мащабно производство на кафе, всичкото кафе отглеждано през първите сто години или повече, се е консумирало на местно ниво. Първият износ на кафе, за Германия и Англия, започва едва през 1887 г.

През 1900-те години перуанското правителство не изпълнява задълженията си по заем към британското правителство и в крайна сметка дава на тях два милиона хектара (пет милиона акра) земя в Централно Перу, като погасяване.

Една четвърт от тази земя е била отдадена на плантации за отглеждане на култури, включено и кафе. Работници от планините дошли да работят в тези ферми и някои в крайна сметка са придобили земята си. Други по-късно са щели да купят земя от британците, когато за започнали да напускат Перу.

За съжаление на кафе индустрията, правителството на Хуан Веласко въвежда редица закони през 70-те години, които осакатяват растежа. Международното споразумение за кафето гарантира продажбите и цените така, че стимул за създаване на подходяща инфраструктура няма. Когато държавната подкрепа се оттегля, кафе индустрията потъва в безпорядък.

В последствие качеството на кафето както и пазарната му позиция пострадват от комунистическата партия “Блестящият път”, чийто партизанска дейност унищожава реколтата и изселва земеделци от техните земи.

Вакуумът, останал в кафе индустрията на Перу наскоро е попълнен от неправителствени организации като тази за Честна търговия (Fair Trade) и сега голямо количеството кафе от Перу е сертифицирано по FT.
Все повече и повече земя също е предназначавана за отглеждане на кафе. През 1980 г. там са били обработване около 154 000 акра, днес има над 235 000 акра. Перу сега е един от големите производители на кафе в света.

В бъдеще

 

 

Промяната на климата може да направи страната топ производител

 

Джунин произвежда 20-25% от кафето на Перу

Мексико продава голяма част от кафето си на Съединените щати.

Перу е в добра позиция относно промяната на климата и повишаващите се температури биха могли да направят хиляди акри земя, на над 2000 метра надморска височина, годна за обработка.

Спрямо регионите за отглеждане, има някои доста ярки, като Кахамарка, който се намира в северната част на държавата, наречен на столицата, и обхващащ северния край на перуанските Анди. Регионът се възползва от екваториален климат и подходящи почви за отглеждане на кафе. Повечето производители в региона са дребни стопани въпреки, че те често са добре организирани и членуват в организации на производители, които им предоставят техническа помощ, обучение, заеми, развитие на общността и други поддръжки. Една от тези организации в региона, CENFROCAFE, работи с 1900 семейства за популяризиране на печенето на кафе за да помогне на фермерите.

Джунин произвежда 20-25% от кафето на Перу като тук кафето расте сред тропическите гори. Районът е пострадал през 80-те и 90-те години в резултат на партизанска дейност и пренебрегването на дърветата през този период позволяват на болестите по растенията да се разпространят. Кафе индустрията е трябвало да бъде рестартирана от почти нулата в края на 90-те години.

Куско е регион в южната част на страна в която кафето, по някакъв начин, е законовата алтернатива на друга популярна култура в тази област: кока. Повечето от кафето се отглежда от дребни стопани, а не от по-големи ферми. Областта процъфтява в сферата на туризма и много посетители преминават през град Куско по пътя си да видят Мачу Пичу.

Сан Мартин пък е разположен от източната страна на Андите и много фермери произвеждат кафе на парцели от по 10-24 акра по размер. В миналото това е била основна област в производството на кока в Перу. Кооперации в региона сега са насърчавани от идеята за диверсификация чрез отглеждане на други култури заедно с кафето, като какао и мед. В последните години нивото на бедност в регионът е спаднал драстично от 70% до 31% от населението.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме