Ще има ли мирна сделка, която Путин и Зеленски да могат да приемат?

В интервю за Ройтерс Дмитрий Песков, говорителят на руския президент Владимир Путин, направи изумително предложение. Москва може незабавно да прекрати войната в Украйна, каза Песков, ако бъдат изпълнени четири условия.

Украйна трябва да прекрати всякакви военни действия, да признае Крим за част от Русия, да приеме независимостта на сепаратистките анклави Луганск и Донецк и да приеме конституционен ангажимент за "неутралитет", който би попречил на Украйна да се присъедини някога към НАТО.

Ако това се направи, каза Песков, войната "ще спре веднага".

Тъй като това би възстановило ситуацията в Украйна до "предишното статукво", съществувало преди Путин да разпореди инвазията, предложението на Песков изглеждаше неправдоподобно.

As this would restore the situation in Ukraine to the "status quo ante" that existed before Putin ordered the invasion, Peskov's offer seemed not to be believable.

Но, според New York Times, украинският президент Владимир Зеленски „изглеждаше изненадващо отворен за тази идея“.

Зеленски каза, че се е „охладил мерака си“ да се присъедини към НАТО, като каза, че е ясно, че западният алианс „не е готов да приеме Украйна“.

Що се отнася до Луганск, Донецк и Крим, каза Зеленски, „можем да обсъдим и да намерим компромис за това как ще се живее на тези територии“.

В понеделник Украйна и Русия проведоха четвъртия тур на мирните преговори и от двете страни се чуха изрази на оптимизъм.

Украинският преговарящ Михаил Подоляк заяви, че Русия започва да разговаря конструктивно. „Мисля, че буквално за дни ще постигнем някои резултати.“

И все пак стратегическите цели на Русия, проявени в разгръщащите се военни действия, изглежда надхвърлят умерените изисквания на Песков.

Какви са целите на Русия след 3 седмици на тази война?

Първо, да обсади и да свали правителството на Зеленски в Киев и да го замени с руски клиентски режим.
Второ, да раздели Украйна по линията на река Днепър, която разделя страната от север на юг, и да създаде Източна Украйна като една проруска държава.

Трето, да завземе и да окупира цялото крайбрежие на Азовско море, и да го превърне в руско езеро и да превземе цялото украинско черноморско крайбрежие от Донбас до Мариупол, Крим, Херсон, Одеса и Приднестровието, което е последното парче отцепило се Молдовската земя и сега контролирано от Москва.
Това би оставило западна Украйна като една държава без излаз на море, и която би била буфера между страните от НАТО Румъния, Унгария, Словакия и Полша и подкрепяната от Русия Източна Украйна.

Wall Street Journal написа в понеделник, че реализирането на тези цели от Русия би било равносилно на победа във войната за Путин:

„Украйна, разделена на две, с Русия, контролираща изтока, и една останала част като Западна Украйна, отрязана от брега, може да изглежда като победа за г-н Путин, особено ако санкциите бъдат премахнати в някакво споразумение за прекратяване на огъня“.

С този вид мир в ръка Путин би могъл след това да предупреди страните от НАТО, че ако атакуват Източна Украйна пряко или косвено чрез въоръжени бунтовници, ще се сблъскат с „последствия, които никога не сте виждали“.

Тъй като никоя страна от НАТО не рискува да влезе във война, за да спаси Грузия от Русия през 2008 г. или да спаси Украйна от ампутациите на Крим и Донбас през 2014 г., не е вероятно НАТО да рискува война с Русия и една потенциална трета световна война, ако Русия обяви примирие след като получи пълен контрол над Източна Украйна.

Накъде ще тръгне Западът?

Американците и британците вероятно ще се отнесат към Путин като към парий и никога повече няма да се срещнат с него. Но дали президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Олаф Шолц ще прекъснат всякаква комуникация с Русия, когато провеждат ежедневните си телефонни разговори с Путин и редовните си посещения в Москва, дори когато бушуваше агресивната война на Путин?

Ако Русия и Украйна постигнат прекратяване на огъня и примирие, няма ли европейските държави от ЕС и НАТО да се оттеглят бързо, вместо да продължат да подкрепят украинската съпротива да се бие?
Ако Киев падне под руската стратегия на обкръжаване и удушаване, капитулация и завладяване, колко време ще мине, преди държавите от ЕС да потърсят края на изолацията на Русия и да се насочат към новата ера на разведяване?

Или продължаването на съществуващият режим начело с Путин би означавало една постоянна враждебност?
Три години след като Никита Хрушчов изпрати съветските танкове в Будапеща, за да смаже Унгарската революция от 1956 г., съветският премиер се возеше по Пенсилвания авеню в открит кабриолет заедно с Дуайт Айзенхауер, за да прекара нощта в Blair House преди да направи 12-дневното си турне като гост на президента на САЩ.

Засега победителят в тази война между Русия и Украйна изглежда е Китай.

Предвид тежестта на санкциите на САЩ и остракизма на Русия от Запада, Китай е единствената страна партньор с икономика, към която Москва може да се обърне, за да възстанови своите загуби.

Ако тази война продължи да се развива по бавен, болезнен и грозен начин, Китай и Русия вероятно ще установят много по-добри отношения помежду си, отколкото двете със САЩ.

Но как сега Китай, който е ангажиран с културния геноцид срещу своето уйгурско малцинство от 10 млн., с расово и етническо преследване, включващо лагери за превъзпитание, изнасилвания, насилствени аборти и стерилизации, ще може да изглежда морално по-добър режим от този на Путин?

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения