Наблюдават розово фламинго и кокилобегачите
Гнездата са по земята
300 саблеклюна мътят в момента яйцата си в едно от най- красивите Бургаски езера- Атанасовското. Там сега кипи от живот, защото е размножителният период на птиците. В южната част на Атанасовско езеро, която е в рамките на града, могат да се видят още бели лопатарки , които идват тук да се хранят, малка бяла чапла и около 250 птици розово фламинго, разказа пред „Труд“ Радостина Ценова, експерт от Българска фондация „Биоразнообразие“.
По Пътеката на саблеклюна гъмжи от бургазлии и гости на града. Посетителите трябва обаче да внимават да не навлизат в района на езерото. Саблеклюните гнездят по земята и са много чувствителни, и уязвими, плашат се от хората, обясни Радостина Ценова.
Иначе саблеклюнът е един от символите на езерото, почти целогодишно може да се види в езерото. Той е от семейство Свирцови: черно- бял е, със сини дълги тънки крачета, човката му пък прилича на тъничка сабя, която е извита нагоре. С нея, като със сито, събира различни безгръбначни, с които се храни и отделя водата. В южната и северната част на езерото има повече от 300 птици. В момента двамата родители мътят яйцата, като се редуват.
Братовчедите им- кокилобегачите, които също са черно бели, но имат повече черна окраска и дълги червени крака, като кокили, приличат на миниатюрни щъркелчета. В момента и те гнездят, като саблеклюните.