Благодарение на плодове, зеленчуци и горива изпълняваме критерия за еврозоната
Понижиха някои административно определени цени
Поевтиняването на краставиците, политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп и свалянето на някои административно определени цени проправят пътя за въвеждане на еврото в България. Инфлацията за месец април е отрицателна - минус 0,8%, обявиха от Националния статистически институт (НСИ). В резултат годишната инфлация към края на април е 3,5%.
Годишната инфлация, измерена с потребителската кошница на страните от ЕС, която трябва да е ниска, за да изпълним критерия за влизане в еврозоната, е само 2,8%, при 4% към края на месец март. Така изпълняваме критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната. Инфлацията ни е само с 0,06% под прага за приемане на еврото, който се изчислява като 1,5 на сто над средногодишната инфлация в трите страни от ЕС с най-ниска инфлация.
През април традиционно с настъпването на пролетта поевтиняват някои плодове и зеленчуци. Най-много са свалили цените на краставиците - 13,5%. Отчели са понижение на цените и на редица други храни: чипс - с 4,4%, чай - с 2,6%, хляб “Добруджа” - с 2,1%, бира - с 1,8%, ябълки - с 1,7%, гъби - с 1,6%, извара - с 1,6%, домати - с 1,5%, птиче месо - с 1,1%, и други.
Въведените мита от президента на САЩ Доналд Тръмп също допринесоха за понижение на инфлацията. След като Тръмп обяви новите мита през миналия месец, петролът поевтиня на международните пазари, което понижи и цените на горивата в България. През април цената на дизеловото гориво в страната ни е намаляла с 5,5%, а бензинът А95Н е поевтинял с 5,2%, показват данните на НСИ.
Явно управляващите са видели, че има риск да не изпълним критерия за въвеждане на еврото и някои административно определяни цени бяха намалени. Например през април намалиха потребителската такса за лечение в болница с над 80 на сто. Близо 13 години един ден престой в болница струваше 5,80 лв., а от 17 април потребителската такса е само 1 лев. Решението на правителството изненада пациентите и ръководствата на болниците.
През април Министерският съвет върна старата цена за издаване на лична карта от 18 лв. През миналата година МВР започна да издава лични карти с чип, в които има записани биометрични данни, а от 1 януари тази година таксата за нови лични документи беше увеличена от 18 лв. на 30 лв. за обикновена поръчка. С решението на правителството, което беше обнародвано в извънреден брой на “Държавен вестник”, таксата беше намалена на 18 лв. за лична карта със срок 10 години за хора на възраст от 18 до 70 години. Личната карта за деца от 14 до 18 години струва 13 лв. Но тези цени са валидни само до края на годината, а след това отново ще плащаме по-високи такси. Официалният мотив на МВР за намаление на таксата беше да се насърчи издаването на нови документи.
През април цените за пътнически транспорт с влак са свалени със 16,6%, показват данните на НСИ. Всъщност през април “БДЖ-пътнически превози” обяви промоционални цени за пътуване с влак, които важаха само за миналия месец. Такова намаление на административно определяни цени в рамките на един месец българите отдавна не бяха виждали. Но крайният резултат е, че изпълняваме критерия за влизане в еврозоната.
Големи бонуси във финансите и ИТ сферата
В пет сфери дават над 3000 лв.
Средната заплата е нараснала с повече от 250 лв. за година.
Средната заплата в страната е нараснала с 256 лв. за година и през март е 2556 лв., обявиха от НСИ. Увеличението е с 11,1 на сто. През март големи бонуси са дали на хората в сферите “Финансови и застрахователни дейности” и “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”, където влизат и програмистите. Средните заплати в тези две сфери през март са нараснали с над 1000 лв. спрямо предходния месец, благодарение на изплатените бонуси.
През март средната заплата на заетите в сферата “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” е нараснала до 6529 лв., което е с над 800 лв., или с 14,2% повече спрямо същия месец на миналата година. Във финансите и застраховането средната заплата е 4545 лв., което е увеличение с над 550 лв., или с 13,9% за година.
Има още три сфери от икономиката, в които средните заплати са над 3000 лв. В сферата “Професионални дейности и научни изследвания” средната заплата е 3692 лв., в “Производство и доставка на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” дават средно по 3400 лв., а в “Добивната промишленост” - по 3073 лв. Най-ниски за заплатите в хотелите и ресторантите - средно 1535 лв.
Най-малко получават в Хасково
Увеличението в столицата е 400 лв.
Средната заплата в София през март надмина 3600 лв., показват данните на НСИ. В рамките на година повишението на възнагражденията в столицата е средно с близо 400 лв., или с 12,3 на сто. Заплатите в София са с около 1600 лв. по-високи спрямо средното възнаграждение в останалата част от страната.
Освен в София, само в още шест области на страната средната заплата е над 2000 лв. На второ място по заплати след столицата е област Варна със средно 2285 лв. На трето място е София-област с 2278 лв., където високите възнаграждения се дължат на близостта до столицата. Топ пет на областите с най-високи заплати се допълва от Враца с 2126 лв., на чиято територия и АЕЦ “Козлодуй”, и Стара Загора с 2098 лв. На следващите места са Пловдив с 2089 лв. и Русе с 2001 лв.
Най-ниски за заплатите в Хасково (средно 1651 лв.) и Видин (1686 лв.).
При участие в комисия получават 8200 лв.
Основната заплата на депутатите става 7137 лв.
Основната заплата на депутатите става 7137 лв. Тя се променя на всеки три месеца и е в размер на три средни заплати в обществения сектор за последния месец на тримесечието. Спрямо предходното тримесечие депутатските заплати намаляват, заради раздаваните през декември бонуси на държавни служители. Но в рамките на година депутатската заплата нараства с 483 лв.
При участие в една парламентарна комисия заплатите на депутатите надминават 8200 лв., а председателите на комисии получават над 9600 лв. на месец. Заплатите на председателя на парламента и на премиера надминават 11 хил. лв. Министрите получават над 9200 лв., а заплатата на президента е над 14200 лв. Като всичко това са основни възнаграждения, без класовете за стаж.
Депутатите получават и допълнителни суми за сътрудници в размер две-трети от заплатата им. Така при участие в една комисия и с парите за сътрудници месечната сума, която взимат депутатите, доближава 13 хи. лв.