Българските сестри може и да не получат обезщетения за изтезанията в Либия

Една от медицинските сестри, които лежаха в затвора в Либия - Кристияна Вълчева, е на път да се откаже от може би последна възможност да търси възмездие и обезщетение за изтезанията в Либия. По гражданско дело, което е завела у нас срещу либийските офицери, съдът е отказал да я освободи от част от разноските. Вълчева трябва да внесе 7530 лв. иначе делото вероятно ще бъде прекратено. Аналогични искове за половин милион лева обезщетение - са внесли през 2012-та пред българския съд и петте медицински сестри.

Пет години делата, които българските медици водят срещу мъчителите, са в капана на процедурите. Сред които почти невъзможното призоваване на либийските офицери, но и правилата за съдебните разноски.

Съдът освобождава Кристияна Вълчева от държавната такса, но не и от разходите за назначаване на особен представител на либийските офицери. Решението е потвърдено от втората инстанция, като сумата е намалена - и влиза в сила след произнасяне на Върховния съд от края на юни. На база декларираните от Вълчева доходи и спестявания - съдът приема, че тя има достатъчно средства, за да си позволи сумата.

"Без помощ отвън, без помощ на държавата, нищо не можем да направим. Ние просто искахме да използваме последния срок, в който да изчерпаме едно от възможностите да осъдим Либия чрез нашия съд. Това няма да се получи, няма да мога да ги внеса тези пари", коментира Кристияна Вълчева пред БНТ.

След многобройни усилия 12-те либийци да бъдат призовани съдът използва последна възможност да придвижи делото - като ги уведоми чрез държавен вестник. Тогава обаче разноските за техните адвокати се внасят от този, който е инициирал делото.

"Сумата е значителна, защото се определя като процент от цената на иска. От нея госпожа Вълчева също е поискала да бъде освободена. Тоест съдът първоначално да внесе сумата, която според закона трябва да бъде внесена от г-жа Вълчева. Ще се появят коментари, че процедурите са поставени над хората? Възможно е да има такива коментари, но аз бих казал, че съдът преди всичко е длъжен да спазва закона", обясни съдията Стефан Кюркчиев.

По аналогично дело - на палестинския доктор Ашраф, холандският съд преди пет години присъжда 1 млн. евро компенсация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България