Министерският съвет прие промени в НПК
Изисква се спецподготовка на съдии и прокурори
Делата срещу ненавършилите 18 години ще се гледат бързо и при закрити врати
При искане за “задържане под стража” на непълнолетен обвиняем, явяването му се осигурява незабавно от прокурора, който при необходимост може да постанови задържане не до 72 часа, а до 48 часа за довеждането му пред съда. Наложеният постоянен арест за тежко умишлено престъпление на лице, което не е навършило 18 години, може да продължи до 5 месеца или до 1 година, ако обвинението е за престъпления, което се наказва с над 15 години затвор. Във всички останали случаи задържането под стража в досъдебното производство не може да продължи повече от 2 месеца.
Такава промени в Наказателно-процесулния кодекс (НПК) прие днес Министерски съвет и предстои да ги внесе в парламента. Проектът се обсъжда от няколко години и въвежда две европейски директиви от 2016 и 2012 г. за процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство и за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления.
Поправките предвиждат делата срещу непълнолетни да се разглеждат с предимство и при закрити врати от съдии, притежаващи специална подготовка в областта на правата на детето. Специална подготовка ще се изисква и от прокурори, следователи и дознатели в рамките на досъдебното производство по такива дела.
Задължително ще се изготвя характеристика на непълнолетния обвиняем, а след повдигане на обвинението ще се изисква доклад от инспектор от Детска педагогическа стая по местоживеене. Непълнолетният ще имат правото да бъде придружаван в съдебните заседания от родител, попечител или лице, което по закон полага грижи за него.
За тежки престъпления
Разпитите - със звук и картина
Могат да присъстват и родители
Регламентира се задължението да се правят звукозапис и видеозапис при разпит на непълнолетен, задържан или обвинен за престъпление, за което се предвижда не по-малко от 10 години затвор или по-тежко наказание. Изключения от това правило ще са допустими, само ако на разпита са присъствали родител, попечител или лице, което по закон полага грижи за обвиняемия, педагог, психолог, лекар, притежаващ подходяща специалност, или друг специалист.
Повече права и на пострадалите
Специална защита и за децата жертви
Избягват срещите на насилник и жертва
Разширява се списъкът с процесуални права на пострадалите непълнолетни, като се добавя правото им да бъдат придружавани в наказателния процес от лице по техен избор. Това право може да бъде ограничено, когато присъствието на избраното лице противоречи на интересите на пострадалия или може да затрудни наказателното производство.
Ограничава се възможността за провеждането на повторен или допълнителен разпит като свидетел, което цели да намали ненужния стрес за пострадалия, причинен в резултат на многократното преживяване на последиците от извършеното. Създава се нова уредба за “свидетел със специфични нужди от защита “Тя предвижда разпитът на такъв свидетел да се провежда при вземане на мерки за избягване на контакт с обвиняемия, включително чрез видеоконференция или по телефона.