В София средната възраст на сестрите, които се грижат за малчуганите е 62 години
Стартовата заплата на сестра е 1900 лв.
Около 10 000 деца в столицата се очаква да останат извън класирането за места в детски ясли и градини, прогнозираха общински съветници. Те припомниха, че до 12:00 часа на 8 май родителите имат възможност да кандидатстват за прием на малчуганите. Първото генерално класиране е на 9 май, има и две последващи генерални класирания - на 23 май и на 6 юни.
Най-сериозна е кризата за места в яслите. Повечето от семействата, чиито деца кандидатстват за места остават да чакат, а основана причина се оказва липса достатъчно групи и на медицински сестри.
Проблем има и в Пловдив и Варна, където изчисленията сочат необходимост от удвояване на яслените групи.
В столицата има 250 групи за двегодишни в детските градини и още 103 в самостоятелни ясли.
34 яслени групи в детските градини в София са закрити и са преобразувани в градински групи.
Общината е разкрила 16 яслени групи в самостоятелните ясли, но не може да компенсира недостигът. В яслите в детските градини една пета от щатните места за медицински сестри са незаети. Общият брой на медицинските сестри, работещи в яслени групи в детските градини е 407. А свободните места са 111.
Статистиката на община София показва, че средната възраст на медицинските сестри в яслите е 62 години, а най-възрастната работеща сестра е на 89 години (виж таблицата с данни).
В групите за деца до 3 години се приемат до 22 деца, за които се грижат една сестра и една детегледачка на смяна. А в обедните часове двете смени се засичат.
Преди дни шефът на Дирекция “Образование” в Столичната община Десислава Желязкова каза, че липсата на медицински сестри в яслите е сериозен проблем. Тя обясни, че стартовата заплата е 1900 лева, но кандидати нямало.
“Столичната община има програма за отпускане на финансови средства на медицински специалисти по здравни грижи по специалност “Медицинска сестра”, обучаващи се във Факултета по обществено здраве към Медицински университет - София, срещу задължението да работят за срок от 3 години в избрано от тях общинско лечебно или детско заведение студентите редовно обучение. Тази мярка обаче явно не е достатъчна, за да мотивира младите хора”, подчерта Желязкова.
Според анализ на общината в Пловдив са необходими поне още 60 яслени групи, за да бъдат приети всички желаещи. Това обаче се оказва сложна задача, тъй като липсват свободни общински терени, които могат да бъдат застроени.
Във Варна по данни на статистиката в края на миналата година места в общинските ясли в областта е имало едва за 20% от децата до 3 г.
Много от семействата, които имат финансови възможности търсят решение на проблема с липсата на места в общинските забавачки в частни ясли или детегледачки като месечно плащат от 800 до 1300 лева. Други пък използват т. нар. кооперативи, където родители на няколко деца се редуват в грижите за тях.
Държавата изплаща компенсации на семействата, чиито деца не са били класирани в общинските градини и постъпили в частни, или са наели детегледачки. Компенсации се изплащат за два месеца, но те покриват около половината от парите. Максималният размер е 520 лв.
До 550 лева за месец излиза доставката
Частните кухни са добра алтернатива, стига да спазват стриктно хигиенните изисквания и да използват балансирани рецепти.
Частни детски кухни покриват недостига на места в яслите, като облекчават родителите в ежедневното приготвяне на храна за бебетата. Проверка на “Труд News” показа, че доставка на храна за малчуганите се извършва в почти всички големи градове. Цената за месечен абонамент варира от 190 до 550 лева в зависимост от възрастта на детето и избора на меню. Пюрета от заешко или агнешко, яхния със сьомга, крем от тиква с просо, вегетарианска лазаня с извара и десерти с ананас и манго присъстват в офертите. Специални уточнения се правят и по отношение на това дали сладкишите са подсладени с обикновена захар или с кленов сироп.
Доставката до адрес оскъпява услугата с допълнителни 1,60 до 1,80 лв. на ден, като се предлагат и възможности за вземане на храната от търговски обекти. Почти всички частни детски кухни предлагат варианти за безглутеново меню, вегетариански пюрета или ястия без мляко и яйца за деца с алергии към определени храни.
Във Варна и София някои от детските кухни са включили оферти и за възрастни, като тук цената е около 200 лева на месец. Предлагат се възможности за записване ден по-рано или поръчка само на едно от ястията за деня. Някои кухни работят и през уикендите, което осигурява пълно седмично покритие за най-заетите семейства. Храната се приготвя по специализирани рецепти, съобразени с възрастовите нужди и препоръките на педиатри. Родителите могат да проследяват менюто за седмицата онлайн и да избират предпочитаните храни според вкуса и нуждите на детето.
“За мен това е огромно улеснение - знам, че детето ми получава разнообразна и качествена храна, а аз спестявам поне час и половина на ден”, казва Антония Георгиева, майка на 9-месечно бебе от Бургас. Според педиатри, частните кухни са добра алтернатива, стига да спазват стриктно хигиенните изисквания и да използват балансирани рецепти. Тя допълва, че родителите трябва да следят съставките и да въвеждат нови храни постепенно, дори когато разчитат на готови менюта.
Жената е пенсионерка от 1991 година
В столичната 16 Детска градина “Приказен свят” работи най-възрастната медицинска сестра.
Лиляна Андреева е на 89 години. Пенсионерка е от 1991 г. Започва работа в яслата преди близо 20 години.
“И аз не мога да повярвам, че на тази възраст работя, но това е”, каза жената пред бТВ.
Лиляна вярва, че на работа я държи любовта към децата. Но и заплатата, с която си помага финансово.
“Нищо не ме затруднява. Дето се вика, имам опит, имам тренинг. Естествено си идват нещата - да ги приемаме, да ги мием, да закусват, да ги занимаваме, после закуска, плод. Ако е хубаво времето навън, да излезем, приказки да четем”, обяснява тя.
В яслените групи в тази детска градина са назначени 4 медицински сестри. Три от тях са на 89, 80, 69 години, а четвъртата на 30 години.
По 800 лв. на месец плащат родителите във Варна
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
Средно 800 лв. на месец броят родителите от Варна, за да посещават децата им частни ясли. В някои таксата е твърда, в други е малко по-ниска, но се плащат по 9-10 лв. храноден за присъствените дни и ако детето не е боледувало, сметката може да достигне и до 900 лв.
Във Варна недостигът на места в яслите е отчетливо по-голям, отколкото в градините. Проблемът е най-тежък в централния район “Одесос”, където няма и свободни парцели за строеж на нови детски заведения, както и в най-големия район “Приморски”. Започналата вчера кампания за прием по първо класиране във Варна сочи, че картината се запазва. Обявените свободни места са 858, а родените през последните 2 години бебета в града са по над 3600.
Във Варна няма остър дефицит на кадри за общинските заведения. През април общината е публикувала само две обяви за търсене на медицински сестри, в които са обявени брутни заплати от 1900 лв.
Във Велико Търново дават по 140-160 лв., плащат за храна допълнително
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Родители плащат месечна такса между 140 и 160 лева за дете в частна детска ясла във Велико Търново. В тази цена не е калкулирано храненето на малчуганите. Майките и бащите са направили кооператив, събират отделно пари за продукти и семействата се редуват да приготвят домашна храна за малчуганите. Така сумата набъбва до 250 лева месечно.
“Първоначално бях шокирана от цената в частната ясла, защото за голямото си дете плащах максимум 27 лева за посещение в общинска ясла. За съжаление сме принудени да даваме такива суми, защото в община Велико Търново има 5 ясли като четирите са в старата столица, а една е в близкото градче Дебелец. Персоналът обаче в тези заведения не достига, а и местата са ограничени”, коментира Стефка Александрова, майка на две деца.
Сестри от болници се прехвърлят при малчуганите, където няма нощни смени
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
В Благоевград се търсят “връзки”, за да се уредиш на работа в детска ясла. Медицинските сестри от болницата при първи вариант гледат да напуснат и да се вредят на работа в ясли заради заплащането. Една сестра в детска ясла взима 2000 лева, докато сестрите на активна медицинска работа получават около 1500 лева основна. Работата е непривлекателна, тежка, има нощни смени. Предимно по-младите жени завършили за сестри избират детските ясли, тъй като работното време е регламентирано. В Благоевград в последния месец бяха направени конкурси за назначаване на директори на детски ясли.
И за тази длъжност се изисква задължително медицинско образование. По 7 души се явиха за място. Конкуренцията бе огромна. По отношение на местата за деца в детски ясли няма дефицит, всички ясли в града поемат навършилите възраст за яслени групи.