Интервюто с Давутоглу повдигна много въпроси тези дни. Всичко е чудесно, но нека все пак напомня, че когато книгата му "Стратегическа дълбочина" беше представена в България преди цели 10 години, българската журналистика бълваше дитирамби, вдъхновена от обилната софра от презентацията.
Ясно помня, че кажи речи единственият човек, който си купи книгата, прочете я за един ден и след това коментира във Фейсбук бях аз.
Мнозина помнят панаира ми с титана на бг журналистиката Капка Тодорова и нейното знаменито "Спокойна съм за България с такъв стабилен и надежден съсед и съюзник като Ердоган" (не, не беше чела книгата).
Ето собствената ми реакция през 2015:
"За последните 9 години, Ердоган крачка по крачка демонтира цялостния модел, завещан от Ататюрк, базиращ се на секуларизъм и турски национализъм, и го замени със старата османска имперска идея, като предяви претенции за политическо и икономическо влияние върху същите територии, върху които някога е властвала империята. Ердоган е хитър, умен, безкрайно гъвкав политик, който може едновременно да финансира ислямисти в Сирия и да влезе във всякакви временни съюзи, докато методично и безмилостно постига целите си.
Политическият елит на България проспа всички процеси в Турция през последните 10 години и дори се опита да инициира няколко нечувани глупости: възлагане на Турция да пази небето ни и нещо, което аз считам за тежко национално предателство – представянето на книгата на Давутоглу ‘Стратегическа дълбочина’ под аплодисментите на депутати и журналисти.
В книгата има следните забележителни цитати “Мюсюлманските малцинства са фундамента на политическото влияние на Турция на Балканите. Турция трябва непрекъснато да се стреми към получаването на гаранции, които ще й предоставят правото на намеса по въпросите на мюсюлманските малцинства на Балканите”.
В "Стратегическа дълбочина" на Давутоглу като червена нишка преминава една основна идея и едно основно опасение.
Става дума за балканския вектор на турската политика. Опасението е свързано с изключително драматичния за Османската империя исторически прецедент, наречен Балкански съюз, който нанася съкрушително поражение на империята по време на Балканската война.
Препоръката на Давутоглу е подобно политическо обединение да не бъде допускано от Турция никога повече, защото то би могло отново да се превърне в екзистенциална заплаха за политиката й на Балканите.
Никога повече България, Гърция и Сърбия не трябва да се намират в съюз, защото този съюз би бил пагубен за стратегията на Ердоганова Турция, целяща възвръщане на влиянието си в старите граници на османската империя.
И в тази връзка, може да се направи предположението, че "преференциалното" отношение на Турция към България в момента, е част от този подход - една от многобройните версии на политиката "разделяй и владей" в неоосмански вариант.
Грубо казано, възможно е Ердоган в момента да не изпраща бежанци насам, за да не настрои всички балкански страни едновременно срещу себе си, и така да ги подтикне да се обединят в съюз, който би бил изключително опасен за него.
Има още един момент. Според експертите, в резултат от убийствената демографска криза, до 2050 година населението на България ще се стопи под 5 милиона, докато към същата дата Турция се очаква да стигне над 100 милиона.
Мисля, че съвсем естествено огромна Турция ще предяви претенции към опустелите български територии. И не, не говоря за война или насилствено превземане. Това ще е съвсем естествен и логичен процес.
И е напълно възможно Ердоган да не иска да пълни “собствените си” бъдещи територии с африканци."