Държавата започва анализ за състоянието на общинските пътища

Подготвя се анализ за състоянието на общинската пътна мрежа, които ще послужи за финансирането на общини, които се нуждаят спешно от средства за ремонт. Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Валентин Йовев по БНР.

Общата база данни включва пътища, които по функции отговарят на изискванията за местен общински път, който си е от правилника за прилагане на Закона за пътищата.

Кметът на Гоце Делчев Владимир Москов, който е и член на Националното сдружение на общините в България, които от своя страна поискаха увеличение на капиталовите разходи на общините с 110 млн. лева от догодина, като 80 млн. са специално насочени за ремонт на общинските пътища, заяви, че основното искане е във връзка с настоящото състояние на пътищата: „Тъй като общините се декапитализираха и нямат възможност да инвестират необходимите средства ние се обърнахме към МРРБ, за да поискаме увеличение на средствата. Не малко се направи във времето, но все още това е недостатъчно. Готови сме да предложим варианти и изискания, по които да бъдат разпределени средствата и да решим реални проблеми.“

Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, заяви, че в България има добра законова база и изградени административни структури: „Изрично е казано, че тези средства би трябвало да се залагат по прозрачен и ефективен начин на фазата на планиране на бюджета, ясно е, че държавата през канала на държавния бюджет отпуска средства, другият канал, който е най-големият, е по линия на еврофондовете, което също трябва да се има предвид. Това, което, според мен, не е чак толкова голяма част от общото финансиране, което се преразпределя от преизпълнение и преструктуриране на централния бюджет. Всъщност повечето от тези неща, които се преразпределят са от преструктуриране на разходи, а не от преизпълнение на приходи. Има липса на добро планиране на бюджета, което е проблем и на общините, и на държавата. Основният проблем е, че толкова години в България нямаме механизъм за капиталово бюджетиране.Един от най-големите пропуски в Закона за устройството на държавния бюджет е, че липса глава, която да регламентира процеса и модела на капиталово бюджетиране. Така че проблемът не е на общинско ниво, а на държавно ниво.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България