Името на програмата е амалгама от индийските думит „чандра” - луна и „яян” - превозно средство
Индийската организация за космически изследвания (ИОКИ) планира в ранните часове на 15 юли да изстреля космически апарат, с надеждата да приземи управляемо превозно средство, тип всъдеход, на Луната. Ако мисията бъде успешна Индия ще се превърне в четвъртата нация, извършила успешно прилуняване на управляем апарат на земния спътник - след САЩ, бившия СССР и Китай.
„Чандраян - 2” е втората мисия до Луната, която ИОКИ предприема, след като нейният предшественик „Чандраян - 1” извърши успешен полет в лунна орбита през 2008 г. Името на програмата е амалгама от думите „чандра” - луна и „яян” - превозно средство. „Чандраян - 2” се състои от три модула: Орбитален апарат, апарат за прилуняване „Викрам” и всъдехода „Прагиян”, като общото им тегло възлиза на 2 379 кг.
Основните приоритети на мисията са събиране и анализ на проби от минерали и скални образувания, в търсене на възможни следи за наличието на вода на Луната. За целта Апаратът за прилуняване на „Чандраян - 2” трябва да кацне на некартографирана досега част от повърхността на земния спътник на 6 септември, в близост до южния полюс, което ще е първият път, в който мисия се достига толкова далече от екватора.
Продължителността на живота на орбиталната станция, която ще анализира и предава събраните от нея и всъдехода данни е фиксирана на 12 месеца, уточняват индийските учени. Самият луноход обаче няма да издържи повече от 14 земни дни. Общата стойност на проекта възлиза на 140 млн. американски долара.