Bloomberg: Как Северна Корея дава на Русия предимство във войната срещу Украйна

Снимка: Bloomberg

Без участието на Северна Корея войната на Русия в Украйна можеше да придобие различен развой. Вливането на оръжия и войски, осигурени от режима на Ким Чен Ун, помогна на Русия да отблъсне украинските сили от територията си и да продължи безмилостните бомбардировки на украинските градове. Северна Корея вероятно е получила военна помощ в замяна, което увеличава заплахата, която изолираната държава представлява за САЩ и техните съюзници в Източна Азия, пише Bloomberg.

Руският президент Владимир Путин дълго време се отнасяше двусмислено към Северна Корея, като поддържаше отношения с нея и същевременно разглеждаше Пхенян като потенциално дестабилизиращо влияние в обширния заден двор на Русия. Но съюзът, който те сключиха през последните години, се оказва ефективен отговор на санкциите, наложени на двете държави от западните сили. 

В резултат на това партньорството се задълбочава, като Северна Корея вече осигурява значителна част от оръжията, които се хвърлят по украинските градове. Руският външен министър Сергей Лавров определи участието на севернокорейски войници в предотвратяването на украинско нахлуване в руската област Курск като символ на „непобедимото братство“ между двете страни. 

Какво има Ким, което Путин иска? 

Северна Корея притежава едни от най-големите складове с артилерийски снаряди и ракети, които са съвместими с въоръжението от съветската епоха, което Русия използва в Украйна. Северна Корея произвежда денонощно нови оръжия и доставя до 40% от руските боеприпаси за войната, заяви в интервю за Bloomberg News Кирил Буданов, ръководител на украинското военно разузнаване. 

Северна Корея също така е една от малкото страни с големи запаси от танкове, подобни на тези, които Москва е разположила в Украйна, като Т-54 и Т-62, което означава, че тя би могла да доставя резервни части. Освен това тя е много активна в производството на балистични ракети с малък обсег, подобни на някои от ракетите, които Русия използва в Украйна. 

По оценки на южнокорейски официални лица до 15 000 севернокорейски войници са били изпратени да се бият в Русия, въпреки че оценките варират, а някои доклади сочат, че стотици от тях може да са били убити. През юни главният съветник по сигурността на Путин и бивш руски министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че Северна Корея ще изпрати 5000 военни строителни работници и 1000 сапьори, които да помогнат за възстановяването на Курск. 

Какво ще получи Северна Корея? 

Първо, Северна Корея получава мощен военен съюзник. Когато Путин посети Ким в Пхенян през юни 2024 г. - първото му посещение там от 24 години насам - двамата сключиха споразумение да се защитават взаимно, ако някога някой от тях бъде нападнат. Два севернокорейски разрушителя, единият от които беше изведен на вода след неуспешен опит за изстрелване, също се смята, че са построени с помощта на Русия, твърдят експерти. А Русия е помогнала на Северна Корея да модернизира системите си за електронна война, включително оборудване за заглушаване, показва доклад. 

Подкрепата на Русия представлява най-голямото сътресение за икономиката на Северна Корея, откакто Ким пое властта след смъртта на баща си през 2011 г. Северна Корея е една от най-бедните страни в света и отчаяно се нуждае от храна, енергия и суровини, които Русия може да достави. 

Според оценка от април на Корейския институт за отбранителни анализи, който се финансира от южнокорейското правителство, Северна Корея ще получи около 20 млрд. долара в брой или стоки в замяна на военната си помощ. Това би представлявало огромен тласък за севернокорейската икономика, чийто БВП през 2022 г. се оценява на около 24,5 млрд. долара. Материалите и паричните средства от Русия помагат за запазването на властта на Ким, като разширяват армията му, стабилизират цените на потребителските стоки и подпомагат изграждането на нови заводи и жилища. 

Освен това разполагането на войски в Украйна дава възможност на Северна Корея да изпробва военните си стратегии и оборудване срещу боец, който използва оръжия, подобни на тези, използвани от нейния враг Южна Корея. След приключването на Корейската война през 1953 г. Северна Корея рядко е изпращала свои войски в чужбина. В случаите, когато го е правила, тя обикновено е изпращала малки сили - например, когато е изпратила около 3000 военнослужещи в Ангола, за да участват в гражданската война в края на 70-те и началото на 80-те години. През 2019 г. режимът на Ким е изпратил около 800 военнослужещи и работници в помощ на правителството на Сирия, според базираната в Сеул специализирана информационна служба NK News, позовавайки се на документ на ООН. Северна Корея също така е провеждала ограничени летателни мисии по време на Виетнамската война, за да подпомогне борбата срещу американските и южновиетнамските сили. 

Бившият командир на Тихоокеанската армия на САЩ Чарлз Флин заяви, че използването на севернокорейски ракети от страна на Русия дава на Пхенян рядък шанс да изпробва оръжията си в бойни условия и може би да подобри техните характеристики. 

Как може това да се окаже лошо за Пхенян и Москва?

Нито един севернокорейски лидер не се е сблъсквал със ситуация, в която войските на страната да претърпят масови загуби, сражавайки се във война в чужбина. През декември американски официални лица заявиха, че около 1000 севернокорейски войници са били убити или ранени в района на Курск, докато украинският президент Володимир Зеленски определи общия брой на около 4000 в началото на януари - оценка, която не е била независимо потвърдена.

Една от водещите политики на Северна Корея е да поставя военните на първо място. Въоръжените сили са проникнали в почти всички аспекти на обществото. Ако севернокорейските загуби в Украйна нараснат, Ким може да се изправи пред изключително строг контрол от страна на военните, които са в основата на неговата власт. Той също така би рискувал да предизвика недоволство сред гражданите на страната, за които е нормално да имат лични връзки с въоръжените сили. 

В знак на предпазливост Северна Корея призна за изпращането на войници в подкрепа на войната на Русия срещу Украйна чак месеци след първоначалните съобщения за изпращането на войските, като заяви, че армията на страната е помогнала на Москва да си върне контрола над граничния регион Курск. По-късно Ким беше видян да коленичи до ковчези на войници, загинали във войната, в очевиден стремеж да подчертае жертвата, която Северна Корея е направила за Русия. 

Зараждащото се приятелство на Ким с Путин може да подразни и най-големия традиционен благодетел на Северна Корея - Китай. Китайският президент Си Дзинпин изрази неутрална позиция по отношение на войната в Украйна, а партньорството между Ким и Путин може да подкопае тази позиция.

Най-четени