Искат оставката на шефа на ДАНС
“Свалят ме, дайте да гоня руски шпиони”, обявил Петков в МС
Никакви подозрения в шпионаж, никакви редукции по силата на Виенската конвенция, а личен мотив на Киро за падането от власт, стои зад прогонването на 70 дипломати и служители на руското посолство в България. Това се разбра от изявление на председателя на парламентарната група на “Има такъв народ” Тошко Йорданов в НС.
“Ние на 8-и се изтеглихме от коалицията, а на 9-и Кирил Петков нахълтва на заседание на Съвета за сигурност към Министерски съвет с фразата “руснаците ме свалят от власт - дайте да гоня руски шпиони”, разказа Йорданов. В точка “Разни” Петков обявява, че ще се гонят дипломати и разпорежда на службите да подготвят отзоваването на 70 служители на посолството на Русия.
„Кирил Петков е лъжец. Няма нито един доклад на ДАНС, няма никакво решение на Съвета по сигурността към МС. Има устни разпореждания на Петков”, подчерта Тошко Йорданов.
Дипломатите не са изгонени по принципа за реципрочност, а “със списъци на ДАНС по искане лично на премиера”, каза още той. Йорданов призна, че на свикания през нощта и продължил до полунощ председателски съвет в НС той бил ужасен от чутото от шефа на ДАНС.
“Еднолично и без решение на Министерски съвет Петков е взел това решение за дипломатите. Човекът юрка цялата държава, защото пада от власт”, заяви още Йорданов.
“Абсолютно погазване на закона е това, което Петков е направил”, допълни депутатът.
Президентът да уволни шефа на ДАНС Пламен Тончев, който изпълнил устно разпореждане на Кирил Петков да прави списъци за изгонване на руски граждани, поиска председателката на БСП Корнелия Нинова. В 12 часа вчера изтече ултиматумът на Русия за отмяна на решението за експулсирането на 70 руски дипломати и служители на посолството.
Руският посланик Елеонора Митрофанова обяви, че ако правителството не отмени решението си за изгонване на 70 дипломати и служители на руското посолство у нас, тя ще предложи на президента Путин скъсване на дипломатическите отношения.
Още в четвъртък вечерта външният министър Теодора Генчовска каза, че нотата е изпратена до премиера и в МВнР очаква указания.
“Никой дипломат не трябва да дава срок от 24 часа - от днес за утре, за такъв ултиматум, какъвто е този от Русия”, заяви Кирил Петков от Стара Загора.
Точно в 12 часа посланикът на Русия Елеонора Митрофанова се появи във външно министерство. След разговори там тя заяви, че поставя пред ръководството на своята страна въпроса за закриването на посолството в България.
Митрофанова пусна във Фейсбук следното съобщение:
“Уважаеми граждани на България,
За съжаление, нашето обръщане към Министерството на външните работи на Република България беше игнорирано. Във връзка с това възнамерявам безотлагателно да повдигна пред ръководството на моята страна въпроса за закриването на Посолството на Русия в България, което неизбежно ще доведе до закриване на българската дипломатическа мисия в Москва.
Отговорността за по-нататъшните тежки последици на тази стъпка е изцяло върху правителството на Кирил Петков.
Бориславова продължава да командва из министерствата
Лена Бориславова
Външно министерство стриктно спазва методическите указания, написани от шефката на кабинета на Кирил Петков Лена Бориславова. Това се разбира от съобщение след срещата на министър Теодора Генчовска с посланик Елеонора Митрофанова. Срещата е била по искане на Митрофанова.
В рамките на срещата министър Генчовска представила българската позиция, съгласно указанията, дадени в писмо №04.06-820 от 1 юли 2022 г. от началника на кабинета на премиера Петков. В рамките на срещата, съгласно горепосочените указания, било поискано руската страна да оттегли вербалната си нота от 30 юни 2022 г., пише в съобщението на външно министерство. “Труд” научи, че методическите указания на Лена най-общо гласят външно да не се подава на ултиматума и да не поема ангажимент за оттегляне на нотите за отзоваване на руските дипломати и служители на посолството.
Часове преди да изтече ултиматумът
Закриването на консулствата вече подкопава нашите отношения
Руският посланик Елеонора Митрофанова
Руският посланик Елеонора Митрофанова заяви, че разчита на благоразумие при разрешаването на дипломатическия конфликт с България, след като 70 дипломати и членове на административно-техническия персонал бяха обявени за персона нон грата.
В интервю за ТАСС в четвъртък вечерта часове преди изтичането на срока даден от посолството на Москва в София да оттегли решението си, дипломатът определи ситуацията като безпрецедентна и провокативна.”
“След консултации с Москва, след като се съвзехме от шока, тъй като сегашната ситуация е абсолютно безпрецедентна, внесохме протест срещу решението за обявяване на нашите колеги за персона нон грата. Това е неразумна, провокативна постъпка от страна на правителството, по същество на временното правителство, което изпълнява задълженията си. Това действие подкопава основите на нашите двустранни отношения. Руската страна напълно отхвърля тези обвинения и още повече отхвърля обявяването на нашите колеги за персона нон грата. Обявяването за персона нон грата е много тежко деяние, то говори, че едно лице е извършило нещо тежко и противозаконно на територията на България”, каза Митрофанова.
“Какво е правил нашият технически персонал - шофьори, инженери, готвач и други? И ако говорим за обявяване на дипломат за персона нон грата, то моля да предоставите поне минимални доказателства за неговата незаконна дейност.
Не може просто да заклеймите 70 души. Това противоречи дори на правата на човека в крайна сметка. Затова поставяме условието за отмяна на решението за обявяване на нашите колеги за персона нон грата, до 12 часа в петък чакаме отговора на МВнР, ако няма отговор или той е отрицателен, тогава ще поставя пред президента на Руската федерация закриването на посолството, което ще означава прекъсване на дипломатическите отношения. Това е крайно нежелателно и абсолютно вредно за нашите дълги и много топли отношения”, каза тя.
Дипломатът коментира и призива на премиера в оставка Кирил Петков, който поиска от руското посолство да оттегли нотите си в името на бъдещите отношения. “Това беше разговор между двама глухи, нашата нота беше за едно, а отговорът на премиера в оставка беше на съвсем друга тема.
В изявлението на Кирил Петков се казва, че в посолството в Москва работят 12 дипломати и те са готови да ни оставят 43 души, което също не е вярно, ако следваме нотата, която получихме, тогава остават само 20 дипломати. В нотата пишехме за нещо съвсем друго, готови сме да преговаряме за намаляване на персонала на посолството, това е приемлив въпрос, тази тема може да се обсъжда. Но основното, което обявихме, е незаконното обявяване на 70 души, работещи в нашите дипломатически мисии на различни длъжности, за персона нон грата.
Този акт слага своеобразно клеймо върху тях, което ще попречи на бъдещата им кариера, ще ограничи възможността за пътуване до България включително, където мнозина имат приятели.
Повтарям, ако може да се каже първата нота, която се отнася до съкращаване на персонала, то обявяването на 70 хора, включително министър-съветника и целият техническия персонал за персона нон грата е неприемливо и не можем да оставим подобни действия без сериозна реакция.”
Руският посланик коментира негативно и решението за затваряне на консулските служби на двете страни. “Закриването на Генералното консулство в Русе е огромно подкопаване на нашите взаимоотношения, както и затварянето на българското консулство в Екатеринбург. Това са големи консулски окръзи, където хората отиват при консулите с различни нужди - за документи, за издаване на виза. Постоянно се обръщат за помощ бизнесмени, които не могат постоянно да пътуват до Москва или София за визи или консултации. Тези действия са колосално подкопаване на нашите отношения”, каза тя.
Митрофанова определя реакцията на българските политици на развоя на дипломатическия скандал като адекватна.
“Българските политици са адекватни хора, мнозина, особено юристите, добре знаят, че всичко, което се случва, е абсолютно незаконно. Освен това президентът на страната каза, че не е наясно с това и Съветът за сигурност не е гласувал такова решение. Не е ясно на базата на какво и кой е взел подобно решение, да постави стигма - персона нон грата - на 70 души.
Очакваме отговора на нашата нота, надявам се да бъде проявено благоразумие и с такива стъпка, ние няма да поставим нашите отношения на ръба на разрива”, каза още Митрофанова пред ТАСС.
Лидерът на партия “Възраждане” Костадин Костадинов обяви, че е внесъл в президентската администрация искане държавният глава Румен Радев да свика спешно Консултативния съвет за национална сигурност.
Според Костадинов трябва да бъдат обсъдени последиците от обявеното от премиера в оставка решение за изгонване на 70 руски дипломати и служители.
Искането е подкрепено от председателите на парламентарните групи на БСП и на партия “Има такъв народ”, обяви още Костадин Костадинов.
Пред руското посолство
По инициатива на АБВ пред руското посолство в София се събра активът на партията, както и стотици граждани, за да обявят подкрепата си към изгонените дипломати.
Трябва да се постигне разбирателство и двете ноти на България и на Русия да не бъдат довеждани до крайната си фаза, за да има време за диалог, който да доведе до разумно решение.
Това заяви пред медиите председателят на АБВ Румен Петков, след среща с посланика на Руската федерация в София Елеонора Митрофанова.
“Диалог и решения на въпроса на законова и принципна основа. Да съсипеш живот и кариера на хора, ответните мерки ще бъдат не по-малко свирепи и в крайна сметка от това ще пострадат българо-руските отношения”.
Изгонването на 70 руски дипломати и служители на посолството е грандиозен и срамен скандал за българската дипломация и за българската държава. Това е безпрецедентно решение, защото не е взето съгласно законите и нормативните документи. Актът е политически.
Дипломати могат да бъдат изгонени без това да се оповести пред обществеността. Пуска с нота, съобщава се, че се занимават с непозволена дейност и те си отиват. Другата страна прави същото, но скандал няма. Вярно, нарушават се отношенията между двете страни, те се утежняват, но това е честа практика.
Преустановяването на дипломатически отношения е решение с много тежки последствия и се надявам Русия да не пристъпи към него, независимо от факта, че дадохме повод. А поводът е необоснованото представяне на три ноти. Направихме безпрецедентен гаф.
Върви надпревара кой е по-по- най- от евроатлантиците.
Преустановяването на дипломатическите отношения най-напред би създало проблеми за руснаците, които са в България и на българите в Русия. То би довело и до трудности в икономическите и търговските отношения. Примерно, биха могли да се преустановят доставките за Нефтохим. Т. е. отсрещната страна има голям арсенал с инструменти, чрез които може да ни го “върне”.
Влязохме в спиралата на конфронтация с Русия, а Русия е наш съсед и ще бъде наш съсед винаги. Нареждането ни сред най-големите “ястреби” ще ни постави в доста неизгодна позиция след войната в Украйна.
Не очаквам скъсване на дипломатическите отношения, но ако това все пак се случи последиците ще са дългосрочно негативни и те ще са в полето на политиката и дипломацията.
Двустранните ни отношения с Русия навлизат в кризисен етап.
Когато се гонят дипломати в такива рамки - 70 души, това е политическа демонстрация в полето на дипломацията. В случая очевидно става дума не за персона нон грата, а за политика нон грата, отношението на българското правителството към руската политика и тук дипломатите са по-скоро в ролята на цифри. Политическите импровизации във външната политика са вредни.
Нотата и ултиматумът са обидни, обяви бившият премиер
Война е, нещата са черни и бели
Призовавам правителството и нашия храбър премиер да облекат решението в законност, подчерта Борисов.
Българското правителство има пълната ни подкрепа за изгонването на руските дипломати! Дори и да го прави аматьорски! Ние сме на страната на Украйна! Никаква крачка назад не трябва да дава правителството. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на извънреден брифинг.
Днес нещата са геополитически, ние трябва да кажем на чия страната сме, ние сме на страната на демократичния свят, подчерта Борисов.
Ние с две ръце подкрепяме член 11 от Виенската конвенция за бройките на дипломатите. Това трябваше да се случи по друг начин, трябваше външният министър, заедно с премиера да слязат пред вас, да го обявят като решение на база доклад на службите, ако има такъв, и ако няма, да поемат политическа отговорност, това е също възможно. Да кажат: искаме да приведем в съответствие, реципрочност, има думички в дипломацията, които ясно казват как става. Да запознаят президента, да дойдат в парламента и ние щяхме да ги посрещнем на крака с аплодисменти, каза лидерът на ГЕРБ.
Сега има война, нещата са черни и бели, ние сме на страната на Украйна. Затова - ние подкрепяме действията на българското правителство, мотивира се Борисов.
Аз ги призовавам да не се връщат назад, да си свършат работата докрай, изтъкна лидерът на ГЕРБ, обръщайки се към правителството.
Трябва да се каже, че се гонят едни дипломати по реципрочност, а други служители по съмнение. Но той, като типичната фукара, отиде да се направи на важен и вика: не съм аз, Генчовска е. Затова казвам, че лидерът трябва да носи отговорност, категоричен бе Борисов.
Нотата и ултиматумът, днес до 12 часа, са обидни за нашето правителство и аз настоявам като българин те да не отстъпват с всичките последици, които ще имат. Те са хвърлили ръкавицата и ние трябва да ги подкрепяме, каза Борисов.
Призовавам правителството и нашия храбър премиер да облече законово, ако трябва това решение. Ако има шпионаж, разследване, ние ги подкрепяме да извървят пътя си докрай. Иначе ще научите от детайлите защо ги наричам дилетанти и аматьори. Ако Петков се беше явил на блица, щях да помоля депутатите да говорим за нафтата, тока, хляба, бензина, това са неща, които касаят ежедневието на българите, каза в заключение по темата Борисов.
Движението за права и свободи категорично подкрепя изгонването на дипломати, занимаващи се с дейност, застрашаваща националната сигурност на Република България. Смятаме, че това трябва да се прави в рамките на международното и национално право, в рамките на правилата Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.
Онова, което чухме снощи от службите буди голяма тревога дали се спазва националното законодателство и заради това днес Кирил Петков и Асен Василев трябваше да дойдат в НС и да кажат която е фактическата картина и истина. Откакто Кирил Петков и Асен Василев влязоха на терена на политиката се случи нещо, което не е нормално. Не е нормално лъжата да е норма, не е нормално нарушаването на Конституцията и законите да се обявяват за патриотизъм и национален приоритет стига това да се върши от Кирил Петков и Асен Василев, категоричен бе лидерът на ДПС.
Попитан за ултиматума на руския посланик Елеонора Митрофанова България да отмени експулсирането на 70-те дипломати, Карадайъ коментира, че от ДПС няма как да оправдаят такъв ултиматум, когато става въпрос за дейност, застрашаваща националната сигурност на страната.
Временният шеф Мирослав Иванов реши да изчака
Парламентарната група на БСП се оплака, че временния шеф на НС Мирослав Иванов не дава да гласуват спиране на действието на нотите за дипломатите.
БСП настоя, внесеният от тях проект на решение по казуса с руските дипломати, да бъде включен в петъчната програма на Народното събрание и да бъде обсъден в пленарната зала.
С него се възлага на Министерски съвет да предприеме действия за нормализиране на диалога с Руската федерация, като премиерът незабавно да даде указания за временно спиране на действието на връчената нота.
В проекта се възлага още на външния министър да започне разговори с руската страна за трайно разрешение на възникналата ситуация.
Председателят на парламентарната група на “БСП за България” Георги Свиленски посочи:
“Заради положението, в което изпада България, мисля, че всеки в тази зала разбира отговорността си на народен представител и действията, които ние трябва да предприемем.”
Временно изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Мирослав Иванов отказа да включи точката с аргумента, че трябва да се изчака развоя на събитията.
“Считам, че е по-рационално да изчакаме развоя на събитията и Народното събрание при необходимост, дори в извънредно заседание, г-н Свиленски, да се събере и да вземе отношение по казуса. Затова тази точка няма да я включа в дневния ред за днес.”
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш