Прогнозите за ръст на българската икономиката за 2025-та са от 1,8% до 2,9%. Например, БНБ прогнозира 2,6%. В предложения бюджет в края на годината имаше заложени мерки, които изглеждат добре на хартия, но не е сигурно дали ще се осъществят. Това коментира икономистът Красен Станчев по Bloomberg TV Bulgaria.
Предвиден е висок ръст на приходите от корпоративен данък от банките, което е малко вероятно. Всички нови приходи, които биха били наложени на банките или други предприятия с висока печалба, ще ги принуди да финансират плащането на този данък. Това може да стане със замразяване на заплатите или намаляване на инвестициите.
Увеличаването на минималната работна заплата е предпоставка за прехвърляне на работници от частния в държавния сектор. „Така се увеличават разходите за общински и държавни услуги, което намалява потреблението и влияе на БВП“, коментира гостът.
Според събеседника вътрешното потребление през следващата година ще намалее. Състоянието на пазара на труда също ще окаже влияние. Средната работна заплата се е увеличила средно със 17%. Това се случва, защото има дефицит на работници. Анализът на търсенето и предлагането на пазара на труда показва, че има 50% намаление на обявите за работа. Можем да очакваме ръстът на заплатите да спре.
През последните две години инвестициите намаляват. В абсолютни стойности това е от 2% до 3% от БВП. Когато има 25% увеличение на разходите, това създава трудност при запълване на приходите. „На износа не може да се разчита, тъй като основният търговски партньор на България – ЕС – има ниски нива на растеж, близки до нула. В някои големи икономики ще бъдат отрицателни“, категоричен е Станчев.
„Фискалният съвет предвижда дефицит от над 5%“, отбеляза гостът. Бюджетът предлага неосъществими и нереалистични мерки. Например, приходът от данъчна амнистия е надценен. Няма причина някой да се възползва от амнистията, защото това би било признание за злоупотреба. Друг сериозен риск е възможността от вдигането на митата от новата администрация на Доналд Тръмп. При предишния му мандат, въпреки всички тези заплахи, ефектът върху международната търговия не беше голям.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш