Може да се предава през поколение - от баба и дядо
Хората с късогледство (миопия) стават все повече. Според данни на СЗО за 2019 г. в страните от Югоизточна Азия 80% от населението под 18 г. страда от късогледство, а в Китай - около 40% от всички жители. Подобна е картината и в други страни. Очевидно броят расте.
Основната причина е, че хората като биологичен вид бързо се развиват и се адаптират към околната среда. Живеем в апартаменти, където разстоянието от стена до стена е само 3 метра. Отвън през прозореца виждаме съседната къща. Гледаме екраните на телефони и таблети от близко разстояние. Няма нужда да се взираме в далечината. Структурата на окото се променя. Ето защо все повече хора носят очила.
Най-честите причини за миопията са наследственост, липса на почивка и продължителна работа пред компютъра. Мускулите са в постоянно напрежение, което води до удължаване на окото и развитие на късогледство. Зрителното увреждане се влияе и от липса на физическа активност, неправилно хранене, лошо осветление, сух въздух, разположен твърде близо монитор.
Необходимо е поне веднъж годишно да посещавате офталмолог. Прегледът разкрива всякакви аномалии на ранен етап. Най-очевидният предупредителен знак е, ако забележите, че присвивате очи, когато гледате обекти в далечината, но ви е по-лесно да виждате обекти наблизо. Някои от другите симптоми включват напрежение в окото, главоболие, затруднено виждане на пътни знаци или дъската в училище. Малките деца с късогледство може да не се оплакват от замъглено зрение, така че очните прегледи са много важни за тях.
Миопията е отчасти наследствено заболяване. Ако единият родител има късогледство, вероятността детето да развие заболяването се увеличава 3 пъти. Ако и двамата родители имат - 6 пъти. Освен това слабото зрение може да се предава през поколение (от баба и дядо). Не е задължително родителят да е късоглед, за да недовижда детето му. Вероятно има много фактори, а генетиката е само един от тях.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш