На днешния 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Целият месец е посветен на информационни кампании за различни онкологични заболявания, които са един от най-големия бич в съвременния свят на медицината.
Според нови оценки на Световната здравна организация през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще достигне 35 милиона - увеличение със 77% спрямо 20-те милиона случая, диагностицирани през 2022 г.
За да се установи видът на тумора и да може да се започне правилно лечение от изключително важно значение е да се направи биопсия. На по-късен етап от провежданото лечение биопсията може да се повтори и потрети.
Биопсията е "златен стандарт" в определяне биологията на тумора, казват много онколози.
"Биопсията при тумор в гърдата, освен хистологичен вид, дава и информация за хормоналния статуд, за HEER 2 рецепторния статус и пролиферативната активност. Техниките за провеждане на биопсия са различни в зависимост от големината на тумора в гърдата, къде се намира, както и какви са измененията на самата гърда. Необходимо е преценка за избор на биопсия спрямо тези показатели", каза по време на здравна конференция хирургът д-р Красимир Шопов, който обръща внимание на различните видове, особено при рак на гърдата.
Дебелоиглената Кор биопсията с ултразвуково насочване е най-често използвана. При нея се използва ултразвук за идентифициране и точно насочване на лезията и получаване на проба от тъкан.
Стереотактичната биопсия се използва при много малки лезии. По време на процедурата пациентът лежи с лице надолу на специална маса с отвор за гърдата. С помощта на апаратура гърдата се притиска внимателно и се облъчва с рентгенова снимка от няколко ъгъла, а данните се въвеждат в компютър, който точно определя местоположението на аномалията с точност до по-малко от 1 мм.
Вакуум асистирана биопсия позволява извличането на по-голямо количество тъкан от гърдата с помощта на специален вакуумен механизъм. Този вид биопсия често се използва при по-трудно достъпни области или когато са необходими по-големи проби за поставянето на точна диагноза.
Тънкоигленната биопсия - при нея тънкоигленната аспирация включва вкарването на много тънка, куха игла в кистаата, за да се отстрани малко течност или тъкан за изследване от патолог.
"Много важно е също така де са маркира формацията. все по-големите индикации за Неоадювантно лечение налагат в практика едновременно с биопсия на един етап да се маркира формацията или лимфните възли", казва още д-р Шопов.