Италианец, воювал с кюрдите срещу ИДИЛ: Турската офанзива ще възроди Ислямска държава Турците унищожават бойците, които изстрадаха толкова много за света, казва Клаудио Локатели

Първанов: Отстъпили сме прекалено много на Македония

Испанският премиер отхвърли призива на лидера на Каталуния за диалог

Дмитрий Медведев: Газопроводът „Турски поток“ е изгоден за цяла Европа

Полицаи обискираха дома на кмета на Несебър Цял ден в града се провежда специализираната акция

Малко не достигна на Гришо да хвърли бомбата срещу Надал в Мелбърн

Първата ни ракета в тениса Григор Димитров отпадна от Рафаел Надал в полуфиналната фаза на Откритото първенство по тенис на Австралия. Надал ще срещне Роджър Федерер в неделя. След близо пет часа игра, поставеният под номер 9 в основната схема победи Гришо с 3:6 7:5 6:7 7:6 4:6.

Димитров и Надал се бяха срещали досега осем пъти, като българинът има само една победа над испанеца – през октомври 2016 г. на четвъртфинала на турнира в Пекин.

Първи сет

Надал откри полуфиналния мач със сервис-гейм, но го спечели. Григор имаше две точки за пробив, но не успя да ги реализира. Димитров взе втория гейм за по-малко от 2 минути с два точни аса. Третият гейм отиде в сметката на Надал. Той нанесе и първия удар, като проби подаването на Григор в четвъртия гейм. Испанецът наложи доминацията си и дръпна до 1:4. Гришо върна един гейм от аванса на съперника си с бърз сервис-гейм (2:4).

Играчът от Манакор показа характер и взе следващия гейм на нула. (2:5) Той затвори сета с отлична игра при 3:6.

Втори сет

Втората част започна с гейм за Григор. Съперникът му взе своето подаване. Играта вървеше гейм за гейм. В четвъртия гейм Григор имаше три точки за пробив и реализира още първата за 3:1. Реферът Паскал Мария помогна за разсейването на Надал, след като направи забележка на испанеца за дългото време за подготовка за сервис. Гришо затвърди пробива си и увеличи аванса си до 4:1. Две двойни грешки обаче, успяха да сринат подаването на хасковлията и връщането на пробива беше на лице.

Надал се срина в осмия гейм и буквално даде втория пробив на Григор. Последва слаб сервис-гейм и за Димитров. След няколко сгрешени ретура и двойна грешка, дойде и третият пробив във втория сет, този път в полза на Надал. Десетият гейм беше с продължителност 10 минути. Григор имаше на три пъти шанса да затвори сета, но съперникът му се измъкна с отлично пласирани сервиси. Следващият гейм беше за хасковлията. Надал отново трябваше да сервира за оставане в сета. Гришо проби за втори пореден път поставения под номер 9 в основната схема и това му беше достатъчно да спечели втория сет със 7:5.

Трети сет

Българинът взе първия гейм на нула. В третия сет Надал имаше две точки за пробив, но точни сервиси на Гришо не му позволиха да вземе разиграването (2:1). Димитров започна второто си подаване с нови топки, но направи няколко грешки и позволи на Надал да го пробие (2:3). Рибрейкът обаче дойде скорострелно и Димитров върна пробива. Играта вървеше гейм за гейм. Така се стигна до тайбрек (6:6). Надал взе решителния гейм при 7:5.

Четвърти сет

Рафа взе първия гейм в четвъртата част. Григор също взе първото си подаване (1:1). Играта в четвъртия сет се поукроти и нямаше възможност за пробив. Надал поведе с 1:2. Първата ни ракета изигра труден сервис-гейм, но изравни (2:2). И двамата играчи вземаха подаванията си. Предимството на Надал, че сервира пръв му предостави аванс (4:5). Хасковлията експресно взе десетия гейм и изравни (5;5). И двамата взеха подаванията си и се стигна до тайбрейк. Григор сложи край на серията загубени тайбрекове срешу Надал и вкара мача в решителен пети сет.

Пети сет

Първият гейм в решителния пети сет беше изключително оспорван. Григор на няколко пъти можеше да загуби подаването си, но успя да неутрализира опитите за пробив на Надал. Димитров изигра перфектен гейм и стигна до впечатляващите осемнадесет аса. (2:1). Надал отговори с бърз сервис-гейм. В следващото разиграване испанецът даде отпор и се помъчи да пробие, но Григор запази самообладание и стигна до 3:2. Ключовият седми гейм влезе в актива на Гришо. Той за пази крехката си преднина (4:3). Номер 15 в света имаше възможност за два скрити мачбола, но Надал се измъкна от ситуацията с отлично пласирани сервиси. Добрата серия продължи за испанеца и той проби Димитров, за да достигне до 4:5.

Българинът постави под напрежение левичаря от Манакор, но Надал взе подаването си и така затвори мача и си осигури място срещу Роджър Федерер.