МВФ препоръчва по-високи пенсии

Да бъде подобрена адекватността на пенсиите, като бъдат увеличени социалните осигуровки, препоръчват от МВФ.

От Фонда настояват за премахване на максималния осигурителен доход

В момента няма стимули за хората да плащат налози върху реалните си доходи

Размерът на пенсиите без таван

Пенсиите да бъдат увеличени чрез вдигане на осигурителните вноски и премахване на максималния осигурителен доход, както и да отпадне максималната пенсия, препоръчват от Международния валутен фонд (МВФ) в анализ за пенсионната система в страната ни. Пенсиите в България са ниски в сравнение със заплатите, а бедността сред пенсионерите е широко разпространена, пише в анализа. Въпреки това нараства дефицитът в бюджета на държавното обществено осигуряване, което би могло да доведе до увеличение на държавния дълг.

Според МВФ проблемите в пенсионната ни система биха могли да бъдат решени чрез увеличаване на стимулите за хората да плащат осигуровки, което ще доведе до ръст на приходите в бюджета, а и на самите пенсии.

“Адекватността на пенсиите е ниска. Пенсиите често са под минималната заплата и линията на бедност, което принуждава много възрастни хора да продължават да работят. Бедността при пенсионерите остава висока в сравнение както с нивото в ЕС, така и с бедността в други възрастови групи”, пише в анализа на МВФ. От Фонда препоръчват стабилизиране на пенсионната система чрез промяна на формулата за определяне на пенсиите, така че да бъде стимулирано плащането на осигуровки.

В момента пенсиите в страната се определят като се умножат четири показателя - средният за страната осигурителен доход за 12-те месеци преди пенсиониране; индивидуалният коефициент на осигурения, който представлява съотношението между средния осигурителен доход на човека и средния осигурителен доход за страната за месеците, през които е бил осигуряван; осигурителният период; и тежестта на всяка година осигурителен стаж. Тъй като размерът на пенсиите се основава на продължителността на осигурителния стаж и на осигурителния доход, а не на действително платените осигуровки, формулата предоставя на хората малко стимули да правят вноски в пенсионната система, посочват от МВФ. Демотивацията да бъдат правени пенсионни вноски се подсилва от факта, че осигуреният ще получи минималната пенсия, дори ако пенсията му, изчислена по формулата, е по-ниска от минималната.

Настоящата система насърчава широко разпространената работата без трудов договор, както и неплащането на осигуровки върху част от заплатата. Това отчасти обяснява защо съотношението социални осигуровки към брутния вътрешен продукт (БВП) е ниско според стандартите на ЕС и защо само малко повече от половината от населението в трудоспособна възраст прави вноски в задължителната пенсионна система, докато заетостта на населението в трудоспособна възраст надвишава 70%, посочват от МВФ. Последните данни на МВФ показват, че вноските за държавна пенсия в България са само 5% от БВП на страната, при средно 9,5% за държавите от ЕС. Най-високи са пенсионните вноски във Финландия - близо 22% от БВП на страната.

По-широко разпространение на схващането, че осигуровките са ценно спестяване, би подобрило устойчивостта и справедливостта на пенсионната система, пише в анализа на МВФ. Преразглеждането на формулата за определяне на пенсиите, така че да бъдат включени действително платените вноски, би увеличило стимулите за плащането на осигуровки и би довело до увеличаване на приходите за пенсионната система, както и на приходите от данъка върху доходите. Така ще бъде намалена необходимостта дефицитът в бюджета на държавното обществено осигуряване на бъде покриван с пари от републиканския бюджет, посочват от МВФ. Освен това, тъй като стимулите за плащане на осигуровки ще бъдат повишени, ще бъде възможно увеличение на размера на осигуровките, които са сред най-ниските в ЕС, както и премахване на максималния осигурителен доход и на максималната пенсия, пише в анализа.

В момента пенсионната вноска в бюджета на държавното обществено осигуряване за родените преди края на 1959 г. е 19,8%, а за родените след тази дата е 14,8%, а още 5% внасят в частен универсален пенсионен фонд. В страните от ЕС най-високи са пенсионните вноски в Португалия - близо 35%, а на второ място е Италия с 33%. Над 25% са вноските и в Словакия, Испания, Чехия и Гърция.

Максималната пенсия сега е 3400 лв.

Временно връзват тавана за осигуровки със средната заплата

Над три години нямаше промяна

Максималният осигурителен доход трябва да бъде определян от ръста на заплатите, смятат от МВФ.

Промяна на формулата за определяне на пенсиите ще отнеме време, затова междувременно максималният осигурителен доход трябва да бъде обвързан с ръста на заплатите, пише в анализа на МВФ за пенсионната система в страната. Размерът на максималния осигурителен доход да зависи от увеличението на средната заплата в страната предлагаха през последните години и от Министерство на финансите, но в крайна сметка идеята не беше реализирана.

Максималният осигурителен доход от началото на тази година беше повишен на 3750 лв., а максималната пенсия остана без промяна на 3400 лв. Доходите на хората нарастват ежегодно, но не така стои въпросът с максималния осигурителен доход и максималната пенсия. В продължение на повече от три години - от януари 2019 г. до 1 април 2022 г. максималният осигурителен доход остана без промяна на ниво 3000 лв. Увеличението на максималната пенсия беше откъснато от максималния осигурителен доход, пише в анализа на МВФ. През периода 2009-2019 г. максималната пенсия беше 35% от максималния осигурителен доход, но съотношението се увеличи до 40% през 2020 г., 48% през 2021 г., 62% през 2022 г. и дори 100% през 2023 г. С промените от началото на 2024 г., максималната пенсия стана 91% от максималния осигурителен доход.

Поради бързото нарастване на максималната пенсия делът на пенсионерите, получаващи максимална пенсия, намалява от 2% през 2020 г. до 0,1% през 2023 г. С други думи, вноските са все по-ограничени спрямо размера на заплатите, което засяга приходите на пенсионната системата, докато таванът на пенсиите реално е изчезнал, пише в анализа на МВФ.

Премахването на максималния осигурителен доход би довело до увеличаване на приходите на пенсионната система, тъй като сега над 21% от вноските са ограничени от този таван. Според МВФ премахването на максималната пенсия няма да доведе до съществен ръст на разходите за пенсии, тъй като в момента максимална пенсия получават едва 0,1% от пенсионерите.

По-съществен ръст при криза

От 1 юли е последното голямо увеличение

Догодина с 6,6% нагоре

През следващите години увеличението на пенсиите ще бъде по-малко.

От понеделник, 1 юли пенсиите в страната бяха увеличени с 11 на сто, с изключение на максималната, която остава в размер на 3400 лв. Това е последното двуцифрено увеличение на пенсиите, поне докато не дойде друга голяма икономическа криза, която да повиши значително инфлацията в страната.

Ежегодното увеличение на пенсиите от 1 юли става по “швейцарското правило” - с 50 на сто от инфлацията и с 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход за предходната година. Това води до изоставащо повишаване на пенсиите - те нарастват значително в годината сред като е имало голяма инфлация. През миналата година в страната имаше висока инфлация, което води до двуцифрен ръст на пенсиите през настоящата година.

Но през тази и следващите години прогнозите са инфлацията, а съответно и последващият ръст на пенсиите, да бъдат значително по-малки. Според Конвергентната програма на България, разработена от Министерство на финансите, увеличението на пенсиите от средата на 2025 г. ще бъде с 6,6%. След това от 1 юли 2026 г. прогнозата е пенсиите да бъдат вдигнати с 4,6%, а от средата на 2027 г. с 3,8%.

Плановете са със същите проценти да бъде увеличавана и минималната пенсия за стаж и възраст. Разбира се, крайната дума за това ще има парламентът при ежегодното приемане на държавния бюджет. От понеделник минималната пенсия нарасна от 523,04 лв. на 580,57 лв. Според последните разчети на Министерство на финансите, от 1 юли 2025 г. минималната пенсия ще бъде увеличена от 580,57 лв. на 618,89 лв., от средата на 2026 г. ще нарасне на 647,36 лв., а от 1 юли 2027 г. ще стане 671,96 лв. За всичките тези години плановете, заложени в Конвергентната програма на България, са максималният размер на пенсията да остане без промяна.

Данните са достъпни с персонален код

Може да видите по-високите пенсии в сайта на НОИ

Има ред за обжалване на увеличението

Чрез сайта на НОИ пенсионерите могат да проверят размера на увеличените си пенсии.

Всички пенсионери вече могат да проверят осъвременените от 1 юли размери на своите пенсии и добавки през интернет в Единния портал за електронни услуги (ЕПЕУ) на НОИ. Данните са в раздел “Електронно осигурително досие за пенсия”, рубрика “Отпуснати пенсии” - “Актуална справка за пенсионер”, обявиха от НОИ. Разпорежданията, с които е извършено осъвременяването, са заредени в същия раздел “Електронно осигурително досие за пенсия” на сайта на НОИ - в рубрика “Постановени разпореждания”.

Данните в единния портал на НОИ са достъпни чрез използване на основните средства за електронна идентификация - персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ, ПИК на Националната агенция за приходите и всички видове квалифицирани електронни подписи.

В Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е предвидено разпорежданията, с които се извършва служебно осъвременяване на размерите на пенсиите и добавките, да се връчват на хората след поискване от тяхна страна, като срокът за обжалване тече от датата на връчването. Искането за получаване на разпореждането за увеличение на пенсията може да бъде подадено отново чрез ЕПЕУ на НОИ, като от каталога на услугите се избере услуга №3399 “Връчване на разпореждане за извършено служебно осъвременяване, преизчисляване или определяне на нов размер на пенсия/и при поискване от лицето”.

Връчването на заявения онлайн документ може да се извърши съобразно заявеното от пенсионера - на място в приемната на съответното териториално поделение на НОИ, чрез лицензиран пощенски оператор с препоръчано писмо с обратна разписка или като електронен документ чрез Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения