Трябва всички да са наясно, че ако искаме да имаме национално производство на свинско месо, ако искаме да продължим да имаме такъв изключително добър сектор като конкурентоспособност, трябва да продължим с ясното съзнание, че африканската чума по свинете е влязла, че за нея няма лечение и че единствената възможност да продължим това производство е промяна на условията и средата в посока повишаване на мерките на биосигурност. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на пресконференция във връзка с 14-ата годишна среща на Постоянната група от експерти по африканската чума по свинете в Европа.
„Тъй като мерките, които взехме за овладяване на кризисната ситуация и спирането на разпространението на болестта бяха с цел спиране. Така и продължаваме“, обясни тя. Министърът допълни, че има създадена работна група с експерти и се комуникира с индустрията и външни експерти. „За да улесним и стопаните, които искат да продължат да отглеждат домашни свине, без значение какъв е техният обем и типът на тяхното стопанство, сме го разделили на три категории: „индустриални ферми“, „фамилни ферми“ и „лични стопанства“.
За всяка от тези три категории в момента подготвяме нови мерки за биосигурност или по-скоро нови нива“, допълни тя. „С цел подкрепа на надграждането на мерките за биосигурсност подготвяме няколко целеви приема по програмата за развитие на селските райони. След приемането и дебата на тези подобрения на мерките за биосигурност, ще подкрепим тяхното изграждане по отношения на личните стопанства“, посочи министър Танева. Тя обясни, че ще се намали броя на отглежданите прасета в лични стопанства. „Никъде не е разрешено да се отглеждат свободно без мерки за сигурност. Това е един рисков фактор за разпространението на заболяването. Не може да го допуснем. Тази развъдна дейност може да бъде разрешена за фамилни ферми с друго ниво и обем на мерки за биосигурност и те ще бъдат подкрепени от мярка 6.3", отбеляза министър Танева.
За всички гранични пунктове работим в посока „трайни мерки“ по отношение на дезинфекция и проверка на багажи, каза още Танева. „Както виждате заболяването се разпространява. То вече е в Сърбия и Северна Македония. Безспорно всичко това трябва да влезе и в съответни промени в нормативната уредба, ако има нужда от това. Не е тайна, че в част от тези мерки, които започнахме да прилагаме веднага при регистрирането и установяването на огнището, срещнахме и съпротива. Но ясен е пътят, по който се разпространява заболяването. Науката работи и по повод други начини за установяване на болестта, но ние трябва превантивно да вземем мерки за всичко“, обясни тя.