Сделката на Тръмп е мъртвородена
Белият дом разчита на арабските съюзници
Обречен на провал. Повечето от наблюдателите отхвърлиха идеята, че планът, представен от Доналд Тръмп, може да доведе до мир в Близкия изток - до такава степен фаворизира Израел и налага драконовски условия за раждането на палестинска държава.
Според Мишел Дюн от мозъчния тръст Фондация Карнеги за международен мир, „нищо не сочи, че този план може да доведе до преговори”.
Направи впечатление мизансценът за разкриването на съдържанието на 80-те страници, изработени в най-голяма секретност в продължение на три години в Белия дом: президентът на САЩ, до който стоеше израелският премиер Бенямин Нетаняху, като двамата вземаха думата един след друг, сякаш за да претендират за двойното бащинство. При това отсъстваше какъвто и да е представител на палестинците.
„Това беше координирано само с една страна и изглежда има само една политическа цел”, обяснява пред АФП Мишел Дюн: „Тя е да се помогне на Нетаняху в политическо-съдебната му борба (..) и да се затвърди подкрепата за Тръмп сред произраелските избиратели. Ако трябва да запомним само едно нещо, то е, че този план определя долината на р. Йордан като източната граница на Израел. Всичко останало са подробности. Всичко, което е дадено на палестинците, е само временно, под условие и отдалечено във времето, следователно вероятно не може да бъде постигнато”.
Тяхната държава, на далеч по-малка площ от окупираните през 1967 г. територии, които те си искат обратно, ще бъдат демилитаризирани и със столица, ограничаваща се до някои предградия на Ерусалим. В краткосрочен план, Белият дом разчита на арабските съюзници на САЩ за оказване на натиск върху палестинците. И в това отношение планът среща по-скоро положителен прием.
„Палестинците ще бъдат изкушени да отхвърлят незабавно този план, но те трябва да устоят на това изкушение и да приемат принципа на преките преговори, за да защитят своята кауза”, предупреждава бившият американски дипломат Ричард Хаас. Според него пълното отхвърляне може да подкопае последните надежди за постигане на решение с две държави, колкото и да са скромни.